Ostrý start průmyslu do nového roku

Názor
Průmysl – jako největší tuzemské odvětví – odstartoval nový rok s velmi solidními výsledky. Meziměsíčně se výroba zvýšila o více než tři procenta, meziročně si připisuje 1,7 procenta (po sezónním očištění, pozn. aut.), respektive plus jedno procento po očištění o vlivu počtu pracovních dnů.
Výhled tuzemského průmyslu zůstává minimálně pro první polovinu letošního roku dál velmi nejistý. Ilustrační foto: Pixabay.com

Dařilo se zejména zpracovatelskému průmyslu a v závěsu i tomu těžebnímu. Slabší byly naproti tomu tentokrát výsledky energetiky. Automobilový průmysl, který poutá asi největší pozornost a současně vzbuzuje i obavy si meziměsíčně připsal necelých sedm procent, meziroční výkon byl však díky loňským příznivým výsledkům slabší.

Výroba aut stále zápolí s nedostatkem některých komodit z Asie, k nimž se aktuálně přidává i problém s dostupností součástek z východu, který se projeví už na březnových číslech.

Nové zakázky nám poskytují relativně povzbudivý obrázek, který je ovšem zkreslený vysokými cenami. V dobách, kdy ceny v průmyslu rostly jen symbolicky, to problém nebyl.

PSALI JSME:
Růst cen v českém průmyslu šokuje

Nyní, když výrobci zdražují dvouciferným tempem, sedmiprocentní růst nových objednávek už tak impozantně nepůsobí. Totéž platí i u nových zakázek automobilek, které dokonce meziročně stagnují.

Tuzemský průmysl se ještě nedokázal pořádně oklepat z negativního nabídkového šoku v podobě rozpadu dodavatelských řetězců ani vysokých cen surovin a energií a už musí čelit problému způsobenému situací na východě.

Výhled průmyslu proto zůstává minimálně pro první polovinu letošního roku dál velmi nejistý.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Průmyslová výroba v lednu vzrostla meziročně o jedno procento

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Růst aktivity ve výrobě i službách brzdí

Nálada na finančních trzích byla v úterý opět negativní. Akciové trhy klesaly. Dolar proti euru mírně ztrácel. IRS sazby (úrokový swap, pozn. red.) v USA lehce klesly, v eurozóně stagnovaly. Americký dolar proti …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB