Pátá šokující předpověď pro rok 2021: Revoluční fúzní technologie zajistí lidstvu hojnost energie

Názor
Za posledních 250 let stálo za každým dalším stupněm lidského pokroku využití dostupnější a koncentrovanější energie. Koncentrovanější energie, od dřeva přes uhlí po další fosilní paliva, umožňuje nejen vznik nových průmyslových odvětví, ale i vyšší produktivitu a bohatší společnost.
Fúzní energie umožní téměř všem zemím potravinovou a energetickou soběstačnost. Ilustrační foto: Pixabay.com

I při pohledu na lákavé technologie budoucnosti, od hyperloopu přes umělou inteligenci až po výrobu vodíku elektrolýzou a desalinizaci vody, je jasné, že hlavním omezením je levnější a koncentrovanější energie. Pokud má světová ekonomika dál růst stejným nebo alespoň podobným tempem, bude svět potřebovat mnohem více energie.

Na to však nové alternativní a zelené energetické technologie většinou nestačí. Ano, možná jsou šetrnější k životnímu prostředí, ale celosystémové dopady plynoucí z nižší koncentrace energie znamenají ve skutečnosti velký krok zpět. Svět zoufale potřebuje energetickou revoluci.

Přichází rok 2021, kdy pokročilý algoritmus umělé inteligence (AI) vyřeší extrémně nelineární problémy plazmové fyziky, a umete tak cestičku komerčnímu využití fúzní energie. Projekt fúzního reaktoru SPARC z MIT, který byl v roce 2020 ověřen jako schůdná cesta k levnější fúzní energii, je tímto novým modelem AI značně vylepšen.

Odborníci připraví pozměněný projekt tokamaku (pozn. red.: jde o zařízení vytvářející toroidální magnetické pole, používané jako magnetická nádoba pro uchovávání vysokoteplotního plazmatu) SPARC a nové modely predikují zhruba dvacetinásobný nárůst výkonu.

PSALI JSME:
Pro Demokraty v USA je jaderná energie prostředkem boje proti klimatické změně

Dochází k největší změně energetického paradigmatu od objevu jaderné energie. A nejen to, díky obrovským investicím z veřejného i soukromého sektoru je nový projekt fúzního reaktoru uveden do praxe během několika málo let.

S ovládnutím fúzní energie přichází svět, který již díky odsolování vody a vertikálnímu zemědělství není omezován nedostatkem vody ani potravin. Je to svět levné dopravy, plně využívající možností robotiky a automatizace. Současná mladá generace se stává tou poslední, která ještě „musí pracovat“.

A co k tomu přihodit ještě nějakou tu sekvestraci oxidu uhličitého (pozn. red.: separace CO2 z průmyslových emisí pomocí chemické reakce) a trochu zpomalit nebo dokonce zvrátit proces klimatické změny? Nejlepší je, že fúzní energie umožní téměř všem zemím potravinovou a energetickou soběstačnost a přináší nejrychlejší a nejrozsáhlejší zlepšení standardních životních podmínek v historii.

Autor je hlavní akciový stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Růst emisí v energetice se zastavil

Zavřít reklamu ×
 1. Jediná možnost jak může lidstvo přežít na nezničené planetě Zemi ,je spotřebovávat pro svoji existenci méně zdrojů,tím i méně energie.Mám obavu,že levná ,neomezeně dostupná energie v konečném důsledku hrozí větší spotřebou zdrojů planety.

  • Nevidím důvod proč by lidstvo nemohlo spotřebovávat více zdrojů a více energie bez zničení planety. Klidně můžeme spotřebovávat více třeba uhlí a metanu bez ničení.

   • Nemůžete, protože není. Evropa již uhlí vydrancovala ze zhruba 80 procent, proti distribuční křivce nic nezmůžete. Vaše tvrzení je asi z toho soudku, že 2+2 může být 9, pokud se bude chtít.

  • To nie je blábol.
   Rigorózna časť expertov tvrdila, že dosiahnutie kvantovej nadvlády (Quantum Supremacy) nie je možné. Druhá polovica tvrdila, že tak o 100 rokov odo dneška.
   Kvantová nadvláda bola dosiahnutá 21.10.2019.

   • No, to je sice hezké, ale co s tím. To, že někde něco funguje ve zkumavce, jaksi neznamená, že to bude všeobecně dostupné v době, kdy to bude potřeba.

 2. Dnešní euro vysokoškoláci nic neumí jejich jejich IQ je kolem 80 až 85 ti asi umřou hlady ??Žvaněním se nenají a migranti na ně dělat nebudou !!

  • ty jsi dělal nějaký osobní průzkum na vysokých školách a nebo jsi nechal naplno projevit své IQ které je ve výši dnešního data?????

 3. Ten, kto má energiu má všetko, nové hmoty ale aj generovanie chemických prvkov. A totálnu recykláciu po spotrebovaní úžitkovej hodnoty.
  „Človek bude na stroje iba dohliadať.“ Marx, Grundrisse 1858
  Človek získa maximum voľného času na seberealizáciu.

 4. Je to svět levné dopravy – to pán vystihl přesně. Pokud bude levná doprava pro miliardy lidí tak jak to asi musí dopadnout? Největší problém lidstva je v levné dopravě čehokoliv. Pokud bude člověk využívat místní zdroje a užívat si života v místě bydliště tak to přežijeme. Narovinu opravdu si někdo inteligentní myslí, že je O.K. kupovat si v našich obchodech jablka z jižní ameriky a víno z austrálie?!? WTF? Tržní hospodářství je dobré pro část lidí, ale určitě ne pro celé lidstvo.

 5. Peter Garnry – údajně hlavní akciový stratég Saxo Bank. No, Bůh ochraňuj Saxo Bank. Na prakticky využitelnou fúzní technologii si lidstvo počká ještě alespoň 30 let . . .
  A věta „Současná mladá generace se stává tou poslední, která ještě „musí pracovat“.“ odkrývá leninsky blouznivé představy autora.

 6. ale přenos bude potřeba platit a to bude stejně vždy otázkou byznysu. Až nebude tolik spotřeba nafty, benzínu, tak stát bude muset najít jiný zdroj příjmů. Takže to nějak pěkně zdaní. Armáda úředníků je potřeba platit.

 7. Tuším, že v roce 1965 jsem četl, že jsme na na nejlepší cestě vyrábět energii fúzí vodíkových atomů. Dávali tomu 10 let. Spletli se o řády jako Kodet v Pelíškách, který dával bolševikovi rok. Nakonec to bylo více než dvacetkrát déle.

 8. Pokusy o zkrocení fúze jsou socialistickými projekty, proto se z principu nevyplatí. Je to jako čínská přehrada Tři soutěsky, Zemanův kanál nebo socha Stalina na Letné.
  Doufám, že se všechny podobné projekty zastaví a peníze se vrátí těm lidem, kterým patří, ať se mohou sami rozhodnout, co se jim vyplatí.

  • Můžete tohle, co píšete rozvést???? Co až Vám arabáči řeknou, že serou na vaše bezcenné papírky, a že chtějí pěkně za tržní reálné hodnoty, třeba ve směnném kursu – 10 barelů ropy rovná se jedna blondýnka do 25 let? Budete s nimi obchodovat dle těch tržních pravidel, nebo zdechnete hlady? Opravdu mám nejraděli tyhle tržní bolševiky.

 9. To se zde všichni moudře překřikují, co je výhodné, co méně a jestli se zbavovat pětadvacetiletých blondýnek ve výhodném kurzu ale nějak jsem nezahlédl nic o tom, co je „spotřeba“ energie. Že by to byla konečná přeměna na teplo? Tedy když jí více „vyrobíme“, tak se více zahřejeme 🙂 A je jedno, zda zafungují chemické, biologické či fyzikální procesy… Já hlasuji pro snížení počtu blondýn výměnou za černovlásky, které budou odčerpávat více energie 🙂

 10. Není problém zasytit chudé ale bohaté. To je jediný problém současného světa. Boháči mají tryskáče,auta z osmiválcem a podobné pro ekologii šílenosti. Např. tady v okolí má pan Valenta král automatů dva vrtulníky a v Praze na letišti tryskáč. Kolik emisí zde vypustí tento jeden člověk………..Kapitalismus=ničení přírody ve velkém kdy boháč může všechno a chudák nemůže nic.Já se snažím být ekologický už 20 let že jezdím na LPG,stát mě akorát hází klacky pod nohy jako zákaz do podzemních garáží,2x dělat emise,každý rok revize,dražší STK kvůli kontrole LPG nádrže kterou kontroluje technik každoročně na revizích,nádrž měnit po 10 letech(nová auta z výroby jako třeba Duster mají nádrž na 20 let)…..Stát akorát bojuje proti všemu ekologickému.O snaze státu zamezit provoz aut na CNG ani nemluvín,když stát každoročně zvyšuje daň na CNG,navíc stát využívá vždy tu nejvyšší sazbu nařízenou z EU!Majitelé naftových aut neplatí nic a přitom jsou pohroma pro ekologii a také samotné lidi kdy tento provoz způsobuje rakovinu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Koronavirové pasy lákají hackery i podvodníky

Od března do května vzrostl počet prodejců padělaných koronavirových potvrzení o 500 procent, což ukazuje, že dovolenková sezóna přitahuje uživatele, kteří se chtějí vyhnout kontrolám. Informoval o tom výzkumný tým …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru