Průmyslová výroba v lednu vzrostla meziročně o jedno procento

Analýza
Tuzemský průmysl vykázal v lednu po kalendářním očištění meziroční růst výroby o jedno procento a kalendářně neočištěný růst činil dokonce 3,7 procenta. Většina průmyslových odvětví hlásí růst výroby, výjimkou i nadále zůstává produkce motorových vozidel, výrazný pokles výroby byl v lednu vykázán v odvětví zpracování dřeva (kromě nábytku).
Výrazný pokles výroby, meziročně téměř o 15 procent, byl v lednu vykázán u zpracování dřeva. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nové průmyslové objednávky vykázaly v lednu velmi slušný růst, zejména díky novým zakázkám ze zahraničí, i v tomto případně ale zakázky ve výrobě motorových vozidel zaostávaly za ostatními odvětvími.

Průmyslová výroba v lednu vzrostla meziročně o jedno procento. Letošní leden měl meziročně o jeden pracovní den více: Kalendářně neočištěná čísla hlásí růst o 3,7 procenta, zatímco trh očekával nárůst o 4,6 procenta.

I v prvním letošním měsíci pokračoval meziroční pokles výroby v odvětví výroby motorových vozidel, pokles v rozsahu 4,5 procenta byl však mírnější, než v předchozích měsících. Výrazný pokles výroby, meziročně téměř o 15 procent, byl vykázán u zpracování dřeva. Většina ostatních odvětví zpracovatelského průmyslu však v lednu vykázala meziroční růst výroby.

PSALI JSME:
Průmysl zpět v kladných číslech

Odvětví výroby motorových vozidel zároveň stále zaostává i co se týče nových zakázek, jež v lednu meziročně klesly o 0,5 procenta (kalendářně očištěný údaj, pozn. aut.), zatímco nové zakázky v tuzemském průmyslu jako celku vzrostly meziročně o 6,9 procenta.

Nejsilnější růst zakázek vykázala odvětví chemie a farmacie, dvouciferný meziroční růst zakázek ale vykázala i řada dalších odvětví, mimo jiné papírenský průmysl či výroba textilií.

Průzkumy z tuzemského zpracovatelského průmyslu naznačovaly v závěru loňského roku a v prvních dvou měsících roku letošního příznivý vývoj, mimo jiné i v souvislosti s postupným odezníváním problémů na straně dodávek potřebných komponent.

PSALI JSME:
Růst cen v českém průmyslu šokuje

Oficiální data o vývoji průmyslové výroby a nových zakázek za samotný leden příznivý obrázek podporují. Bohužel: Na data a průzkumy za letošní leden a únor je nutno hledět coby na historický obrázek, jenž nereflektuje komplikace a nejistoty související s válečným konfliktem na Ukrajině a se sankcemi proti Rusku.

Pro celý letošní rok jsem donedávna očekával růst tuzemské průmyslové výroby v oblasti šesti procent. Válečný konflikt na Ukrajině ovšem vede k růstu cen komodit a tedy k růstu nákladů.

Zároveň v souvislosti s výpadky dovozů z Ukrajiny dochází k opětovným výpadky v dodávkách některých komponent potřebných pro automobilky. To vše vytváří nejistotu a představuje riziko slabšího než původně očekávaného růstu tuzemské průmyslové výroby v letošním roce.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Automobilový průmysl se v prosinci propadl o 16 %

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Růst aktivity ve výrobě i službách brzdí

Nálada na finančních trzích byla v úterý opět negativní. Akciové trhy klesaly. Dolar proti euru mírně ztrácel. IRS sazby (úrokový swap, pozn. red.) v USA lehce klesly, v eurozóně stagnovaly. Americký dolar proti …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB