Oslava 70 let Alžběty II. na trůnu přijde Británii až na 75 miliard korun

Ve čtvrtek vyvrcholí oslavy takzvaného platinového výročí britské královny Alžběty II. Ta Británii vládne 70 let, což je rekord v dějinách země. Na kolik oslava vyjde? A kolik vydělá?
Ve čtvrtek vyvrcholí oslavy takzvaného platinového výročí britské královny Alžběty II. Ta Británii vládne 70 let, což je rekord v dějinách země. Autor foto: Joel Rouse (Ministry of Defence), and nagualdesign, OGL 3, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=65165563

Britské ministerstvo financí vyčlenilo v rozpočtu na letošní rok na oslavy v přepočtu zhruba 810 milionů korun. Vláda premiéra Borise Johnsona za tyto peníze Britům slibuje mimořádnou „podívanou, která se koná jednou za generaci“.

Vláda u příležitosti oslav také žákům základních škol v zemi zakoupí připomínkovou knihu „Queen Elizabeth: A Platinum Jubilee Celebration“. To britské daňové poplatníky vyjde na zhruba 350 milionů korun.

Na místní úrovni budou lokální oslavy financovat nadace a charitativní organizace. Celkově tak náklady mohou oslav dosahovat až 1,5 miliardy korun, z čehož bezmála 1,2 miliardy uhradí přímo Johnsonova vláda, tedy britský daňový poplatník.

PSALI JSME:
Každého Brita stojí královská rodina v přepočtu ani ne 20 korun ročně

Oslava ale britské ekonomice také něco vydělá. Podle VisitEngland, organizace podpory turistického ruchu v zemi, to bude v přepočtu bezmála 35 miliard korun. Během prodlouženého, čtyřdenního víkendu mají totiž lidé v rámci oslav utratit bezmála 12 miliard korun jen za suvenýry, upomínkové předměty a dárky.

Přes pět milionů lidí podle VisitEngland také během prodlouženého víkendu vyrazí na výlet po domovině, leckdy doprovázený jedním čí dvěma noclehy v některém z hotelů či vyhledávaných bed&breakfast ubytoven. Takového cestování bude pochopitelně vzpruhou celé ekonomice, zvláště pak segmentu ubytování.

Oslav se přímo zúčastní více než dvanáct milionů lidí, kteří kvůli tomu „vyjdou do ulic“, kde budou ve zvýšené míře konzumovat jídlo či nápoje. I to značí mimořádnou vzpruhu celé britské ekonomice.

Nicméně sama britská vláda v dopadové studii razantně krotí optimistická očekávání organizace VisitEngland. Připomíná, že takzvané zlaté výročí královny Alžběty II. v roce 2002 přineslo meziměsíční pokles hrubého domácího produktu země o 2,2 procenta.

PSALI JSME:
Narození královského potomka má příznivý dopad na britskou ekonomiku

Diamantové výročí v roce 2012 pak způsobilo pokles meziměsíčního hrubého domácího produktu (HDP) o 1,5 procenta. Jde o dva vůbec nejcitelnější meziměsíční poklesy za celé období od roku 1997.

Důvodem nejsou samotné oslavy, ale mimořádný čtyřdenní víkend, který je doprovází. Během něj klesá ekonomická aktivita v zemi, od průmyslu po služby, natolik, že se citelně propadá celá ekonomika.

Platinové výročí tak podle zmíněné dopadové studie připraví britskou ekonomiku v čistém vyjádření nejpravděpodobněji o 2,39 miliardy liber, čili takřka o 70 miliard korun. V krajním scénáři to ale mohou být dokonce 2,57 miliardy liber, tedy 74,6 miliardy korun.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Královně Alžbětě II. klesl dramaticky příjem. Kvůli pandemii zchudla o 600 milionů korun

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč otcové nedostávají výchovné?

Poradna
Mohl by to být docela dobrý nápad, jak k důchodu získat pár stovek měsíčně navíc. Od ledna je totiž k penzi přiznáváno tzv. výchovné ve výši 500 Kč za každé vychované dítě a zmíněný nápad spočívá v tom, aby si o toto přilepšení zažádal otec v rámci např. předčasného důchodu. A nikoli obvykle mladší matka, kterou penze čeká až za několik let, během nichž by výchovné nebylo vypláceno ani jednomu z rodičů.