Optimismus v českém průmyslu sílí

Tuzemští ekonomové v úterý komentují aktuální březnový index nákupních manažerů (PMI), jenž vzrostl z únorových 47,7 bodu na 48,3 bodu. Míra zhoršování provozních podmínek v českém zpracovatelském průmyslu se podle nich dále snižuje, zatímco optimismus mezi výrobci nadále roste a je na nejvyšší úrovni za poslední rok.
Podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu se podle indexu nákupních manažerů v březnu zlepšily třetí měsíc v řadě. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu se podle indexu nákupních manažerů v březnu zlepšily třetí měsíc v řadě. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jak redakci Finančních a ekonomických informací (faei.cz) sdělil Martin Kron, analytik Raiffeisenbank, tuzemský průmysl sice stále zůstává pod klíčovou hranicí 50 bodů, nicméně pozitivní signály jsou patrné: „Pokles ve výrobě i nových zakázkách opět zpomalil, přičemž některé firmy evidují oživení poptávky a také získání nových zákazníků.“

„K výsledku přispěla především míra poklesu výroby, která byla nejslabší za poslední tři roky. Posílila i důvěra ve výrobu pro nadcházející období. Respondenti navíc zaznamenali i známky oživení v poptávce, reportovali i získání nových odběratelů,“ uvedla pro faei.cz ve svém komentáři ekonomka Komerční banky Jana Steckerová.

Pozitivní podle jejího názoru je, že i navzdory stávající nejistotě spojené s obchodními válkami čeští výrobci pohlížejí na budoucí výrobu s větším optimismem. „Stupeň důvěry byl v tomto ohledu nejvyšší za poslední rok,“ zdůraznila ekonomka a dodala: „Celkově však stále očekáváme, že výstup českého průmyslu v letošním roce zůstane utlumený a meziročně klesne o 1,3 procenta.“

Nadějí, jak Steckerová uvedla, je německý infrastrukturní balíček, který by měl vést k oživení německé ekonomiky, z čehož by měli benefitovat i čeští průmyslníci. „To však nějaký čas ještě zabere,“ doplnila ekonomka KB. Martin Kron z Raiffeisenbank zvolil ještě razantnější slova: „V delším horizontu by ve prospěch českého průmyslu měla hrát německá fiskální bazuka a s ní spojená vyšší poptávka.“

Dobrou zprávou, jak faei.cz sdělil Dominik Rusinko, hlavní ekonom ČSOB Private Banking, je, že tuzemští průmyslníci hlásí známky oživení v poptávce i získání nových odběratelů. „Zásadní roli hraje v tomto ohledu Německo, kde má průmysl pravděpodobně to nejhorší již za sebou a plánované masivní impulsy do ekonomiky zlepšují celkový sentiment a budoucí vyhlídky,“ uvedl ve svém komentáři.

Analytik Raiffeisenbank Martin Kron poznamenal, že poptávka sice zůstává celkově utlumená, ale i počet exportních zakázek klesá pomaleji než v předchozích měsících: „Firmy dokonce zaznamenaly nižší nejistotu mezi svými zákazníky, což je poměrně překvapivé vzhledem k aktuálnímu geopolitickému vývoji ve světě zejména v souvislosti s hrozící celní válkou.“

Právě tento aspekt je podle jeho názoru hlavním rizikem oživení české ekonomiky v letošním roce, který se kromě nižší výrobní produkce může projevit také pozdržením investičních rozhodnutí. „Na druhé straně německá otočka o 180 stupňů v rozpočtové politice může povzbudit nejen německý, ale i český průmysl,“ domnívá se analytik.

„Vzhledem ke stále klesající poptávce (ač nižším tempem) se snížila míra rozpracovanosti a také zaměstnanosti. Rostoucí nezaměstnanost v tomto sektoru již vnímáme několik kvartálů, ale na celkové nezaměstnanosti se to zatím projevuje v omezené míře, protože další sektory jsou zatím schopny absorbovat propuštěné pracovníky z průmyslu,“ poznamenal Kron z Raiffeisenbank.

„Ten totiž musí hledat úsporná opatření i díky nárůstu cen vstupů, jakými jsou ceny materiálů, výrobků z papíru či za energie. Podniky tak redukují nákup vstupů a využívají ve značném objemu své zásoby, ať už nakoupeného či hotového zboží. Poprvé od září minulého roku firmy navýšily své prodejní ceny a byl to nejrychlejší nárůst za více než dva roky,“ vysvětlil Martin Kron.

Ekonomka KB Jana Steckerová v této souvislosti poznamenala, že poprvé od září loňského roku čeští výrobci zvýšili své prodejní ceny. „I přesto firmy nadále redukovaly počet zaměstnanců i vstupů,“ dodala. Také Dominik Rusinko z ČSOB Private Banking si všímá zesílených cenových tlaků v tuzemském průmyslu. „Ceny vstupů vzrostly v březnu nejrychlejším tempem za více než dva roky,“ připomněl.

Podle Rusinka se se výrobci snažili ve větší míře promítnou dražší energie a ceny materiálů do prodejních cen, což vedlo poprvé od loňského září k jejich zdražení. „Z jednoho čísla zatím těžko dělat silné závěry, pokud by však měly cenové tlaky dále zesilovat, pro Českou národní banku půjde o další argument pro opatrnost při kalibraci měnové politiky,“ domnívá se ekonom.

Čeští výrobci podle něj hledí k příštím dvanácti měsícům vůbec nejoptimističtěji za poslední rok. „Ve větší míře totiž sázejí na oživení zahraniční poptávky, která skrze vyšší zakázky restartuje výrobu. To je dobrá zpráva, kterou však může již v tomto týdnu narušit nové kolo obchodních cel ze strany Trumpovy administrativy,“ upozornil Dominik Rusinko.

„Pokud by Spojené státy uvalily diskutovaná 20% cla na veškeré dovozy z EU, nálada v průmyslu a samozřejmě i jeho výkon by velmi pravděpodobně zamířily znovu do deprese,“ uvedl. „Zásadní bude další vývoj v zahraničí, zejména na poli doutnající celní války. Ta může opětovně srazit vyhlídky průmyslu směrem dolů,“ připojil své varování také Martin Kron z Raiffeisenbank.

Pozitivní zprávou podle tuzemských ekonomů a analytiků je, že dodavatelské řetězce jsou v tuto chvíli hodnoceny jako relativně stabilní. V celém letošním prvním čtvrtletí se index nákupních manažerů zvyšoval, ale stále ještě zůstává pod hranicí 50 bodů oddělující expanzi a kontrakci odvětví. Nicméně optimismus mezi podniky sílí, což dává naději, že se český průmysl odrazí ode dna.

POZNÁMKA REDAKCE: Tento článek nebyl vygenerován pomocí umělé inteligence (AI) ani ve spolupráci s ní.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek