Odpočívej v pokoji, magnetický proužku

Ruku na srdce: Kdy jste naposledy při platbě protahovali platební kartu terminálem? Že si nevzpomínáte? Já ano, bylo to loni, když se mi u jednoho prodejce opakovaně nedařilo zaplatit bezkontaktně. Ale popravdě, pomalu jsem ani nevěděl, jak kartu protáhnout…
Magnetický proužek se umísťuje na zadní stranu karet. Nebylo tomu ale tak vždy. V počátcích byl umístěn na přední straně. Foto: Arthahn – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25001296

Karetní společnost Mastercard tento týden informovala, že chce jako první mezi svými od roku 2024 začít upouštět od magnetického proužku na platebních kartách. Takže nebude to hned a nebude to najednou. Magnetický proužek začne mizet na jejích kartách nejprve v regionech, kde jsou již značně rozšířeny čipové karty, což se týká především Evropy včetně České republiky a Slovenska.

Obě země jsou podle Mastercard v používání bezkontaktní technologie na nejvyšší světové úrovni. Patří se ale dodat, že Češi mohou bezkontaktně zaplatit pouze 500 korun, jak vyplynulo z naší loňské analýzy. Což nás řadí na beznadějně poslední místo v Evropě.

Takže pokud bezkontaktně platíme vícekrát, než jiné evropské národy, je tomu tak i proto, že zhruba 90 procent evropských států loni kvůli pandemii koronaviru zvýšilo limit pro bezkontaktní platby.

Dvě třetiny států dokonce na maximální možný limit 50 eur, stanovený směrnicí EU o platebních službách.

V roce 2029 už magnetický proužek nebudou mít žádné nově vydané kreditní ani debetní karty Mastercard. Ve Spojených státech začne proužek mizet od roku 2027.

V průzkumu Phoenix Consumer Monitor z letošního července více než čtyři pětiny Američanů uvedly, že by karta bez magnetického proužku nevadila, neboť preferují ověření transakce na platebním terminálu platební kartou s čipem.

Odklon od magnetického proužku je tak podle Mastercard reakcí jak na měnící se návyky spotřebitelů, tak i na pokrok ve vývoji nejmodernějších technologií a s tím spojený klesající počet transakcí, které jsou s jeho pomocí autorizovány. Nástup změn ve způsobu placení a zpracování platebních transakcí navíc údajně výrazně urychlila pandemie koronaviru.

PSALI JSME:
Česko je v bezkontaktních platbách na chvostě. Žádná evropská země nemá nižší limit

„Magnetický proužek na kartě se v České republice už prakticky nepoužívá, a to zejména díky rozsáhlé síti bezkontaktních terminálů, kterou se za posledních deset let podařilo vybudovat,“ informoval naši redakci Michal Čarný, generální ředitel společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko.

Mastercard zaznamenala v prvním čtvrtletí roku 2021 o miliardu více bezkontaktních transakcí, než ve stejném období roku 2020. Ve druhém čtvrtletí letošního roku bylo globálně plných 45 procent všech platebních transakcí v kamenných obchodech provedeno bezkontaktně.

Soudobé čipové platební karty v sobě mají nejen výkonné a zabezpečené mikroprocesory, ale především technologii, která umožňuje bezkontaktní platby. Výhodou magnetických karet sice je jejich nízká pořizovací cena, ale nevýhodou to, že se dají velmi snadno znehodnotit magnetem.

PSALI JSME:
Chargeback, ochrana při placení kartou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?