
Nový zákon klade důraz na především na vzdělání a rekvalifikaci realitních zprostředkovatelů, kteří by měli mít dostatečné vzdělání, akreditovaný kurz ministerstva školství nebo dostatek zkušeností v oboru.
A také povinné pojištění. Zatímco termín, do kdy musí makléř prokázat svou odbornost, odložila vláda kvůli koronavirové situaci až do 3. ledna příštího roku, požadavky na povinné pojištění se nezměnily. To museli makléři i realitní kanceláře uzavřít nejpozději do 3. května, tedy do včerejška.
„Cena pojištění začíná na 1 949 korunách pro realitní makléře, kteří jsou pod realitní sítí. Zákon pro tyto makléře stanovuje roční limit 1,75 milionu korun. Cena pro makléře, kteří podnikají na vlastní pěst, začíná na 2 634 korunách s ročním limitem 3,5 milionu korun,“ informoval portál FAEI.cz David Kubát z Direct pojišťovny.
„Každý klient bude mít jistotu, že v případě chyby makléře dostane alespoň část svých peněz zpátky. To, že budou peníze klienta v bezpečí po celou dobu transakce, umožní další novinka. Kupní cenu sice budou moci i nadále moci uschovávat přímo realitní kanceláře, ale pouze na písemnou žádost klienta a na zvláštních účtech oddělených od provozních účtů. I tato úschova bude podléhat povinnému pojištění,“ uvedl před časem šéf Ekospolu Evžen Korec.
Spolu se zákonem o realitním zprostředkování přišla i změna živnostenského zákona. Realitní zprostředkování se nově řadí jako samostatná živnost mezi tzv. vázané živnosti a realitní zprostředkovatelé mají povinnost oznámení příslušnému živnostenskému úřadu do šesti měsíců od účinnosti zákona.