Omezení dodávek plynu z Ruska vzbuzuje obavy

Názor
Cenové tlaky v tuzemské produkční sféře zůstávají značné. Růst cen průmyslových výrobců v květnu dosáhl 1,9 procenta meziměsíčně, čímž potvrdil očekávání trhu. Podílely se na tom hlavně rostoucí ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů, dále v těžebním a kovodělném průmyslu či v potravinářském průmyslu. V meziročním vyjádření již růst cen průmyslových výrobců vystoupal na závratných 27,9 procenta.
Omezení dodávek plynu z Ruska vzbuzuje obavy. Gazprom sice uvádí, že snížení dodávek souvisí s technickými problémy, Německo nicméně hovoří o politické motivaci. Ilustrační foto: Net4Gas

Omezení dodávek plynu z Ruska do Evropy a obava z další eskalace ve čtvrtek vyhnala ceny referenčních futures na zemní plyn o dalších zhruba deset procent. Za tento týden tak jeho cena vzrostla již o více než 60 procent, když se ve čtvrtek odpoledne pohybovala lehce nad 130 EUR/MWh. Gazprom sice uvádí, že snížení dodávek souvisí s technickými problémy, Německo nicméně hovoří o politické motivaci.

Akciové trhy se v tomto týdnu opět ponořily do červených čísel. Střední dílčí zisky akcií po zasedání americké centrální banky, Fedu, jsou tak zapomenuty a odhodlání bojovat proti inflaci razantním zvyšováním úrokových sazeb opět vrátilo na trhy negativní sentiment, který dále podpořila i hrozba omezení dodávek plynu do Evropy.

Co se týče dat ze zámoří, počet nově zahájených staveb v USA v květnu výrazně poklesl (o 14,4 % meziměsíčně, pozn. aut.), což poukazuje na dopady přetrvávajících problémů v dodavatelském řetězci a klesající prodeje v souvislosti s růstem hypotečních sazeb. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti se minulý týden příliš nezměnil. Americký trh práce tak zůstává nadále napjatý, což přiživuje inflační tlaky.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Konec dodávek ruských energií? Bát by se mělo především Česko a jeho sousedi

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.