Papež luxusu „netušil“, jak exšéf kontrašpionáže chránil jeho impérium

Nejbohatší muž Francie u pařížského soudu prohlásil, že „vůbec nevěděl“, že bývalý šéf francouzské kontrarozvědky údajně zneužíval své pravomoci k ochraně impéria jeho značky.
Nejbohatší muž Francie, Bernard Arnault u pařížského soudu prohlásil, že vůbec nevěděl, že bývalý šéf francouzské kontrarozvědky údajně zneužíval své pravomoci k ochraně impéria jeho značky. Ilustrační foto: Jérémy Barande / Ecole polytechnique Université Paris-Saclay, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57236367
Nejbohatší muž Francie, Bernard Arnault u pařížského soudu prohlásil, že vůbec nevěděl, že bývalý šéf francouzské kontrarozvědky údajně zneužíval své pravomoci k ochraně impéria jeho značky. Ilustrační foto: Jérémy Barande / Ecole polytechnique Université Paris-Saclay, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57236367

68letý Bernard Squarcini pracoval jako poradce pro LVMH Bernarda Arnaulta – největší světovou skupinu vyrábějící luxusní zboží, do níž patří značky Louis Vuitton a Moët and Chandon. Nyní čelí obvinění včetně vyzrazení tajemství národní bezpečnosti, zneužití veřejných prostředků, ovlivňování a padělání.

Někdejší šéf francouzské kontrašpionáže patří mezi deset mužů, kteří u soudu čelí žalobě ze zneužívání svých kontaktů v oblasti bezpečnosti k soukromým účelům, včetně získávání důvěrných informací jménem LVMH, poznamenal web The Telegraph.

Obvinění se týkají jak období, kdy Squarcini vedl agenturu DCRI (nyní DGSI – Generální ředitelství vnitřní bezpečnosti, pozn. aut.), tedy let 2008-2012, tak jeho následného návratu do soukromého sektoru, kdy působil jako konzultant pro LVMH.

Vykoupil se deseti miliony eur

„Chtěl bych zdůraznit, že jsem zde jako svědek, prostý svědek, a že mou obžalobou se vyšetřující soudci nikdy nezabývali,“ uvedl Arnault ve své úvodní řeči. „O tomto údajném schématu jsem neměl ani tušení,“ dodal.

Pětasedmdesátiletý Arnault, přezdívaný papež luxusu či vlk v kašmírovém rouše, je s majetkem ve výši 255 miliard dolarů (6,13 bil. Kč) pátou nejbohatší osobou na světě. On ani jeho obrovský konglomerát nečelí obvinění poté, co LVMH zaplatil pokutu ve výši deseti milionů eur (252,7 mil. Kč), aby se vyhnul dalšímu soudnímu řízení v roce 2021.

Miliardář při výslechu jako svědek už v roce 2019 trval na tom, že o celé kauze nic neví, ale jeho jméno se v 237stránkovém obvinění skloňuje ve všech pádech. Podle vyšetřovatelů se důstojníci DCRI snažili už v roce 2008 identifikovat vyděrače zaměřeného na Arnaulta.

Squarcini je obviněn ze špehování Francoise Ruffina, aktivistického novináře, nyní poslance za levici. Ruffin v roce 2016 natočil dokumentární film Merci Patron!, který na Arnaulta upozornil. Sledoval rodinu, která přišla o práci u dodavatele LVMH, když firma přesunula výrobu mimo Francii.

Proces je znehodnocen, poukazuje novinář

Ruffin, jehož právníci požadovali, aby Arnault vypovídal, podotkl, že proces byl „znehodnocen“, protože LVMH se neoctila na lavici obžalovaných. Arnault však trval na tom, že v dohodě s vyšetřujícími soudci „je uvedeno, že skupina neuznává žádnou odpovědnost“, a podtrhl, že dohodu navrhli samotní soudci.

„Souhlas s dohodou považuji za možnost, jak se vyhnout se mediálnímu rozruchu, který následoval“, řekl Arnault soudu. Na Ruffina se obořil jako na sebepropagátora: „Myslím si, že se snaží tento proces využít z osobních, mediálních, politických, a dokonce i komerčních důvodů.“

Zpovídá se i expert na boj proti terorismu

Benjamin Sarfati a Laure Heinichová, Ruffinovi právníci, však namítali, že stále není jasné, jak mohla skupina LVMH docílit soudní dohody, která jí „umožnila vyhnout se soudu a nechat před ním stát pouze Bernarda Squarciniho a další osoby zapojené do této aféry“.

Mezi devíti dalšími obviněnými, kteří jsou souzeni spolu s ním, je i státní prefekt Pierre Lieutaud, bývalá dvojka Národního centra pro zpravodajství a boj proti terorismu, a Laurent Marcadier, bývalý soudce pařížského odvolacího soudu.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena