Omluva je projevem velkorysosti a úcty. U Miloše Zemana to ale neplatí

Názor
Mýlit se je lidské. A za omluv za chybu, nepravdu či vyloženou lež není třeba se stydět. Omluva je projevem velkorysosti, úcty, šlechetnosti. V případě exprezidenta Miloše Zemana a dalších politiků to ovšem neplatí. V jejich hulvátském vystupování nemá omluva místo. Musí je k tomu dotlačit soud.
V listopadu 2017 tehdejší prezident Miloš Zeman o svém bývalém poradci Zdeňku Šarapatkovi prohlásil, že ho ještě jako premiér vyhodil z Úřadu vlády pro neschopnost. Nebyla to pravda. Ilustrační foto: Chmee2 – Vlastní dílo, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36826811

Mnozí politici rádi spílají na lživá média, která jim z jejich pohledu chtějí jenom uškodit a neštítí se k tomu používat ani pomluvy nebo nepravdy. Když ale lžou politici a někoho urážejí, je to – opět z jejich pohledu – v pořádku.

Už malé děti ale od svých rodičů slyší, že lhát se nemá. A to platí pro celý život. Ať už je z dotyčného chlapečka nebo holčičky v dospělosti instalatér, uklízečka, řidič, servírka, učitel/ka, redaktor/ka, ale například i premiér či dokonce prezident České republiky.

Když někdo o někom (a třeba nevědomky) nemluví pravdu, lže, měl by se za to omluvit. Omluva je projevem velkorysosti, úcty, šlechetnosti a dalších kladných vlastností. Umět se omluvit je výsada velkých osobností. Pro některé politiky je ale omluva projevem slabosti. Neomluví se, ani kdyby je mučili. To by jim asi upadla pusa.

PSALI JSME:
Proč zákaz kouření neplatí pro prezidenta?

To ale neznamená, že jsou beztrestní. To samozřejmě platí pro všechny, dokonce i pro prezidenta. To, že sedí na Pražském hradě, z něj nedělá osobu, která je nad zákonem. Spravedlnost nesmí být slepá, byť by její vymáhání trvalo dlouhé roky.

Před téměř sedmi lety, v listopadu 2017 prezident Miloš Zeman veřejně o svém bývalém poradci Zdeňku Šarapatkovi, že ho ještě jako premiér vyhodil z Úřadu vlády pro neschopnost. Nebyla to pravda, Šarapatka odešel na základě vlastního rozhodnutí, protože se nedokázal ztotožnit s poměry, které tehdy ve Strakově akademii panovaly.

Teď, v dubnu 2024 se mu za lživý výrok exprezident Zeman omluvil. Ovšem nikoli z nějakého prozření, že lhát a pomlouvat se nemá, donutil ho k tomu soud. „Tímto se za dehonestující výrok omlouvám,“ napsal Zeman v dopise Šarapatkovi.

PSALI JSME:
Českému exportu do Číny se nedaří. Přímé zahraniční investice Číňanů v Česku jsou záporné

Miloš Zeman, kterého hulvátské a urážlivé chování provázelo celou dobu jeho pobytu na Hradě, se téměř stavěl na hlavu, jen aby se omluvit nemusel. A tak se soudy táhly a táhly. Dokonce se ukázalo, že si z veřejných peněz, tedy z rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky platit advokáta.

Vyplatil mu stovky tisíc korun. Když to prasklo, dostala kancelář od finančního úřadu pokutu a advokát Marek Nespala svůj honorář vrátil. Ostatně i náklady soudního řízení šly z pokladny prezidentské kanceláře.

Trpělivost se vyplatila. Ani hlava státu nesmí beztrestně lhát a pomlouvat.

PSALI JSME:
Pomluvy na internetu. Víte, jak se jim bránit?

Zavřít reklamu ×
  1. Pětikoalice není lepší…..Rakušan se taky není schopen omluvit za zpackaný migrační pakt. Fiala taky nevysvětlil proč zvyšuje daně,když jeho volební heslo bylo „nebudu zvyšovat daně“.A Tak bych mohl pokračovat dál a dál. Politici jsou všichni stejní napříč politickým spektrem.

  2. Hezké připomenutí faktů. Ono vůbec, u Zemana mluvit o nějaké velkorysosti nebo úctě nejde. To nejsou vlastnosti, které by ho charakterizovaly. Spíš se mi vybaví popisy jako sprostota, hulvátství, podlost, mstivost. Zvláště nechutné bylo, jak kopal do St. Grosse, sotva zemřel a ještě ani neměl pohřeb. Prostě nízkost nejhoršího druhu. Asi jako v Rusku, kde se Miloš jezdil učit.
    Jestli tady bude soudem nařízená omluva, tak nejspíš bude problém ho k ní donutit. O nic nejde, zdá se, ale bránit se tomu bude zuby nehty. Z principu takové věci nedělá. Ruský styl nezná úctu k člověku, tam se lidmi opovrhuje, úcta nebo spíš uctívání či kult, to se týká jen vládce.
    Možná dojde k tomu, že bude nařízena omluva a on ji někdy bude muset vyslovit nebo zveřejnit v novinách inzerát. I tak by to bylo jen vnější naplnění litery rozsudku, ne skutečnou omluvu, kdy mi je něčeho líto a chci to dát druhému najevo tím, že se mu omluvím, přiznám vinu, požádám o usmíření.
    Zeman zná jedině úctu k Putinovi nebo čínskému prezidentovi. I když tady nejde ani tak o úctu, spíš prachsprosté podlézání. Možná směsice vypočítavosti a strachu. Kdysi o sobě někde řekl, že je ruský agent. Mělo to znít jako nadsázka. Bylo to podobné, jako když Putin říkal před US volbami, že „budeme zasahovat do vašich voleb“. Mělo být jako nadsázka, ale fakticky pod pláštíkem nadsázky říkal něco, co skutečně dělali. Tak jako třeba proruská kolona u nás ráda mluví, že jsou označováni za proruské. Ano jsou, a nejen označováni, oni vším co dělají, tak tím jsou doopravdy. Není to jen nějaká nálepka, ale pojmenování situace.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Marek Loula novým členem představenstva ČSOB

ČSOB s předstihem informovala portál Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) o chystaných změnách ve svém vedení. Od září letošního roku do představenstva nastoupí Marek Loula, současný člen představenstva na …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB