Pátá šokující předpověď pro rok 2024: Velké země v deficitu vytvoří Římský klub

Téma týdne
Rozevírání nůžek mezi skupinou přebytkových a deficitních zemí není dlouhodobě udržitelné. Protože je situace se zadlužením Spojených států nezvladatelná, skupina šesti vyspělých deficitních zemí vytvoří Římský klub, aby spolupracovala na snižování deficitů společným vyjednáváním o nových podmínkách světového obchodu se zeměmi, jež jsou v přebytku.
Klíčovým katalyzátorem založení Římského klubu je skutečnost, že dluh USA se stal v roce 2022 nekontrolovatelným. Ilustrační foto: Pixabay.com

Teoreticky se otevřená ekonomika s volným obchodem řídí prostřednictvím měn, kdy deficitní země devalvují své měny, aby obnovily konkurenceschopnost.

Prakticky ale globální měnový režim založený na koncepci volného obchodu nezná způsob, jak by například WTO (Světová obchodní organizace – pozn. red.) mohla napomoci ke snížení vysokých schodků některých zemí a přibrzdit stále rostoucí divergenci ve světovém obchodním a finančním systému.

V roce 2024, v podmínkách silné globální recese a omezených možností ke snižování úrokových sazeb kvůli trvale vysoké inflaci, se proto největší deficitní země světa v Římě domluví na podmínkách, které by omezily schopnosti přebytkových zemí dál zvyšovat přebytky.

Argumentovat budou tím, že resetování deficitů prostřednictvím postupného zafixování měn přebytkových zemí by umožnilo globální reset, který by vytvořil rovnější a stabilnější ekonomický model.

PSALI JSME:
Akcie ve světě klesají v reakci na historické zhoršení ratingu USA

Šesti zakládajícími státy Římského klubu budou USA, Velká Británie, Indie, Brazílie, Kanada a Francie. Úprava rozdílů na běžném účtu mezi klíčovými zeměmi bude pro země s nejvyšším přebytkem, jimiž jsou Čína, Německo, Norsko, Japonsko, Nizozemsko a Singapur, samozřejmě bolestivá, leč nutná.

Klíčovým katalyzátorem je skutečnost, že dluh USA se stal v roce 2022 nekontrolovatelným. Když byl v roce 1956 založen Pařížský klub, oficiální klub věřitelů, činil celkový dluh USA 273 miliardy dolarů, ale dnes tento dluh činí 33 biliony dolarů, což je neuvěřitelný nárůst o 14 000 procent.

Autor je investiční ředitel Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kde leží bod zlomu růstu globálního dluhu?

Zavřít reklamu ×
  1. země s největším přebytkem – no to jako budou vyjednávat s ruskem čínou iránem saudama … nějak jsem si nevšiml že by japonci němci holandani měli nějaké obrovské přebytky kdyby napsali že tyto země vlastní nejvíce amerických vládních dluhopisů to by byla jiná

  2. Autor s jistou dávkou manipulace opomenul, že těch 273 mld. v roce 1956 bude díky inflaci podobných, jako 33 bil. v současné době…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Úspěšný týden pro českou korunu i euro

Česká koruna hned na začátku týdne posílila vůči euru pod hladinu 24,80 korun, kde kurz zůstal i po jeho zbytek. Na silnější úrovně koruně pomohlo zveřejnění domácí inflace, která překvapila ve směru nahoru. …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB