Soud poslal skupinu EMTC do konkurzu

Kauza
Městský soud v Praze prohlásil konkurz na majetek skupiny EMTC - Czech podnikatele Tomáše Bárty. Definitivně tak rozhodl o způsobu řešení v aktuálně největší dluhopisové kauze v Česku. Do insolvenčního řízení se přihlásilo celkem 854 věřitelů. Jejich pohledávky jsou ve výši téměř 1,8 miliardy korun. Redakci FAEI.cz o tom informoval Marek Hermann ze serveru Rizikové dluhopisy.
Výuková aplikace Lipa learning, na kterou Bárta lákal dluhopisové investory, bude zahrnuta do insolvenčního řízení společnosti Lipa Learning, která je také v úpadku. Reprofoto: reklamix.cz

Prohlášením konkurzu tak přechází oprávnění nakládat s majetkovou podstatou skupiny plně do rukou insolvenčního správce Jaroslava Brože. Ten již dříve k úpadku společnosti uvedl, že „o reorganizaci dlužníka nelze vůbec uvažovat“. Společnost je totiž podle něj zcela nefunkční, nemá žádné zaměstnance a nevykazuje žádnou činnost, která by generovala jakékoliv tržby.

Problematické je už samotné účetnictví firmy, které nezpracovalo řádnou účetní uzávěrku za rok 2019, ani mimořádnou účetní uzávěrku před rozhodnutím o úpadku. Skupina již není ani v reálném provozu. Adresa, kterou skupina uvádí, je pouze virtuálním sídlem a fyzicky se tam nikdo nenachází.

Rozhodnutí soudu předcházelo přezkumné jednání, na kterém došlo ke shrnutí dosavadního průběhu insolvenčního řízení, do kterého se přihlásilo celkem 854 věřitelů.

PSALI JSME:
Insolvenční správce je proti oddlužení podnikatele Bárty a „kreativnímu financování“ Natlandem

Celková výše jejich pohledávek činí 1 795 137 022 Kč. Podstatnou část z nich tvoří právě investoři do dluhopisů, které EMTC vydávala.

Šance na jejich vypořádání je ale zcela mizivá. Dosavadní výši majetkové podstaty skupiny EMTC odhaduje insolvenční správce na dva miliony korun. Výuková aplikace Lipa learning, na kterou Bárta lákal dluhopisové investory, bude totiž zahrnuta do insolvenčního řízení společnosti Lipa Learning, s.r.o., která je mimochodem také v úpadku.

V konkurzu už skončili i další firmy ze skupiny EMTC podnikatele Tomáše Bárty: EMTC – Real Estate a.s., EMTC – Business s.r.o., EMTC – Servis s.r.o. a EMTC – GLA s.r.o. „K tomu, aby řešil jeho úpadek konkurzem, vyzval soud v srpnu 2020 také samotný Bárta, který čelí insolvenčnímu řízení na vlastní osobu,“ připomněl Marek Hermann.

PSALI JSME:
Majitel předlužené EMTC Tomáš Bárta je v úpadku

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciím roste konkurence v podobě dluhopisů

Hlavní světové trhy po většinu února utěšeně rostly, byť poslední dny začínají lehce přešlapovat na místě. Optimismu nahrává klesající počet hospitalizací a nových případů onemocnění covid-19 v USA rychle …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru