Pá, pá, Bejbynete. Doména předluženého on-line hračkářství už je na prodej

Analýza
Chamtivost a nedostatek obezřetnosti nejsou dobrými investičními rádci. Vidina 8% zhodnocení firemních dluhopisů ročně vloni přihrála společnosti Midea peníze od investorů ve výši 25 milionů korun. Koncem letošního května se firma, která provozuje on-line hračkářství Bejbynet.cz (jedno z největších v ČR), sama poslala do insolvenčního řízení s pohledávkami po lhůtě splatnosti ve výši téměř 68 milionů korun. Od minulého týdne je v konkurzu, jak včera informoval portál Rizikové dluhopisy.
Vloni si 133 investorů koupilo 500 firemních dluhopisů Bejbynet.cz 2022. Na každém dluhopisu vydělali před zdaněním dvakrát po 850 korunách. Investované peníze už ale zřejmě neuvidí. Reprofoto: isir.justice.cz

Sice je hezké, že se Bejbynet mohl chlubit nejvíce hvězdičkami mezi hračkářstvími na českém a slovenském internetu a že jeho obrat v roce 2018 dosáhl téměř čtvrt miliardy, ale jeho provozovatel, firma Midea patřící pražské podnikatelce Lucii Horákové, za devět let své existence ani jednou neposkytl do sbírky listin obchodního rejstříku informace o svém hospodaření.

Případný investor mohl tedy vycházet jen ze „self-promo“ informací uvedených v emisních podmínkách společnosti Midea, včetně toho, že v roce 2018 měla zisk přes pět milionů, ale ověřit si to neměl – a dosud nemá – jak.

Zarážející v tomto kontextu je, že i přes pětimilionový zisk firma neumořovala své úvěrové zatížení u celkem tří tuzemských bank: Podle insolvenčního návrhu dluží téměř 14 milionů UniCredit Bank, bez čtyř tisíc deset milionů České spořitelně a 5,1 milionu korun Komerční bance. Sečteno a podtrženo 29 milionů. Dodejme, že jde jak o provozní úvěry (kontokorent), tak o klasické úvěry.

Investory mělo také varovat, že nebyl proveden ani rating emitenta dluhopisů Bejbynet.cz 2022, a že ani nedošlo k finančnímu hodnocení emise samotné. Příznačné je i to, že emise byla těsně pod limitem – nad hranici 25 mil. Kč už se musí posílat k formálnímu schválení do České národní banky.

A pokud na tom byla firma tak dobře, že v letech 2015-2018 vygenerovala zisk téměř 14 milionů korun, pak je otázkou, proč si ještě před emisí vlastních bondů musela na směnku vypůjčit tři a půl milionu korun od dvou soukromých osob, jak vyplývá z insolvenčního návrhu.

Mimochodem – jednou z nich je bývalá jednatelka firmy 3D FOTO PRODUKCE Jana Pacáková, která je shodou okolností podepsána také pod ručitelským prohlášením dluhopisů společnosti Midea. Obě firmy přitom stoprocentně patří již zmíněné Lucii Horákové. A v obou jejích firmách proběhly letos na konci ledna personální rošády, kdy se na pozici jednatele vrátil předchozí jednatel David Al-Imam.

Ve stejné době UniCredit zesplatnila společnosti Midea kontokorent ve výši 13 milionů korun, což podle insolvenčního návrhu „podstatně zasáhlo do cash-flow“ firmy. A dalším hřebíčkem do rakve předlužené firmy se základním jměním ve výši 100 000 Kč a údajnými aktivy ve výši 70-80 mil. Kč (podle emisních podmínek dluhopisů Bejbynet.cz 2022 – pozn. aut.) byla prý vládní opatření během koronavirové pandemie.

Zdroj: dluhopisy.cz

Když jsme zmínili cash-flow, firma vloni v emisních podmínkách uvedla, že úroky emitentům ve výši šest milionů korun (podle výpočtu redakce přesně 6 375 000 Kč v patnácti kvartálních termínech) budou hrazeny z měsíčního cash-flow, resp. vlastních zdrojů. Z výše uvedené citace z insolvenčního návrhu se ale zdá, že firma nemohla od letošního února vyplácet investorům úroky, protože už jí banka nechtěla dál půjčovat…

Přepočteno ze čtvrtletní výplaty úroků (425 tis. Kč.) na měsíční šlo o srovnatelnou částku (cca 140 tisíc korun) s tím, co firma měsíčně vydávala za nájem své jediné kamenné prodejny a za leasing svých čtyř automobilů.

insolvenčního návrhu vyplývá, že firma Midea ocenila svůj majetek na 52,6 mil. Kč. Z toho 15,5 milionu představují skladové zásoby hraček v pořizovací hodnotě. To jediné by snad mohlo mít nějakou hodnotu. Sedm spočtených milionů představuje pořizovací ceny vybavení firmy – od kanceláří, přes počítače a software až po sklady, balicí pulty a čtečky čárových kódů. Reálná cena bude nepochybně jinde.

A na 30 milionů firma ocenila hodnotu své značky Bejbynet, její logo a domény – otázkou ale je, jestli si je někdo bude chtít koupit. Mimochodem, doména bejbynet.cz už je na prodej, jak zjistila redakce portálu FAEI.cz.

Reprofoto: whois.domaintools.com

Deník E15, který o insolvenčním řízení s on-line hračkářstvím informoval už začátkem měsíce, uvedl, že postavení majitelů bondů v insolvenčním řízení je slabší, zejména v případě tzv. podřízených dluhopisů. „Ze zveřejněných dokumentů zatím není zřejmé, jestli je to případ i e-shopu Bejbynet.cz,“ napsal deník a citoval advokáta Bystríka Bugana: „Pokud se jedná o podřízené dluhopisy, pak se podle insolvenčního zákona tyto podřízené pohledávky uhrazují až v poslední skupině pohledávek.“

Jak zjistila redakce portálu FAEI.cz, status firemních dluhopisů Bejbynet.cz 2022 je popsán v jejich emisních podmínkách takto: „Dluhopisy zakládají přímé, obecné, nezajištěné, nepodmíněné a podřízené závazky emitenta.“ Potvrzeno, majitelé dluhopisů jsou v poslední skupině.

Pro 133 věřitelů, majitelů aktuálně vlastně bezcenných dluhopisů Bejbynet.cz 2022, se nyní kromě přihlášení pohledávky do insolvenčního řízení s firmou Midea (věřitelé, kteří dosud nepřihlásili své pohledávky, tak mohou učinit do 24. srpna 2020 – pozn. aut.) nabízí ještě jedna možnost – totiž obrátit se na oba ručitele, tedy na Lucii Horákovou a na společnost 3D FOTO PRODUKCE. Ručitelé podle znění ručitelského prohlášení, které je dostupné na webu dluhopisy.cz, „poskytují ručení do doby úplného splnění a uspokojení pohledávek vlastníků dluhopisů odpovídajících zajištěným závazkům emitentem“.

Zdroj: dluhopisy.cz

Investoři by tedy měli sepsat a odeslat písemnou žádost, na jejímž základě vzniká ručitelům povinnost uhradit za emitenta veškeré peněžité závazky a to včetně případné náhrady škody a úroků z prodlení. Ručitel tak musí učinit zpravidla do třiceti dnů od obdržení této žádosti, upozorňuje portál dluhopisy.cz (který mimochodem pomáhal bondy Bejbynet.cz 2020 prodávat – pozn. aut.) a doporučuje takovou žádost posílat doporučenou poštou s dodejkou, kurýrem nebo datovou schránkou.

„Pokud dojde k problémům se splácením i na straně ručitele, je nejlepším řešením zažalovat pohledávku za ručitelem u soudu a následně ji vymáhat exekučně. I zde ale platí to, že stejně jako emitenta dluhopisů samotného, byste si před nákupem dluhopisů měli důkladně prověřit i jeho ručitele,“ doporučuje portál. Pokud by to nyní plačící investoři udělali, zjistili by, že ani společnost 3D FOTO PRODUKCE podnikatelky Lucie Horákové nesplnila ani jednou svou informační povinnost ohledně výsledků svého hospodaření.

Když je řeč o informacích, insolvenční návrh by se mohl stát doslova zlatým dolem pro konkurenční hračkářství – obsahuje totiž jména lidí, kteří Bejbynetu (přesněji firmě Midea – pozn. aut.) z nějakého důvodu nějakou tu stovku nebo tisícovku dluží. Odhadem jde jen u „drobných dlužníků“ o něco přes tři sta tisíc korun. Zdaleka největším dlužníkem Bejbynetu je však pražská společnost s ručením omezeným Kulina.

Midea v předloženém insolvenčního návrhu u ní předpokládá dobytnost své pohledávky ve výši téměř 3,3 mil. Kč. Avšak podle zjištění redakce FAEI.cz byl už vloni v létě na majetek firmy Kulina prohlášen konkurz, přičemž insolvenční správce Jiří Zrůstek pohledávku společnosti Midea popřel co do její pravosti v celé uplatněné výši.

Aktuálnost se cení. Měsíc poté, co se firma Midea, provozující internetové hračkářství Bejbynet.cz, sama poslala do insolvence, přišel web Recenzer.cz s aktuální „recenzí“ e-shopu Bejbynet.cz. Reprofoto: recenzer.cz

Zde si můžete přečíst včerejší tiskovou zprávu webu rizikovedluhopisy.cz. První dluhopisový úrok nebyl splatný k 15. 2. 2020, jak se uvádí ve zprávě, nýbrž již k 15. 8. 2019. V plánovaném termínu 15. 11. 2019 proběhla i druhá výplata.

Termín přezkumného jednání, na kterém bude posuzována relevance jednotlivých přihlášek, byl stanoven na 21. 9. 2020. Ve stejném termínu se bude konat i schůze věřitelů. Insolvenčním správcem byl soudem stanoven Lee Louda.

Je to jeden z nemnoha správců se zvláštním povolením, kteří mohou vést insolvence firem s obratem nad 100 milionů korun. Louda musí do konce srpna soudu předložit seznam přihlášených pohledávek, aby mohl být zveřejněn nejpozději 15 dnů před konáním přezkumného jednání.

PSALI JSME:
Test důvěry investorů? Obligace za 100 milionů pro softwarovou firmu. Ta ale za dluhopisy ručit nebude

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciové trhy zahájily nový týden růstem

Tuzemský index PX po pátečním poklesu způsobeném podividendovým propadem Monety v pondělí rostl. Jeho hodnota se zvýšila o 0,47 procenta (1 550,68 b.). Nejlepší akcií na pražské burze bylo v pondělí Primoco. Jeho …

Vyplatí se zbavit se v květnu akcií?

Na patnácti hlavních světových akciových trzích výnosy od května do října trvale zaostávají za zbytkem roku. Největší sezónní rozdíl se vyskytuje u britského indexu FTSE 250 (1,7 %), zatímco u amerického indexu …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Mají solární panely a tepelná čerpadla smysl? Analýza dává důkaz

Analýza
Domácnosti, které si pořizují fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo, v drtivé většině případů opravdu uspoří a dočkají se výrazného snížení spotřeby. Vyplynulo to z analýzy, kterou na vzorku téměř 2,5 tisíce zákazníků zpracovala společnost ČEZ Prodej. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) mají výsledky k dispozici.