Od října prudce roste počet nehod se stromy

Podle analýzy Portálu nehod se u nás ročně stane v průměru přibližně 3 600 automobilových nehod se stromy. Celkem se za analyzované období 2010 až 2021 staly více než 43 tisíce bouraček, kde figuroval strom.
Riziko srážky se stromem nejčastěji hrozí zejména kolem šesté hodiny ranní v podzimních a zimních měsících. Ilustrační foto: Pixabay.com

„V porovnání s celkovým počtem nehod v těchto letech (přes 1,1 milionu) se to nemusí zdát mnoho. Bohužel však nehody se stromy mají fatálnější následky,“ informoval Petr Jedlička, pojistný matematik České kanceláře pojistitelů (ČKP).

Lehkým zraněním končí nehody se stromy v 39,6 procenta případů (u všech nehod v ČR je to 18,8 %, pozn. red.), těžkým zraněním v 7,2 procenta (všechny nehody 2,7 %) a smrtí 3,2 % (všechny nehody 0,7 %).

„Průměrná výše škody při střetu se stromem dosahuje 103 tisíc korun, což o 70 procent převyšuje průměrnou výši škody u ostatních typů dopravních nehod, kde jde ‚pouze‘ o 60,5 tisíce korun,“ dodal pojistný matematik.

Za nehodami vždy samozřejmě stojí rizikové chování řidičů – ať již rychlá jízda, nebo nevěnování se řízení.

„Z naší analýzy plyne, že rizikové jsou úzké silnice, které nejsou dimenzované na větší provoz,“ uvedl Jan Chalas ze společnosti DataFriends, která je provozovatelem Portálu nehod.

„Navíc okolní porost těchto silnic druhé a třetí třídy není vždy udržovaný, jak by možná měl být. To nám v kombinaci s rizikovým chováním řidičů umožňuje detekovat konkrétní rizikové úseky srážek se stromy,“ doplnil Chalas.

Analytici DataFriends si při analýze rozdělili stromy do dvou skupin: Rizikové stromy a ty ostatní, přičemž rizikové jsou ty, kde hlavní příčinou nehody byla riziková jízda a následný náraz do stromu. Typicky jde o přímý náraz jednoho vozu do stromu, kdy řidič nezvládl řízení.

PSALI JSME:
Podzimní sezóna je tady a s ní i střety aut se zvěří

U ostatních pak je srážka se stromem až sekundární – například když při bouračce dvou aut je jedno odmrštěno na strom. Analytici při rozdělení nehod do těchto dvou skupin vycházeli z popisu nehod Policií ČR.

Nejčastěji končí ve stromě vozy, které řídí mladí řidiči. Až téměř čtvrtinu nehod zaviní řidiči do 25 let. Jednoznačně nejčastější příčinou srážky s rizikovým stromem je u mladých řidičů rychlá jízda. Naprosto dominuje věkové skupině do 25 let.

S věkem naopak stoupá podíl nehod se stromem, kde se řidiči nevěnovali řízení – věnovali se více mobilu nebo dítěti ve voze. „Pozitivní zprávou je, že počet nehod s rizikovými stromy dlouhodobě klesá,“ uvedl Petr Jedlička z ČKP.

PSALI JSME:
Problémem českých silnic jsou rizikoví mladí řidiči

Počet bouraček, kdy řidiči končí s automobilem ve stromě, každoročně narůstá s přicházejícím podzimem. Podle údajů DataFriends dochází k prudkému růstu nehod s rizikovými stromy v říjnu a kulminuje v prosinci. Nejméně se v průběhu roku pak bourá s rizikovými stromy v dubnu.

„Pokud se podíváme na vývoj počtu nehod v průběhu dne, tak dominuje ranní a odpolední dopravní špička. K největšímu počtu nehod dochází kolem šesté hodiny ranní – je to z pohledu nehod se stromy nejhorší denní doba. Pak během dne klesá a vyskočí opět mezi 14:00 až 17:00. Souvislost s cestováním za prací je nasnadě,“ komentuje Marek Sibal, datový analytik Portálu nehod.

Portál upozorňuje řidiče na konkrétní místa, kde se nejčastěji bourá. Na interaktivní mapě rizikových míst, která je jeho součástí, si mohou na své trase najít lokality, kde se stávají nejčastěji nehody. Mapa rizikových míst zobrazuje přehled rizikových míst podle počtu nehod za posledních 24 měsíců.

PSALI JSME:
Mladí zabijáci. Řidiči do třicítky ročně způsobí čtvrtinu smrtelných nehod

Zavřít reklamu ×
  1. Ty stromy jsou zlé. Nyní vážně. Poděkujme každé nehodě kdy letícího blázna zachytí strom. Je to pořád lepší než aby to schytala posádka protijedoucího auta. Což může být každý z nás………..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Šestnáctiletý Bartoš pojede závody formule E

Zeptejte se na sportovce kombinujícího více disciplín a Češi odpoví: Ester Ledecká! Ale fanouškům motosportu na mysli jistě vytane i šestnáctiletý talent Filip Bartoš. Navzdory svému mládí se pohybuje na závodech …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB