
I při pohledu na lákavé technologie budoucnosti, od hyperloopu přes umělou inteligenci až po výrobu vodíku elektrolýzou a desalinizaci vody, je jasné, že hlavním omezením je levnější a koncentrovanější energie. Pokud má světová ekonomika dál růst stejným nebo alespoň podobným tempem, bude svět potřebovat mnohem více energie.
Na to však nové alternativní a zelené energetické technologie většinou nestačí. Ano, možná jsou šetrnější k životnímu prostředí, ale celosystémové dopady plynoucí z nižší koncentrace energie znamenají ve skutečnosti velký krok zpět. Svět zoufale potřebuje energetickou revoluci.
Přichází rok 2021, kdy pokročilý algoritmus umělé inteligence (AI) vyřeší extrémně nelineární problémy plazmové fyziky, a umete tak cestičku komerčnímu využití fúzní energie. Projekt fúzního reaktoru SPARC z MIT, který byl v roce 2020 ověřen jako schůdná cesta k levnější fúzní energii, je tímto novým modelem AI značně vylepšen.
Odborníci připraví pozměněný projekt tokamaku (pozn. red.: jde o zařízení vytvářející toroidální magnetické pole, používané jako magnetická nádoba pro uchovávání vysokoteplotního plazmatu) SPARC a nové modely predikují zhruba dvacetinásobný nárůst výkonu.
Dochází k největší změně energetického paradigmatu od objevu jaderné energie. A nejen to, díky obrovským investicím z veřejného i soukromého sektoru je nový projekt fúzního reaktoru uveden do praxe během několika málo let.
S ovládnutím fúzní energie přichází svět, který již díky odsolování vody a vertikálnímu zemědělství není omezován nedostatkem vody ani potravin. Je to svět levné dopravy, plně využívající možností robotiky a automatizace. Současná mladá generace se stává tou poslední, která ještě „musí pracovat“.
A co k tomu přihodit ještě nějakou tu sekvestraci oxidu uhličitého (pozn. red.: separace CO2 z průmyslových emisí pomocí chemické reakce) a trochu zpomalit nebo dokonce zvrátit proces klimatické změny? Nejlepší je, že fúzní energie umožní téměř všem zemím potravinovou a energetickou soběstačnost a přináší nejrychlejší a nejrozsáhlejší zlepšení standardních životních podmínek v historii.
Autor je hlavní akciový stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)