Optimismus na hliněných nohách

Názor
Pohled na globální i tuzemské trhy vůbec nevypadá špatně. Příslib klíčových centrálních bank, že měnové politiky zůstanou uvolněné dostatečně dlouho, v kombinaci s fiskálními stimuly podporuje rizikový apetit investorů.
Tuzemskému průmyslu se celkem daří, zavřené hranice s Německem ale mohou situaci rychle změnit. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Akciové indexy tak atakují svá mnohaměsíční či mnohaletá nebo dokonce historická maxima jako v případě USA, vzhůru míří výnosy státních dluhopisů či ceny komodit. Rychle padající čísla nově nakažených nemocí covid-19 a úspěšně probíhající vakcinace v USA či Velké Británii a dalších zemí víru ve světlo na konci tunelu podporují.

Česká otevřená ekonomika a tuzemské finanční trhy silně navázané na vývoj eurových či úrokových instrumentů z globálního optimismu taktéž profitují.

Hlavní index pražské burzy není příliš daleko od ročního maxima, tržní sazby povzbuzené optimistickou prognózou České národní banky (ČNB) rostou, což se v kombinaci s nutností ve zvýšené míře emitovat státní dluhopisy na pokrytí bobtnajícího rozpočtového schodku projevuje v nárůstu jejich výnosů směrem k předpandemickým úrovním.

A česká koruna? Ani ta již není příliš vzdálená od hodnot před rokem.

PSALI JSME:
Vyhrocená pandemická situace se už začíná projevovat na korunovém trhu

V minulosti, vzpomeňme například na globální recesi roku 2009, jsme měli velmi často tendenci při zhoršeném vývoji ve vnějším prostředí pokládat českou ekonomiku za ostrov jistoty a bezpečí. Nakonec nás nepříjemná pravda doběhla. A zdá se, že ostrovem začínáme být i nyní, bohužel v tom negativním slova smyslu.

Pandemická situace se u nás v posledních dnech natolik zhoršila, že jsme v ní opět nejhorší na světě. Tuzemský tržní optimismus je tak velmi křehký a zranitelný, není totiž postaven na silných domácích fundamentech.

Ano, průmyslu se celkem daří, zavřené hranice s Německem ale mohou situaci rychle změnit. A sektor služeb? Ten již v mnoha oblastech bojuje o holé přežití. A situace samozřejmě dopadá i na domácnosti – jak ukázal únorový konjunkturální průzkum, stále více spotřebitelů se obává celkového zhoršení ekonomické situace v letošním roce.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zrušení superhrubé mzdy zatím Čechům náladu nezlepšuje

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Paprika už vyjde i na 200 korun za kilogram

Zemědělští producenti citelně zvyšují cenu zeleniny. Během března došlo k nárůstu jejich cen zeleniny o takřka pětinu, přesněji o 18 procent, jak vyplývá z nově zveřejněných údajů Českého statistického úřadu. Z roku …

Zdražování na straně výrobců zrychlilo

Ceny průmyslových výrobců v ČR v březnu oproti únoru vzrostly o výrazných 1,4 procenta a jejich meziroční tempo tak zrychlilo na 3,3 procenta z předchozího 1,4 procenta. To bylo nad všemi analytickými odhady. Náš …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půl procenta je dnes terno

K 1. březnu měly české domácnosti v bankách pojištěné a kryté vklady v hodnotě 3,1 bilionu korun. Jen za únor …
Rolovat nahoru