Od listopadu k dnešku: Kouříme a pijeme alkohol víc než před listopadem?

Téma týdne
Třicet let od sametové revoluce se naše špatné návyky, pokud jde o alkohol a kouření, k lepšímu příliš nezměnily. Je to spíš naopak. Pijeme a kouříme víc, i když rekordy polistopadových let už nejspíš máme za sebou.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Redakce portálu FAEI.cz analyzovala údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ) o naší republice od roku 1989. Co se týče neřestí, tedy těch sledovaných statistiky, jsme se za posledních třicet let příliš nepolepšili. Průměrný Čech sice ve srovnání s rokem 1989 vypije ročně o necelých sedm litrů piv méně, jenže v hodnotě čistého lihu je to o „sedmičku“ více.

Nejnovější data, která ČSÚ k tuzemské spotřebě alkoholu nabízí, jsou za rok 2017, kdy průměrný obyvatel ČR (tedy včetně dětí) ročně celkem zkonzumoval 170,6 litru alkoholických nápojů. To je jen o dvě deci méně, než v roce 1989 (170,8 litru), ale vyjádřeno v „lihové hodnotě“ průměrný Čech, Moravan a Slezan ročně zkonzumovali přes jeden a půl čistého lihu navíc oproti poslednímu roku socialistické statistiky (8,2 litru vs. 9,8 litru).

Ze statistik vyplývá, že jsme se především naučili konzumovat víno, možná i proto, že si myslíme, že je to „zdravější“ alkohol. Zatímco v roce 1989 byla průměrná spotřeba na hlavu a rok třináct a půl litru, předloni už to bylo 19,4 litru. Ale, v hodnotě čistého lihu je to o šest deci více, než v roce ´89.

Ve srovnání s posledním rokem vlády jedné strany vzrostla také spotřeba 40% lihovin. V roce 1989 to bylo 6,3 litru na průměrnou osobu a rok, v roce 2017 statistici zaznamenali průměrnou hodnotu 6,9 litru. Vyjádřeno v „lihové hodnotě“ o tři deci více.

A kouření? Škoda mluvit. V roce 1989 průměrný Čech včetně batolat vykouřil za rok 1776 cigaret, v roce 2017 to bylo o kartón více. „Rekordním“ rokem se od listopadu stal rok 2007, kdy na hlavu připadlo 2 345 cigaret. Stojí za povšimnutí, že v tom roce vypil průměrný Čech absolutně nejvíc alkoholu od přelomového listopadu 1989.

Zdroj: Český statistický úřad

Co se doma a ve světě dělo, že Češi měli potřebu víc pít a kouřit? Vybavíte si to? Mirek Topolánek (ODS) za pomoci odpadlíků z ČSSD konečně sestavil vládu, která posléze měla problém kvůli kauze kolem financí tehdejšího předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka. Tématy roku byly i americký radar v Brdech a hledání Klausova protikandidáta do prezidentských voleb.

A také historický obchod nejbohatšího Čecha, Petra Kellnera, s italskou pojišťovnou Generali. Ta jej následně podpořila v boji s nejbohatším Rusem Olegem Děripaskou o majetkový podíl v pojišťovně Ingosstrach. Ovšem zcela zásadní ekonomickou událostí roku 2007 byla krize finančních trhů vyvolaná rizikovými hypotékami ve Spojených státech. Její následky pociťujeme dodnes…

PSALI JSME:
Češi patří k nejvíce neřestným národům Evropské unie. Za prostituci, drogy, alkohol a tabák utrácejí jako málokdo jiný

Zavřít reklamu ×
  1. Tyto údaje se týkají konzumace alkoholu obyvateli Zemí Koruny české , nebo je množství alkoholu zde prodaného ??
    Vzhledem k nájezdům zahraničních alkoholiků je to dost důležitý údaj.
    Zase jsme v to asi nevinně, ale hned je dobrý důvod , v boji za naše zdraví, zdražit alkohol.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.