Češi se stále více bojí inflace, nálada v tuzemském průmyslu je ale nejlepší za více než deset let

Názor
V červnu se důvěra v tuzemskou ekonomiku dostala na nejvyšší úroveň od února 2019. Celková důvěra v ekonomiku vykazuje hodnotu 104 bodů. Nachází se tedy čtyři procenta nad dlouhodobým průměrem let 2003 až 2020. Vyplývá to z aktuálních informací Českého statistického úřadu. Z hlediska důvěry v ekonomiku je tak pandemické zhoršení sentimentu definitivně překonáno.
Mezi firmami jsou zvláště pozitivně naladěny ty v oblasti průmyslu. Průmyslníci mají nejlepší náladu od února 2011. Ilustrační foto: Vítkovice Heavy Machinery

Na mnohaměsíčním maximu je jak nálada ve firmách a u podnikatelů, tak nálada mezi spotřebiteli. Zaměříme-li se čistě na spotřebitele, ti důvěřují ekonomice nejvýrazněji od loňského února. Snížila se jejich obava ze ztráty zaměstnání, naopak však neklesá strach z citelného růstu spotřebitelských cen. Tato obava se svoji intenzitou blíží maximu z loňského května.

Mezi firmami jsou zvláště pozitivně naladěny ty v oblasti průmyslu. Průmyslníci mají nejlepší náladu od února 2011. Hlásí o 8,2 procenta lepší vyhlídky, než by odpovídalo průměru let 2003 až 2020, to zejména díky registrované silné poptávce a související očekávání zvýšení objemu výroby.

PSALI JSME:
Důvěra v tuzemskou ekonomiku pokračuje v růstu

Citelný nárůst ekonomického sentimentu je pozitivní zprávou také pro vládní politiky. Lidé se u říjnových voleb budou rozhodovat, komu dát svůj hlas, z podstatné části i podle toho, jak se bude dařit právě ekonomice a jaký z ní budou mít pocit.

Čím lepší tento pocit bude, tím lepšího výsledku vládní strany mohou potenciálně dosáhnout v porovnání se situací, kdy by ke zlepšení nedocházelo, nebo se nálada obyvatelstva dokonce zhoršovala.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zlepšila nálada jak mezi podnikateli, tak mezi spotřebiteli

Zavřít reklamu ×
  1. Kéž by to byla pravda. Tuším, že tahoun ekonomiky Škoda Auto, tak optimistická není. A není v tom sama. Co stavebnictví, zemědělci, atd.? Nečtu od nich žádné podobně skvělé zprávy.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Stavebnictví konečně nabralo dech?

Květnové výsledky stavebnictví byly ve znamení růstu. Nejenom toho meziročního, kterých vycházel z nízkého srovnávacího základu, ale především i toho meziměsíčního (+3 %). Tentokrát se dařilo nejenom inženýrskému …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru