
Cílem okamžitých plateb je urychlit převod peněz v rámci bankovních domů, jde v podstatě o vylepšenou verzi expresních plateb, avšak využít je ji možné klidně i o víkendu a o půlnoci. Navíc oproti expresním platbám budou ty okamžité u většiny bank zdarma, popřípadě za korunový poplatek. Jenže je tu jedno velké „ALE.“
Kdy budou mít okamžité platby smysl? Až je začne podporovat většina bank
Aby měly okamžité platby smysl, musí je podporovat co nejvíce bank, čím více, tím lépe. Prozatím je možné je využít:
- v Air Bank,
- v Bance CREDITAS,
- v České spořitelně,
- v Raiffeisenbank.
Pokud tak budete posílat peníze z České spořitelny do Air Bank, budou na účtu skutečně za pár vteřin, jestliže ale platba bude směřovat do Fio banky, pak si budete muset počkat několik hodin. Proto, aby okamžitá platba fungovala, musí být zaslána z banky, která novinku podporuje, do banky, která novinku podporuje.
Komerční banka nechce zůstat pozadu
Nově okamžité platby začne nabízet Komerční banka (KB), která tento krok vnímá jako logický. V minulých letech nabídla klientům zrychlené tuzemské platby v rámci své banky, nyní režim 24/7/365 chce nabídnout i pro transakce prováděné mimo domovskou instituci.
Nejprve však KB umožnila zákazníkům okamžité platby pouze přijímat, koncem září pak rozjíždí i odchozí zrychlené transakce. Ty byly zpočátku umožněny provádět pouze zaměstnancům, kteří tak mohli otestovat pilotní režim.
Kdy se přidají ostatní banky a kdo novinku zcela bojkotuje?
Bankovní svět jde stejně jako každý jiný dopředu. Dnes už je samozřejmostí nejen online sjednání půjčky, založení běžného účtu nebo vyřízení kontokorentu na jedno kliknutí. Okamžité platby jsou tak jasným krokem k ulehčení správy osobních financí a je jen otázkou času, kdy se přidají i ostatní banky.
Banky jako MONETA Money Bank a ČSOB včetně Poštovní spořitelny mají v plánu spustit zrychlený převod peněz ještě do konce roku 2019. Začátkem příštího roku by se pak chtěly přidat Fio banka a Equa bank, v průběhu roku 2020 by ráda nový režim spustila také UniCredit Bank.
Na druhou stranu jsou i takové bankovní domy, které se okamžitým platbám vyhýbají, respektive nejsou u nich na pořadu dne. Například Expobank by ráda prozatím klientům zpřístupnila pouze omezenou verzi ve formě příjemců, avšak u bank jako Sberbank, Trinity bank nebo Hello bank se zrychlených transakcí zákazníci jen tak nedočkají, tyto banky je nemají v plánu ani v příštím roce.