Optimismus v české ekonomice opadá

Názor
Dnes zveřejněné výsledky statistického úřadu potvrzují, že nálada v podnikatelském sektoru se dva měsíce po sobě postupně zhoršuje. Nejde však zdaleka o nějaký návrat všeobecného pesimismu, ale spíš o zkrocení dřívějšího optimismu, který byl spojený s velkým očekáváním po rozvolnění protipandemických opatření.
Ve stavebnictví po pár měsících nejistoty převládnul optimismus. Ilustrační foto: Pixabay.com

Důvěra nepřekvapivě klesá v tuzemském největším odvětví – a sice v průmyslu. Ten se v letošním roce musí vypořádávat stále s problémy fungování dodavatelských řetězců, komplikovanou mezinárodní dopravou, vysokými cenami vstupů a energií a tradičně i s nedostatkem zaměstnanců.

Výhled poptávky v následujících třech měsících se sice mírně snížil, avšak zůstává na poměrně vysoké úrovni, zvlášť pokud jde o zahraniční zakázky. Celkově firmy mají objednávky na více než rok dopředu, takže nezbývá než zajistit, aby měly i z čeho vyrábět. Pokles důvěry zaznamenaly tentokrát i služby, kde se rovněž přehodnocují výhledy poptávky pro další tři měsíce, nicméně stejně jako v průmyslu zůstávají stále ještě docela vysoko.

Aktuální snížení důvěry v odvětví služeb lze chápat jako korekci dříve vysokých očekávání v cestovním ruchu, která se ne úplně naplňují, protože stále ještě nenaběhl cestovní ruch. Výpadek zahraničních turistů totiž mohou domácí návštěvníci vzhledem ke své kupní síle a preferencím kompenzovat jen částečně.

Nálada v obchodě rovněž mírně poklesla, za to ovšem rostou očekávání, pokud jde o růst cen. Ta jsou dokonce nejvyšší od roku 2003, od kdy je k dispozici souvislá řada sledování tohoto ukazatele. Nahrává tomu i fakt, že úroveň zásob v obchodech je v důsledku výpadků dodávek nízká, zatímco poptávka spotřebitelů sílí.

Zdroj: ČSÚ

Zatímco v průmyslu a ve službách jsou firmy opatrnější ohledně svých výhledů pro následující měsíce, ve stavebnictví po pár měsících nejistoty převládnul optimismus. To ostatně koresponduje s dosavadním vývojem stavebních zakázek, a tak hlavní překážkou dalšího růstu tohoto odvětví zůstává i nadále především nedostatek pracovníků. Zákazníci se nicméně musí smířit s rychlým růstem cen stavebních prací a materiálů, který pravidelně potvrzují výsledky výrobních cen.

Optimističtí krom stavebníků jsou v srpnu i spotřebitelé, kteří jsou stále více přesvědčeni, že se jejich finanční situace v dalších dvanácti měsících zlepší. Trochu opadá jejich strach z nezaměstnanosti, avšak naproti tomu dál přetrvávají obavy z inflace.

Celkové výsledky srpnové důvěry v podnikatelském sektoru asi nepřekvapí nikoho. Mírný pokles optimismu koresponduje s problémy s dodávkami v průmyslu a obchodě a s nenaplněnými očekáváními ve službách.

Z průzkumu rovněž vyplývá, že firmy počítají s dalším růstem cen, kterého se zase obávají spotřebitelé. V každém případě nálada v ekonomice zůstává stále pozitivní a měla by se proto pozitivně odrazit i ve výsledcích ekonomiky za třetí kvartál.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Češi se stále více bojí inflace, nálada v tuzemském průmyslu je ale nejlepší za více než deset let

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Růst aktivity ve výrobě i službách brzdí

Nálada na finančních trzích byla v úterý opět negativní. Akciové trhy klesaly. Dolar proti euru mírně ztrácel. IRS sazby (úrokový swap, pozn. red.) v USA lehce klesly, v eurozóně stagnovaly. Americký dolar proti …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB