On-line antikvariát Trh knih má na kontě miliontou prodanou knížku

Knihoven plných zajímavých knih, které nikdo nečte a leží pod nánosem prachu, si zakladatel on-line knižního tržiště Petr Sobotka všiml v českých domácnostech už v době svých studií na ČVUT. V roce 2013 proto založil Trh knih a rozhodl se, že Čechy naučí vyhledávat knižní skvosty a prodávat si knihy mezi sebou.
Díky knižní cirkulaci má Petr Sobotka také bohatou znalost o podobě secondhandového prodeje knih v Česku. Foto: Natálie Hofmanová

Sobotkova služba má za sebou již deset let fungování a aktuálně se pyšní prodejem milionté knížky. Literární secondhand nevyužívá žádné sklady, naopak je postaven na vzájemném prodeji mezi knihomoly. Projekt, který umožnil prodej knih za více než 226 milionů korun, tak nyní může pracovat na zavedení řady důležitých technologických novinek.

Při účtované 25procentní provizi z ceny prodané knihy tak projekt za první desetiletí svého fungování získal zhruba 56 milionů korun hrubého.

K ekonomické soběstačnosti má však Trh knih zatím daleko – v roce 2018, kdy se změnila právní forma projektu z fyzické osoby na společnost s ručením omezeným, cizí zdroje přesahovaly dva milionu korun, za rok 2021, kdy jsou ve sbírce listin obchodního rejstříku k dispozici nejnovější údaje, už to bylo přes deset milionů.

„Chtěl jsem odstranit informační asymetrii mezi majiteli knih a obchodníky a vnést do oboru cenovou transparenci,“ vysvětluje důvody, které ho vedly k vytvoření on-line antikvariátu. „Fungujeme, jako když přijdete na trh. Je tam velký výběr, někdo vám dobře poradí, a navíc si ověříte, že cena je obvyklá. Možná něco koupíte nebo prodáte, ale určitě odcházíte s úsměvem.“

Za deset let fungování pomohl Trh knih uskutečnit přeprodej více než jednoho milionu knížek v hodnotě vyšší než 226 milionů korun. Podstatnou výhodou tohoto on-line antikvariátu je ale především osobní rozměr, neboť knihy putují od člověka k člověku a tvoří se tak komunita. Za dobu existence služby proběhlo už takřka 100 000 osobních setkání.

Nejaktivnější a nejkomunikativnější uživatelka dokonce podnikla 938 předání a narazila na mnoho stejně smýšlejících čtenářských duší. „Není to zkrátka jako milion prodaných šroubků nebo levisek, každá jedna transakce propojila dva lidi, každou knihu někdo konkrétní sháněl a u nás ji našel. Je to milion knižních zážitků,“ je přesvědčen Petr Sobotka.

PSALI JSME:
Každý Čech si kvůli knihám odepře skoro 30 piv ročně

On-line antikvariát s desetiletou tradicí nabízí pro kupující i další unikátní benefity. Zákazníci mohou vybírat z nejširší nabídky knih v Česku, čítající přes 1,3 milionu kusů knih a až 300 tisíc různých titulů. (To je pro srovnání více než dvojnásobek titulů oproti největšímu knižnímu e-shopu Luxor a větší nabídka než u kterékoli konkurenční antikvariátní služby, pozn. red.).

Na Trhu knih lze navíc sehnat i raritní díla, která jsou jinde beznadějně vyprodaná. Pokud by přece jen uživatel svou vysněnou knihu nenašel, jednoduše může na Trhu knih vytvořit poptávku, a až se titul objeví, platforma jej upozorní.

Díky knižní cirkulaci má Petr Sobotka také bohatou znalost o podobě secondhandového prodeje knih v Česku. Jeho tým tak dobře ví, že mezi nejžádanější autory patří dobrodruh Jaroslav Foglar, hororový mág Stephen King a překvapivě i česká autorka románů pro mládež Lenka Lanczová.

Mezi největší poklady v českých knihovnách se řadí výpravná foto publikace Žena ve světle od Františka Drtikola, kterou se majiteli podařilo prodat za 50 tisíc korun. Druhým rekordmanem je sběratelský kousek Cesta krve od Jiřího Kulhánka, který svému vlastníkovi vynesl až 40 tisíc korun.

PSALI JSME:
Lidé nemohou cestovat? Tak čtou cestopisy

Nabídnout obsah své knihovny ostatním stojí jen pár kliknutí. Každý čtenář si tak díky Trhu knih může otevřít svůj malý e-shop a nabídnout v něm přečtené knihy dalším zájemcům. Stačí jen vybrat knížky, které leží až příliš dlouho ladem, a po registraci je nabídnout k prodeji. Vystavování inzerátů s knihami je zdarma, prodejcům Trh knih účtuje provizi ve výši 25 procent z ceny prodané knihy.

Celý prodej pak funguje velmi bezpečně na principu úschovy peněz. Platba zůstává na účtu Trhu knih až do okamžiku, kdy kupující potvrdí úspěšné převzetí nepoškozené knihy. V opačném případě je kupujícímu celá částka vrácena. Nejšikovnější prodejci prodali tisíce knih. Rekordmanem je uživatel z Prahy, který má na kontě více než osm tisíc prodaných titulů.

Služba, která se původně profilovala jako konkurence pro kamenné antikvariáty, v sobě na začátku roku 2023 paradoxně integruje čím dál více profesionálních antikvářů. „V tuto chvíli u nás prodává přes třicet antikvariátů, některé i nepřiznaně. Je to pro ně plnohodnotný prodejní kanál, navíc s přísunem solventnějších kupujících,“ dodává provozovatel.

PSALI JSME:
Aukro nově garantuje vrácení peněz

Podnikatel Sobotka chce nyní svůj cirkulární byznys s knihami podpořit technologickým vylepšením, například bude možné mobilem identifikovat knihu podle fotografie. Další cennou schopností bude automatické ocenění titulu – už se tak nestane, že by knihu Kolosální Conan od Mikea Mignola majitel nabídl k prodeji za pár stovek, když se její cena na trhu pohybuje kolem 25 tisíc korun.

Konkurencí je pro Sobotkův projekt Knihobot, jenž se prezentuje jako největší český knižní secondhand. Funguje po celé republice – knihy dokáže vyzvednout na jakékoliv adrese a stejně tak je kamkoli zaslat. Tituly prodává na bázi komisního prodeje a díky dlouhodobé práci s daty může zajistit tu nejlepší prodejní cenu i rychlost prodeje.

Ale ani Knihobot na tom není nijak růžově. Podle posledních známých hospodářských výsledků, které jsou k dispozici, firma za rok 2021 skončila ve ztrátě přesahující osm milionů korun, přičemž čistý obrat se blížil k 77 milionům korun.

Dlouhodobým cílem jeho zakladatelů je stát se plnohodnotnou alternativou k běžným knihkupectvím a postupně se v objemech prodaných knih z druhé ruky dostat na deset procent množství, které každoročně vyprodukují čeští nakladatelé a vydavatelství.

PSALI JSME:
Do Knihobotu nastupuje Simon Gabriel, bude zodpovědný za rozvoj knihobodů a knihoboxů

Zavřít reklamu ×
  1. Informace o Knihobotu jsou zavádějící. Tím: „jenž se prezentuje jako největší český knižní secondhand“ jakoby jste chtěli naznačit, že to tak není. Za rok 2022 jsme prodali kolem 1,2M knih, k tomu číslu má, kdokoli jiný daleko. Operovat se ztrátou ve smylu „není na tom růžově“ je dost nesmysl. Za těch 8M za 2021 jsme firmu zvětšili čtyřnásobně. Jsou to investorské peníze utracené přímo za tímto účelem. Naopak je to super úspěch, protože ty peníze několikanásobně zhodnotili za velmi krátkou dobu. S pozdravem Dominik Gazdoš

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Generali má celosvětově novou organizační strukturu

Správní rada společnosti Generali schválila tento týden na svém zasedání novou organizační strukturu, která odráží hlavní aktivity skupiny tak, jak je navrhl její generální ředitel Philippe Donnet. Od letošního …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB