Odstávky připravily autoprůmysl o více než třetinu výroby

Názor
Zatím sice nemáme kompletní obrázek české ekonomiky v březnu, kdy začal platit nouzový režim, a firmy zavedly dobrovolné odstávky, nicméně některá zásadní čísla už k dispozici jsou. Včera zveřejněné výsledky Sdružení automobilového průmyslu ukazují, jak se koronakrize podepsala na výrobě tohoto největšího tuzemského odvětví právě v březnu.
Celkový náběh automobilek na 100 % produkce nebude okamžitý. Ilustrační foto: Škoda Auto

Podle aktuálních statistik se meziročně snížil počet vyrobených automobilů v tomto měsíci o více než 36 %, respektive o 47,5 tisíce. Důvodem jsou odstávky všech tří automobilek, které začaly ve druhé polovině měsíce a u dvou ze tří výrobců ještě i v současnosti pokračují.

Autoprůmysl bude vzhledem ke své dominantní váze v rámci průmyslu i hlavním důvodem velmi slabých výsledků celého odvětví nejenom za březen, ale i za duben, kdy jeho propad může dosáhnout zhruba 90 %. Je nepravděpodobné, že by se v dalších měsících podařilo automobilovému průmyslu tuto ztrátu vykrýt či dohnat. Nejenom proto, že celkový náběh automobilek na 100 % produkce nebude okamžitý.

PSALI JSME:
MMF: Ze zemí Visegrádu poškodí koronavirus nejvíce Česko

Hlavní otázkou nicméně bude, jak se bude vyvíjet poptávka po nových vozech. Budou evropské firmy v současné bezprecedentní recesi pospíchat s obnovou svých vozových parků? Podaří se rychle restartovat exporty do třetích zemí? A na oprávněně posledním místě nelze zapomenout ani na evropské spotřebitele, zda jejich chuť pořídit si nové auto přetrvá i v současné nejisté době.

Koronavirus je už druhou těžkou ranou, kterou autoprůmysl obdržel v poslední době. Tou první je permanentní hrozba pokut za nadměrné emise, které mu naordinovala sama EU. Automobilový průmysl tak prochází asi nejtěžším obdobím v historii, které předčí i časy po pádu banky Lehman Brothers.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Evropský automobilový trh padá. Meziročně se v březnu prodalo o 700 tisíc vozů méně

×
  1. Až budou povoleny pouze elektrické auta tak se tyto automobilky zastaví na trvalo. Smát se budou jen v Tesle v USA.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Koronavirus zlevňuje pohonné hmoty

Druhá vlna pandemie koronaviru snižuje ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích v České republice. Řidiči se v následujících týdnech mohou těšit na další pokles cen.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pomáhat Nadaci Terezy Maxové dětem nás baví, říká Radek Sedlář

Rozhovor
Letošní už šestý ročník charitativní akce Nadace Terezy Maxové dětem Hýbejte se s Tearibearem dostalo i kvůli koronaviru novou podobu. Místo běhání či chůze na jednom vybraném místě se mohou zájemci, kteří chtějí pohybem pomoci znevýhodněným dětem, zapojit do projektu kdekoli – stačí si jen stáhnout aplikaci Strava a zaregistrovat se na webu tearibear.cz.
Rolovat nahoru