Realitní makléři zdraží. Nová legislativa zpřísňuje podmínky jejich podnikání

Názor
Začátkem března začne platit nový takzvaný realitní zákon. Dnes byl vyhlášen ve Sbírce zákonů. Nová legislativa zpřísňuje podmínky podnikání realitních makléřů v Česku. To v praxi znamená jedno. Část z nich zmizí z trhu, takže ti, co zůstanou, si budou moci stanovit za své služby vyšší cenu. Ve výsledku již tak horentně drahé – a stále nedostupnější – nemovitosti dále zdraží. Nyní o vyšší cenu služby realitního makléře.
Realitní makléři zdraží. Nová legislativa zpřísňuje podmínky jejich podnikání. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Velké realitní kanceláře a i Asociace realitních kanceláří zpřísnění podmínek vítají. Právě proto, že z trhu vytlačí část konkurence. Tedy menší realitní kanceláře nebo makléře-jednotlivce. Méně makléřů na trhu nutně znamená omezení nabídky jejich služeb, což „přeživším“ realitním kancelářím přihraje dodatečný zisk, o který se dosud musely dělit.

Je pravda, že v Česku nyní působí nejvíce realitních makléřů v přepočtu na obyvatele v EU. Zhruba polovina nemovitostí, které na nemovitostním trhu mění majitele, získává nového vlastníka právě za asistence realitního makléře, ať už toho z realitní kanceláře či makléře-jednotlivce.

Makléři-jednotlivci prý nemají dostatečnou kvalifikaci, vzdělání či praxi. To by měl ale posuzovat klient, nikdo jiný. Každý člověk, který chce prodat nebo koupit byt, dům či pozemek, umí posoudit, zda při transakci potřebuje asistenci realitního makléře.

PSALI JSME:
Realitní makléři míří kvůli zákonu do pojišťoven. Kde pochodí?

A pokud ano, zda to má být makléř z kanceláře nebo makléř individuální. Část klientů si nyní raději vybere makléře-jednotlivce, který nabídne třeba omezený servis, ale za nižší cenu.

Realitní zprostředkovatelé budou po zahájení platnosti takzvaného realitního zákona muset mít odborné vysokoškolské vzdělání nebo vyšší odborné či středoškolské vzdělání kombinované s povinnou tříletou praxí.

Případně budou muset získat osvědčení na základě vykonání státem certifikované zkoušky nebo specializovaného kurzu MBA a k tomu mít ještě rok praxe. Zařazení profese realitního zprostředkovatele mezi vázané živnosti sladí podmínky vykonávání této činnosti s evropskou legislativou platnou v členských zemích EU.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Realitkám se zakáží úschovy peněz klientů. Pojištění ale zpronevěru stejně nepokryje

×
  • Vážený Davide,¨v tomto případě si prakticky trh, rozdělí dvě realitní kanceláře, z nichž jedna už je pekelně drahá. (s tou druhou bohužel nebo naštěstí skušenosti nemám). Nedej bože, aby byl zákon kerý vnutí povinnost prodávat přes realitní kanceláře, pak to nebude cena nemovitsot + 5-10% provize jako ted ( za službu prakticky k ničemu), ale mnohem více 🙁

   • Kde jste vzal 5-10%? Naše služby si ceníme na max 3% včetně veškerých právních služeb, a to od inzerce, prohlídek, rezervace, smluv, úschovu kupní částky, předání bytu, převod energií a případně i s pomocí vyplnění daňového přiznání. Myslím, že marže na jednom rohlíku, kávě a pod. je 30-50%…..a i ostatního zboží. Jinak by v marketech neprodávali v akcích zboží i za polovinu. A věřte, že je to pro ten obchod stále ještě výhodné. Pod nákupní cenu žádný obchod nejde….Čili při běžném nákupu za 1000 korun má někdo marži 300-500 Kč. O benzínu nehovořím!!!! A to nakupujete potraviny a pod. prakticky denně!!!! Proti tomu byt kupujete v průměru na 35 let, naše provize pak činí Váš náklad cca 8 Kč denně. Pokud umíte počítat…….. kdo nejsme ti, kteří z Vás dřou kůži.

    • Nechápu, proč se mi to neodeslalo, nevadí, píšu znovu.
     Milá Moniko. Jistě dobře také víte, že kdyby to RK sesakramentsky nevynášelo, že by jich byl u nás akový adbytek? Nejvíc ve světě? Přitom vy prodej JENOM ZPROSTŘEDKOVÁVÁTE, jakmile máte min. 4%tní provizi v kapse, dál už za nic NERUČÍTE!! Prodávající majitel nemusí Ve vlastním zájmu před zájemci nic skrývat, něco zkrášlovat, mít profesního fotografa, navozit krásný nábytek, květiny…. “ABY TO VYPADALO…” rEALITKY POTŘEBUJÍ PRODAT CO NEJRYCHLEJI, CO NEJVÍC A ZA CO NEJVYŠŠÍ CENY, protože od ceny se ovíjí jejich provize, které dělají v jednom případě desítky tisíc. V případě, že se někdo dostane do kritické situace a musí nem. rychle prodat, skočí po tom ralitky jako pes po kosti a vykoupí ji samy. OVŠEM ZA 80% SKUTEČNÉ CENY, kterou se ještě navíc snaží smyšlenkami srazit na co nejnižší. V takových případech nešťastný majitel přichází až o STOVKY TISÍC.
     Taky není pravda, že za prodej platí realitkám KUPUJÍCÍ! RK si cenu navýší o svoji provizi, čili kdyby si kdyby si každý prodal sám, má za nemovitost skutečnou cenu. A další fígle a KECY REAL. MAKLÉŘŮ. Dál už nepíšu, není čas, doufám, že opět nebude “závada” při odslání…

 1. Vážený autore a Jane, než něco napíšete, zorientujte se v problematice věci a konzultuje to s někým z oboru. Zbytečně tím matete čtenáře. Děkuji
  Marek Petrůj – realitní makléř

 2. Vážení, práce makléře není jen inzerce….v provizi je zahrnuto mnoho a mnoho hodin práce. Již zmíněná inzerce, kterou předchází focení a jednání s majitelem nemovitosti, prohlídky( někdy i desítky prohlídek) telefony, práce o víkendech, ve večerních hodinách. V provizi je zahrnut komplexní právní servis, často hodiny nad tím, aby byly obě strany se smlouvami v souladu…úschova kupní částky, předání bytu, převod energií. Je to časově i psychicky velmi náročná práce. A běžná 3% provize (nikoli zde panem Janem uvedených 5-10% ) je ještě velmi nízká částka oproti jiným odvětvím. Zkuste si zjistit, kolik činí marže obchodníků s auty…Kolik zaplatíte na marži v každém supermarketu, kde se většinou pohybuje 30-40 %. Takže na průměrném denním nákupu za 500 Kč zaplatíte na maržích zhruba 100-200 Kč. V případě koupě bytu, který budete užívat 40 let se provize promítne do Vašich nákladů v denní částce kolem 5-8 Kč. A je to částka za jistotu, že nenaletíte podvodníkovi, který Vás obere o životní úspory.
  Simona S.

 3. Pravda je, že většinou vždy, když se sniží konkurence, zvýší se cena. Ano realitní kanceláře mají 5-10 % zisk, pro realitního makléře, okolo 3% čistého zisku bude. Při ceně nemovitosti je to vcelku značná částka. A nesmysly typu jaká je provize na jakých produktech opravdu nemá význam. Lepší je se zaměřit na čistý zisk.

 4. Je zajímavé, že u bytu, který budu užívat 40 let uvedete denní náklady ve výši 5-8 Kč (což za 40 let činí: 73 tis. až 116 800 Kč). A když si koupím auto za 400 tis na 15 let? Kolik je tam marže a kolik je to na den?

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru