Kde leží bod zlomu růstu globálního dluhu?

Analýza
Globální zadlužení se podle některých zdrojů šplhá až k 300 bilionům dolarů. Za normálních okolností by takto prudký růst dluhu na finančních trzích vedl ke značnému zvýšení nervozity a k silnému růstu úrokových sazeb jako důsledek stahování peněz z trhu a růstu rizika.
Dluh, který by měl stát splácet, centrální banky jen „rolují“ do budoucna. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Při silném růstu zadlužení hrozí nebezpečí nadměrného růstu dluhu, což vede k tomu, že za běžných podmínek úrokové sazby rostou a přirozeně tržním způsobem zdražováním dluhu a ekonomických transakcí dalšímu zadlužování brání.

Za současné situace je tomu ale jinak, protože na finanční trhy ve velké míře vstupují centrální banky světa, které nakupují dluhopisy. Skupují jak soukromý dluh, tak i dluh státní. A díky této umělé poptávce je umožněno, že sazby se drží na velmi nízkých úrovních. Díky centrálním bankám mají státy zadlužení stále relativně levné.

K poklesu světových ekonomik přispěl začátek pandemie koronaviru, s kterou státy už téměř rok bojují. Oslabení vedlo k velmi silné recesi, která byla krátká, ale prudká. Země se z ní sice dostávají, ale slabost je stále znát. Krátkost recese, respektive fakt, že ekonomiky byly schopny nastartovat docela brzy oživení, je umožněno pokračující významnou pomocí ekonomice centrálními bankami a také státy.

PSALI JSME:
Kdy už konečně přijde recese?

Navíc centrální banky dlouhodobě bojují s příliš nízkou inflací. Zadlužení tak neustále roste. Centrální banky a státy stále slibují pokračující podporu oslabené světové ekonomice. Je zajímavé si uvědomit rozdíl oproti světové finanční a hospodářské krizi v roce 2008.

Tehdy státy řešily podobný velký problém jako v současnosti, a sice jak pomoci ekonomikám v těžké recesi. Tehdy ale byla vyšší inflace. To je alfa a omega možností státních autorit – státu a centrálních bank, jejich možností pomáhat hospodářství. Silnější inflace by omezila mantinely podpory veřejných autorit hospodářství a vedla by k růstu úrokových sazeb.

Koronavirový šok a větší podpora centrálních bank

Momentálně ale žijeme ve světě, kdy je inflace už řadu let velmi nízká. Centrální banky se ji dlouhodobě snaží zvýšit velmi silnou expanzivní monetární politikou. Když do toho přišel koronavirový šok, tak centrální banky pouze zesílily podporu, kterou už dříve ekonomikám poskytovaly, a díky tomu, že je inflace stále nízká, pomoc neustává.

PSALI JSME:
Proč je koronavirová krize podobná spíše té v roce 1918 než v 2008?

Jak dlouho tato pomoc může pokračovat? Kam to vše spěje? Centrální banky se i po krizi v roce 2008 s normalizací ekonomik snažily, hlavně americký Fed (centrální banka USA, pozn. red.), vracet část nakoupených dluhopisů na trh.

Ovšem zvlášť poté, co začaly obchodní války a další problémy globální ekonomiky, centrální banky kormidlo monetární politiky opět přetočily k expanzi. V současnosti je ovšem situace taková, že pomoc neustále roste.

Objevují se názory a hlasy některých ekonomů o tom, že dluhy by měly být státům odpuštěny. Tomu se státní autority hlavně vzhledem k udržení disciplíny a morálky brání, morální hazard a nadměrný růst půjček mohou narušit finanční stabilitu ekonomik, penězi zaplavená ekonomika může srazit hodnotu peněz a zvýšit inflaci a destabilizovat tak makroekonomickou rovnováhu.

PSALI JSME:
Fed mění dlouhodobé cíle a strategie monetární politiky

Ve skutečnosti je ale strategie centrálních bank poslední roky taková, že banky neustále zvyšují množství a objem nakoupených dluhopisů a financí, které do ekonomiky pouští. Dluh, který by měl stát splácet, centrální banky jen „rolují“ do budoucna. Světové centrální banky znovu nakoupí nový objem dluhopisů, které nahrazuje předešlé, jimž se blíží splatnost.

Ekonomické oživení může přijít už v roce 2021

Systém víceméně spěje k tomu, že dokud neuvidíme nějaké výraznější oživení ekonomiky, dokud nedojde k trvalejšímu významnému zvýšení inflace, tak centrální banky nebudou nuceny od tohoto programu ustupovat a budou moci nadále hospodářství včetně státu podporovat.

Ekonomové obecně v současné situaci příliš nevěří tomu, že v dohledné době dojde ke splácení těchto dluhů, pokud vůbec. Dluhy jednoduše dojdou ke splatnosti a budou rolovány dál.

PSALI JSME:
Světový dluh vykazuje v historicky rekordní míře záporný výnos

Takový je i výhled na příští roky. Ekonomické oživení – hlavně s koronavirovými vakcínami umožňujícími oslabení pandemie – může přijít už v roce 2021, bude však křehké a k plnému uzdravení hospodářství bude potřeba více let.

Inflace se zdá být dlouhodobě nízká. Centrální banky se nicméně nyní snaží trhy, firmy a domácnosti uklidňovat, že růst monetární expanze bude dlouhodobě pokračovat.

I poté, doufejme, co se ekonomiky z koronaviru uzdraví, to ale nemusí znamenat konec zmíněných pořádků. Do popředí se může výhradně dostat riziko finanční stability a také inflace. Bude třeba důkladná revize, analýza a projekce těchto aspektů pro kvalifikované posouzení dalšího směru nabídky peněz v ekonomice.

Autor je analytik společnosti SFG Holding
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
„Obří dluhy ekonomik jsou na úkor útrat lidí,“ říká Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka České bankovní asociace

Zavřít reklamu ×
  1. Tak hlavně, že člověk musí splácet všechno a stát nic a ještě bude někoho soudit za to, co sám dělá a to je nesplácení svého dluhu.

  2. Ten bod zlomu se nebezpečně rychle přibližuje. První to odskáče USA,která je zadlužena až po uši….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru