Omezuje výstřední zevnějšek pracovní uplatnění?

Někdy není vhodné, když pracovní pozici zastává někdo, kdo ve své roli nepůsobí věrohodně. Jestliže například zákaznice přijde do prodejny s dámskou obuví, očekává, že ji obslouží někdo jiný, než mladík s raperskou čepicí a v roztrhaných džínách. Ale na druhou stranu někdy jde o zbytečné předsudky. Protože i z takového prodejce se může vyklubat znalec dámské obuvi, který perfektně poradí každé dámě.
Když se lidé přesvědčí o tom, že člověku vybočujícímu svou podobou z řady nechybí důležité schopnosti, extravagantní úpravy zevnějšku tolerují. Foto: Pixabay

V současné době patří mezi moderní doplňky mužů i žen hodně viditelný piercing anebo patrné tetování. „Takové vzezření bývá problematické, pokud se uchazeč nebo uchazečka hlásí na pozici, kde bude v častém kontaktu s lidmi. Je velmi pravděpodobné, že taková výstřednost může být důvodem k nepřijetí, protože ostatní nemusí mít k takovému člověku respekt. Platí to například pro lékaře, pracovníky policie a další podobné profese,“ uvádí Petra Ondrouchová z personálně-poradenské společnosti Devire. Podobně vnímané jsou dredy nebo u žen extrémně dlouhé umělé nehty.

Image člověka vytváří také oblečení. „Na manažerskou pozici do velké pojišťovny nám jednou na pohovor přišel uchazeč v sepraných džínách a ve vytahaném triku,“ popisuje své zkušenosti Petra Ondrouchová. Během pohovoru se navíc ukázalo, že formální oblečení nosí nerad a je přesvědčen, že oblečení nehraje žádnou roli. „Vysvětlila jsem mu, že klient trvá na jistém stylu oblékání a pokud se nehodlá přizpůsobit, dáme přednost někomu jinému,“ vysvětluje manažerka.

PSALI JSME:
Dress code je povinný i ve vedru, jinak hrozí vyhazov

Svou roli při posuzování neznámých lidí však hrají také předsudky. Například mladou ženu, která má tetování po celém těle včetně hlavy, obličeje, v nose nosí piercing, v uších velké africké náušnice a z hlavy si nesundá turban z šátků, by málokdo tipoval na pracovnici celní správy. Takový případ opravdu existuje a tato pracovnice patří mezi nejlepší zaměstnance úřadu.

Anebo extravagantně vypadající slečna, která má na hlavě dlouhé copánky připomínající dredy, pracuje jako sestra v jedné nemocnici. Pacienti brzy zjistili, že důležité je, jak umí ošetřovat a ne to, jak vypadá. Nejlepším příkladem vnímání dredů je předseda Pirátské strany Ivan Bartoš. Jeho účes podle všeho nemá zásadní vliv na oblíbenost strany, kterou vede.

PSALI JSME:
Diverzita na pracovišti? V Česku spíše výjimka

A to je důležité. Když se lidé přesvědčí o tom, že člověku vybočujícímu svou podobou z řady nechybí důležité schopnosti, extravagantní úpravy zevnějšku tolerují. Důkazem může být kandidát se žluto-zeleným čírem hlásící se na velmi odbornou technickou pozici.

„Nejdříve jsem měla malý šok a hlavou mi běžela otázka, co tady takový člověk vůbec dělá a že to bude propadák. Po chvíli mě vyvedl z omylu,“ říká Ondrouchová. Uchazeč se ukázal jako chytrý, nadaný a zkušený. Uspěl i na dalším pohovoru za přítomnosti manažerů společnosti, do firmy za pár týdnů nastoupil a udělal v ní slušnou kariéru.

×
  1. To je všechno hezký, ale s člověkem s tetováním,piercingem a dredama bych osobně nechtěl spolupracovat, Pokud je to člověk jinak mně neznámý mám pocit ohrožení – tetování mám spojeno s kriminálním živlem, dredy s drogami, piercing s násilím.

    • Vidíte, a já mám tetování (tetování, ne vězeňské malůvky vybodané jehlou namočenou v inkoustu, to je rozdíl) spojeno s uměním, dready s alternativním životním stylem a piercing s náušnicemi…. Jinak, mimochodem, alternativní neznamená špatný.

    • Vidím to stejně. Navíc potetované holky mi přijdou jak špinavé. Bohužel se to nedá umýt. Stejně tak nemusím kuřáky a kuřačky.

  2. Pokud bych pracovala jako personalista, tak bych asi těžko zaměstnala člověka s tetováním po celém těla či piercingem nebo dredy. Možná jako dělníka k pásu… Pokud si člověk dokáže takto zřídit své vlastní tělo, tak asi nebude mít v hlavě vše v pořádku.

  3. Vážený autore, celní deklarant není pracovník celního úřadu. Celní deklarant je ten, kdo na úřad přijde a podává celní prohlášení (nebo ho podává elektronicky).

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Na úřadu mluvíme o práci, ale myslíme na podporu

Že se vám nechce na úřad práce žádat o podporu? Ani se vám nedivíme, protože to není zrovna zážitek, s nímž by člověk ve společnosti zaperlil. Ano, při první návštěvě se budete patrně tlačit ve frontě i dlouho čekat …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru