Overshoot day letos přišel o den dříve než loni

Názor
Lidstvo letos již překročilo množství přírodních zdrojů, které je země schopná vyprodukovat za celý rok 2022. Takzvaný Overshoot day letos přišel 28. července, tedy o den dříve, než před rokem. O den déle tedy pojedeme „na dluh“. Přispívá tomu i vypouštění oxidu uhličitého, přičemž 40 procent emisí CO2 pochází ze stavebnictví.
Stavební suť tvoří zhruba 45 procent celkové produkce odpadu v České republice. Z přibližně čtyř milionů tun ročně se recykluje jen asi 15 procent. Ilustrační foto: Pixabay.com

Earth Overshoot Day (Světový den překročení, pozn. aut.), vypočítává mezinárodní organizace Global Footprint Network. Porovnává přitom celkové množství přírodních zdrojů, které lidstvo za rok spotřebuje, se schopností naší planety tyto suroviny regenerovat. Ještě v roce 2000 připadal den překročení na 25. září, od té doby se tedy posunul téměř o dva měsíce.

Letos připadl na 28. července, tedy o den dříve, než v roce 2021. Od čtvrtečního dne již tedy překračujeme množství přírodních zdrojů, které je země schopna za celý rok obnovit. Ačkoli v roce 2020 připadlo toto datum kvůli covidu-19 až na 22. srpna, celkově se doba, po kterou společnost využívá planetu na dluh, prodlužuje.

PSALI JSME:
Stát dělá málo pro ochranu klimatu, rozhodl soud v průlomovém rozsudku

Protože země nedokáže produkovat potraviny a materiály ani vstřebávat emise skleníkových plynů tak rychle, jak by společnost potřebovala, budeme planetu využívat více než pět měsíců nad rámec udržitelné rovnováhy.

Na využívání přírodních zdrojů značně podílí i stavebnictví. Podle World Green Building Council vyprodukuje 40 procent celkových emisí CO2. Podle institutu Chatham House je jen výroba cementu, zodpovědná za osm procent vytvořeného oxidu uhličitého. Ze všech světových zemí vyprodukují více CO2 jen Čína a USA.

PSALI JSME:
České stavebnictví se chystá na nápor recyklace

Stavět se samozřejmě musí a konstrukce budov i infrastruktury byla tradičně náročná na materiály, energie i tvorbu odpadu. My hledáme cestu k udržitelnějšímu stavebnictví. Příkladem je Rebetong, který využívá namísto kameniva stavební suť. Tím šetří přírodu hned dvakrát, protože využívá odpad z demolovaných budov a zároveň snižuje potřebu těžby kamene či štěrku.

Stavební suť tvoří zhruba 45 procent celkové produkce odpadu v České republice. Z přibližně čtyř milionů tun ročně se recykluje jen asi 15 procent. Proto pracujeme na dalším vývoji a testování tohoto materiálu, aby bylo možné ho využívat co nejvíce.

PSALI JSME:
Cementárny jsou trnem v očích ekologů

Další cestou k udržitelnějšímu stavebnictví je i větší využití dřeva. To v sobě totiž oxid uhličitý ukládá. Jeden metr krychlový může uchovávat až 250 kilogramů uhlíku, tedy zhruba 920 kilogramů CO2. Průměrná dřevostavba ze 100 až 150 m3 dřeva tak může uložit přes 100 tun oxidu uhličitého. Navíc jde o lokální zdroj, což přispívá ke snížení emisí z přepravy materiálu.

Větší využití dřeva je jednou z mnoha cest, kterou chceme jít ostatním stavebním společnostem příkladem. Dalšími jsou používání šedé vody nebo elektřiny pouze z obnovitelných zdrojů. Velmi dobře si uvědomujeme, že není možné planetu dlouhodobě přetěžovat a že klimatické změny dopadají na řadu lidí po celém světě.

Autorka je manažerka společnosti Skanska
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Bez detailních dopadových studií je přijetí klimatického balíku EU jen aktem víry

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika míří do mělké recese

Tuzemský hrubý domácí produkt (HDP) za třetí čtvrtletí letošního roku byl v pátek zhruba v souladu s naším očekáváním revidován výše, konkrétně na -0,2 procenta mezikvartálně a 1,7 meziročně. Ze struktury je patrné, …

Češi se bojí utrácet. Ale ne až tak, jak se čekalo

Český statistický úřad v pátek zpřesnil svůj předběžný odhad výkonu české ekonomiky v letošním třetím čtvrtletí. Ta podle něj meziročně rostla o 1,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně ztratila 0,2 procenta. Jde tedy o …

Tuzemská ekonomika v útlumu

Podle výsledků statistického úřadu zveřejněných v pátek česká ekonomika ve třetím kvartále poklesla o 0,2 procenta, což je lepší výsledek oproti předběžnému odhadu. Asi nepřekvapí další pokles spotřeby domácností, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nešťastné a neveselé. Každý desátý Čech nemá peníze na vánoční dárky

Průzkum
Bezmála desetina Čechů letos nebude kupovat žádné vánoční dárky, protože na ně nemají dost peněz. Ukázal to průzkum pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Z odpovědí také vyplynulo, že mnozí lidé nakupují dárky s výrazným předstihem. Výsledky průzkumu má redakce FAEI.cz k dispozici.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …