Onemocnění covidem-19 zhoršuje kvalitu spermií. Až na půl roku

Muži, kteří prodělali nemoc covid-19, mají podle lékařů většinou horší spermiogram, než před nemocí. Normálních hodnot znovu dosáhnou zpravidla až za několik měsíců po uzdravení. U některých mužů objevili lékaři virus dokonce přímo v ejakulátu. Kvalita spermií ale dlouhodobě klesá i bez vlivu koronaviru.
Kvalita spermií se snižuje dlouhodobě. Ilustrační foto: Pixabay.com

Bylo prokázáno, že varlata obsahují receptory, na nichž se virus způsobující covid-19 může uchytit podobně jako v plicích. „Zaznamenali jsme, že po prodělání covidu dochází k přechodným změnám v kvalitě spermií, a obvykle trvá tři měsíce až půl roku, než se hodnoty vrátí do normálu,“ upozornil vedoucí lékař reprodukční kliniky Reprofit a reprodukční specialista Pavel Otevřel.

Zhoršenou kvalitu spermií potvrdili odborníci nejen u mužů, kteří se s reprodukčními problémy již léčí, ale také u dárců spermií.

„Je obvyklé, že se po prodělání těžké nemoci nebo po stresovém období kvalita spermií horší. Covid ale poškozuje spermie také u těch, kteří mají jen lehký nebo úplně bezpříznakový průběh nemoci,“ konstatoval specialista na umělé oplodnění z IVF Clinic Štěpán Machač.

PSALI JSME:
Jsme neplodní, nebo plodní? Můžeme mít děti? Mnozí nevědí

Vzhled, pohyblivost, tvar

Při hodnocení kvality spermií zkoumají lékaři několik faktorů. Patří mezi ně vzhled, pohyblivost a tvar. Právě pohyb a rychlost spermií se ukazují jako nejdůležitější pro oplodnění vajíčka a úspěšné početí dítěte.

Zahraniční vědecké studie přitom ukazují, že se spermie po nákaze covidem pohybují pomaleji. „Jestliže se pár snaží zplodit dítě přirozenou cestou, představuje snížená pohyblivost problém, může trvat několik měsíců, než se hodnoty vrátí do normálu,” řekl doktor Otevřel.

U pacientů, kteří se již léčí s reprodukčními obtížemi, dokážou pomalou hybnost spermií vyřešit tím, že se vajíčko oplodní mimo tělo ženy. Muži, kteří procházejí těžkým průběhem covidu, mohou mít virus obsažený přímo v ejakulátu.

PSALI JSME:
Léčba neplodnosti, nebo kšefty s beznadějí?

Specialisté ale zatím nepotvrdili, že by bylo sperma infekční, a partneři se tak mohli nakazit při pohlavního styku. „Je mnohem pravděpodobnější, že k přenosu nákazy dojde prostřednictvím polibků a doteků úst, očí a nosu, z nichž se virus šíří,“ poznamenal doktor Machač.

Děti ze zkumavky

Na tuzemských klinikách se každý rok uskuteční asi čtyřicet tisíc umělých oplodnění, přičemž toto číslo pozvolně narůstá. Problémy s početím zažívá zhruba pětina všech párů, takže přibývá rovněž dětí, které se narodily „ze zkumavky“.

V České republice se jich takto narodí každý rok zhruba pět procent, přičemž celkový počet je už okolo 120 tisíc dětí. Odborníci varují, že pokud se současný trend nezmění, mohla by být za 15 let počata uměle až polovina všech dětí.

PSALI JSME:
Miliardový oplodňovací byznys. Za 15 let až polovina dětí ze zkumavky

Může za to především odkládání těhotenství do vyššího věku a zvyšující se neplodnost, na čemž se nemalou měrou podílí rovněž dlouhodobě se snižující kvalita spermií. Zatímco před pěti lety byla spodní hranice plodnosti 20 milionů živých spermií v jednom mililitru ejakulátu, teď je hranice posunuta o čtvrtinu, tedy na 15 milionů spermií.

„O zvyšující se neplodnosti u mužů svědčí například výsledky posledních zájemců o darování spermatu u nás na klinice. Z pětadvaceti mužů splňoval pouze jeden kritéria dárce spermií,“ uvedl nedávno doktor Lukáš Bittner z kliniky Iscare.

Na kvalitu spermií má vliv především životní styl, což je zejména stres, kouření, alkohol či nedostatek pohybu. Stejně jako u žen i u mužů hraje roli také věk, s nímž se snižuje objem ejakulátu i počet pohyblivých spermií.

PSALI JSME:
Přibývá umělého oplodnění, vajíčka si nechávají zamrazit stovky žen

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.