Omluva je projevem velkorysosti a úcty. U Miloše Zemana to ale neplatí

Mýlit se je lidské. A za omluv za chybu, nepravdu či vyloženou lež není třeba se stydět. Omluva je projevem velkorysosti, úcty, šlechetnosti. V případě exprezidenta Miloše Zemana a dalších politiků to ovšem neplatí. V jejich hulvátském vystupování nemá omluva místo. Musí je k tomu dotlačit soud.
V listopadu 2017 tehdejší prezident Miloš Zeman o svém bývalém poradci Zdeňku Šarapatkovi prohlásil, že ho ještě jako premiér vyhodil z Úřadu vlády pro neschopnost. Nebyla to pravda. Ilustrační foto: Chmee2 – Vlastní dílo, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36826811

Mnozí politici rádi spílají na lživá média, která jim z jejich pohledu chtějí jenom uškodit a neštítí se k tomu používat ani pomluvy nebo nepravdy. Když ale lžou politici a někoho urážejí, je to – opět z jejich pohledu – v pořádku.

Už malé děti ale od svých rodičů slyší, že lhát se nemá. A to platí pro celý život. Ať už je z dotyčného chlapečka nebo holčičky v dospělosti instalatér, uklízečka, řidič, servírka, učitel/ka, redaktor/ka, ale například i premiér či dokonce prezident České republiky.

Když někdo o někom (a třeba nevědomky) nemluví pravdu, lže, měl by se za to omluvit. Omluva je projevem velkorysosti, úcty, šlechetnosti a dalších kladných vlastností. Umět se omluvit je výsada velkých osobností. Pro některé politiky je ale omluva projevem slabosti. Neomluví se, ani kdyby je mučili. To by jim asi upadla pusa.

To ale neznamená, že jsou beztrestní. To samozřejmě platí pro všechny, dokonce i pro prezidenta. To, že sedí na Pražském hradě, z něj nedělá osobu, která je nad zákonem. Spravedlnost nesmí být slepá, byť by její vymáhání trvalo dlouhé roky.

Před téměř sedmi lety, v listopadu 2017 prezident Miloš Zeman veřejně o svém bývalém poradci Zdeňku Šarapatkovi, že ho ještě jako premiér vyhodil z Úřadu vlády pro neschopnost. Nebyla to pravda, Šarapatka odešel na základě vlastního rozhodnutí, protože se nedokázal ztotožnit s poměry, které tehdy ve Strakově akademii panovaly.

Teď, v dubnu 2024 se mu za lživý výrok exprezident Zeman omluvil. Ovšem nikoli z nějakého prozření, že lhát a pomlouvat se nemá, donutil ho k tomu soud. „Tímto se za dehonestující výrok omlouvám,“ napsal Zeman v dopise Šarapatkovi.

Miloš Zeman, kterého hulvátské a urážlivé chování provázelo celou dobu jeho pobytu na Hradě, se téměř stavěl na hlavu, jen aby se omluvit nemusel. A tak se soudy táhly a táhly. Dokonce se ukázalo, že si z veřejných peněz, tedy z rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky platit advokáta.

Vyplatil mu stovky tisíc korun. Když to prasklo, dostala kancelář od finančního úřadu pokutu a advokát Marek Nespala svůj honorář vrátil. Ostatně i náklady soudního řízení šly z pokladny prezidentské kanceláře.

Trpělivost se vyplatila. Ani hlava státu nesmí beztrestně lhát a pomlouvat.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 3
Sdílet článek