Ostrý start průmyslu do nového roku

Názor
Průmysl – jako největší tuzemské odvětví – odstartoval nový rok s velmi solidními výsledky. Meziměsíčně se výroba zvýšila o více než tři procenta, meziročně si připisuje 1,7 procenta (po sezónním očištění, pozn. aut.), respektive plus jedno procento po očištění o vlivu počtu pracovních dnů.
Výhled tuzemského průmyslu zůstává minimálně pro první polovinu letošního roku dál velmi nejistý. Ilustrační foto: Pixabay.com

Dařilo se zejména zpracovatelskému průmyslu a v závěsu i tomu těžebnímu. Slabší byly naproti tomu tentokrát výsledky energetiky. Automobilový průmysl, který poutá asi největší pozornost a současně vzbuzuje i obavy si meziměsíčně připsal necelých sedm procent, meziroční výkon byl však díky loňským příznivým výsledkům slabší.

Výroba aut stále zápolí s nedostatkem některých komodit z Asie, k nimž se aktuálně přidává i problém s dostupností součástek z východu, který se projeví už na březnových číslech.

Nové zakázky nám poskytují relativně povzbudivý obrázek, který je ovšem zkreslený vysokými cenami. V dobách, kdy ceny v průmyslu rostly jen symbolicky, to problém nebyl.

PSALI JSME:
Růst cen v českém průmyslu šokuje

Nyní, když výrobci zdražují dvouciferným tempem, sedmiprocentní růst nových objednávek už tak impozantně nepůsobí. Totéž platí i u nových zakázek automobilek, které dokonce meziročně stagnují.

Tuzemský průmysl se ještě nedokázal pořádně oklepat z negativního nabídkového šoku v podobě rozpadu dodavatelských řetězců ani vysokých cen surovin a energií a už musí čelit problému způsobenému situací na východě.

Výhled průmyslu proto zůstává minimálně pro první polovinu letošního roku dál velmi nejistý.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Průmyslová výroba v lednu vzrostla meziročně o jedno procento

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč otcové nedostávají výchovné?

Poradna
Mohl by to být docela dobrý nápad, jak k důchodu získat pár stovek měsíčně navíc. Od ledna je totiž k penzi přiznáváno tzv. výchovné ve výši 500 Kč za každé vychované dítě a zmíněný nápad spočívá v tom, aby si o toto přilepšení zažádal otec v rámci např. předčasného důchodu. A nikoli obvykle mladší matka, kterou penze čeká až za několik let, během nichž by výchovné nebylo vypláceno ani jednomu z rodičů.