Pandemie prohlubuje rozdíly ve společnosti

Názor
I v době pandemie došlo ke zvýšení příjmů domácností. Přestože si mnozí lidé polepšili, existuje významná část společnosti, které se žije výrazně hůře. Ukazuje se, že pandemie prohlubuje rozdíly ve společnosti a doplácejí na ni především lidé s nízkou kvalifikací.
Pracující lidé se v průměru mají lépe, než zbytek společnosti. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Průměrná měsíční spotřeba na obyvatele dosáhla ve třetím čtvrtletí 2020 úrovně 26 291 korun. To je pouze o 82 korun méně, než ve stejném období před rokem. Je tedy zřejmé, že lidé své spotřební chování příliš nezměnili. Od utrácení je neodradila ani zhoršující se epidemiologická situace v září loňského roku. Významná část nakupování se však přesunula na internet.

Průměrný měsíční příjem na osobu dosáhl ve třetím čtvrtletí 2020 úrovně 29 901 korun. To je o 1 284 korun více, než ve stejném období před rokem. Stagnující spotřeba v době rostoucích příjmů nám naznačuje, že se lidé přeci jen připravovali na příchod horších časů. Stále však platí, že lidé drtivou většinu svých příjmů hned utratí.

Z dat Českého statistického úřadu dále vyplývá, že pracující lidé se v průměru mají lépe, než zbytek společnosti. Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání totiž dosáhl ve třetím čtvrtletí 2020 úrovně 36 089 korun. To je o 6 188 korun více, než činí průměrný měsíční příjem na osobu. Ukazuje se, že pandemie prohlubuje rozdíly ve společnosti a doplácí na ni především lidé s nízkou kvalifikací.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Čechům letos klesl příjem v průměru o čtvrtinu. Pohoršila si třetina lidí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Posvítí nám semafor na cestu ke zdraví?

Analýza
Snaha usnadnit spotřebitelům orientaci v obalech, aby se nenechali zmást líbivými obrázky a lákavými tvrzeními. Systém, který nám pomůže v boji s nezdravými stravovacími návyky. To zní jako krok, proti němuž není možné nic namítat. Ale opravdu je evropské Nutri-Score tou cestou, jíž by se mělo značení potravin ubírat?