Odpočívej v pokoji, magnetický proužku

Ruku na srdce: Kdy jste naposledy při platbě protahovali platební kartu terminálem? Že si nevzpomínáte? Já ano, bylo to loni, když se mi u jednoho prodejce opakovaně nedařilo zaplatit bezkontaktně. Ale popravdě, pomalu jsem ani nevěděl, jak kartu protáhnout…
Magnetický proužek se umísťuje na zadní stranu karet. Nebylo tomu ale tak vždy. V počátcích byl umístěn na přední straně. Foto: Arthahn – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25001296

Karetní společnost Mastercard tento týden informovala, že chce jako první mezi svými od roku 2024 začít upouštět od magnetického proužku na platebních kartách. Takže nebude to hned a nebude to najednou. Magnetický proužek začne mizet na jejích kartách nejprve v regionech, kde jsou již značně rozšířeny čipové karty, což se týká především Evropy včetně České republiky a Slovenska.

Obě země jsou podle Mastercard v používání bezkontaktní technologie na nejvyšší světové úrovni. Patří se ale dodat, že Češi mohou bezkontaktně zaplatit pouze 500 korun, jak vyplynulo z naší loňské analýzy. Což nás řadí na beznadějně poslední místo v Evropě.

Takže pokud bezkontaktně platíme vícekrát, než jiné evropské národy, je tomu tak i proto, že zhruba 90 procent evropských států loni kvůli pandemii koronaviru zvýšilo limit pro bezkontaktní platby.

Dvě třetiny států dokonce na maximální možný limit 50 eur, stanovený směrnicí EU o platebních službách.

V roce 2029 už magnetický proužek nebudou mít žádné nově vydané kreditní ani debetní karty Mastercard. Ve Spojených státech začne proužek mizet od roku 2027.

V průzkumu Phoenix Consumer Monitor z letošního července více než čtyři pětiny Američanů uvedly, že by karta bez magnetického proužku nevadila, neboť preferují ověření transakce na platebním terminálu platební kartou s čipem.

Odklon od magnetického proužku je tak podle Mastercard reakcí jak na měnící se návyky spotřebitelů, tak i na pokrok ve vývoji nejmodernějších technologií a s tím spojený klesající počet transakcí, které jsou s jeho pomocí autorizovány. Nástup změn ve způsobu placení a zpracování platebních transakcí navíc údajně výrazně urychlila pandemie koronaviru.

„Magnetický proužek na kartě se v České republice už prakticky nepoužívá, a to zejména díky rozsáhlé síti bezkontaktních terminálů, kterou se za posledních deset let podařilo vybudovat,“ informoval naši redakci Michal Čarný, generální ředitel společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko.

Mastercard zaznamenala v prvním čtvrtletí roku 2021 o miliardu více bezkontaktních transakcí, než ve stejném období roku 2020. Ve druhém čtvrtletí letošního roku bylo globálně plných 45 procent všech platebních transakcí v kamenných obchodech provedeno bezkontaktně.

Soudobé čipové platební karty v sobě mají nejen výkonné a zabezpečené mikroprocesory, ale především technologii, která umožňuje bezkontaktní platby. Výhodou magnetických karet sice je jejich nízká pořizovací cena, ale nevýhodou to, že se dají velmi snadno znehodnotit magnetem.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB