Paušální daň, bezmyšlenkovitý kafemlýnek a ministryně Maláčová

Živnostníci (OSVČ) s ročním příjmem do 800 tisíc korun budou moci od ledna příštího roku platit pouze jednu paušální daň, která by jim měla ulevit od vedení účetnictví i kontrol ze strany finančního úřadu. Na dnešním jednání to schválila vláda. Pro příští rok by daň měla činit 5740 korun měsíčně. Paušální daň by měla být složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun.
Opravdu nerozumím, kde vidí paní ministryně Maláčová paralelu. Srovnávání těchto dvou skupin plátců daně připomíná bezmyšlenkovitý kafemlýnek, říká místopředsedkyně Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Pavla Břečková. Foto: MPSV

Paušální částka se bude každý rok aktualizovat jako v současnosti výše minimálního odvodu na sociální a zdravotní pojištění. Pro příští rok je v ní zahrnuto zdravotní pojistné ve výši 2 514 Kč a daň z příjmů v symbolické výši 100 Kč, která má kompenzovat navýšení minimálního sociálního pojistného, a to o 15 %. To pro příští rok odpovídá výši 3 126 korunám.

Právě navýšené minimální sociální pojistné o 15 % má údajně zlepšit situaci živnostníků v důchodu. Většina OSVČ dnes totiž platí jen nezbytné minimum. Možnost dobrovolného přispívání ještě vyšší částky na pojistné na důchodové pojištění přitom zůstane zachována. Minimální sociální pojistné v roce 2021 by se o zmíněných 15 % nemělo navyšovat pro OSVČ, které novou paušální daň nevyužijí.

„Paušální daň je princip, o který naše Asociace dlouho usilovala, jakkoli se asi nebude týkat statisíců živnostníků. S přihlášením se k paušální dani totiž už nebude možné uplatňovat žádné další daňové slevy. Celá řada živnostníků přitom uplatňuje bonus na děti, slevu na manželku a podobně. Tito patrně paušál nevyužijí,“ upřesňuje místopředsedkyně Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) Pavla Břečková.

Uvedená limitní částka 800 tisíc korun je kompromisním řešením, připomíná hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Ministerstvo financí totiž původně navrhovalo, aby roční limit činil milion korun, což je částka, od níž začíná zákonná povinnost plátcovství DPH.

„Představitelé koaličního partnera, ČSSD, ale také odbory žádali nižší limit, neboť se obávali zejména dalšího rozevření nůžek v daňových a odvodových povinnostech zaměstnanců na jedné straně a OSVČ na straně druhé. Paušální daň totiž z daňového hlediska zvýhodňuje část OSVČ, zatímco zaměstnancům se podmínky nijak nemění. Snížení limitu znamená, že výhod paušální daně bude moci využít méně OSVČ, takže rozevření nůžek nebude ve výsledku tak výrazné,“ vysvětluje ekonom.

PSALI JSME:
Maláčová chce na důchody tahat z kapes živnostníků. Některé z nich tím může zlikvidovat

Podle něj se se však přechod na paušální daň vyplatí jen některým z živnostníků s příjmy do 800 tisíc korun ročně. „Paušální daň se například nevyplatí řemeslníkům či zemědělcům, kteří využívají osmdesátiprocentní výdajový paušál. Z těch živnostníků, kteří uplatňují šedesátiprocentní výdajový paušál, se paušální daň vyplatí těm, kteří nemají děti, ani manželku, přičemž jejich příjem bude v pásmu od 46 tisíc do zhruba 66 tisíc korun měsíčně – tak, aby svým příjmem nepřekročili zmíněný limit 800 tisíc korun ročně,“ vypočítává Kovanda.

Doslova „ternem“ ale podle něj může být paušální daň pro mnohé živnostníky, kteří uplatňují čtyřicetiprocentní výdajový paušál: „Například bezdětný živnostník s ročními tržbami právě 800 tisíc korun, který uplatňuje čtyřicetiprocentní paušál, díky přechodu na paušální daň ušetří na odvodech státu takřka 81 tisíc ročně. Místo dosavadní částky 12 470 korun, již platí na dani, sociálním a zdravotním, bude odvádět pouze zmíněnou paušální daň 5740 Kč, tedy o 6730 korun měsíčně méně.“

PSALI JSME:
Někteří živnostníci už příští rok na daních možná ušetří i přes 80 tisíc korun

„Rozumím, že v limitu 800 tisíc šlo o kompromis, ale pak je evidentní, že zákonodárcům opravdu neleží na srdci zjednodušování české zaplevelené legislativy. Logické je netříštit různé limity, termíny a podobně,“ podotýká Břečková a dodává: „Nevím, zda si ČSSD umí představit, co znamená obrat 800 tisíc, ale pracujete-li s průměrnou čistou marží ve výši 40 %, pak máte hrubý výdělek sotva 26,5 tisíce měsíčně. Paušální daň tak shodila na úroveň jen těch nízkopříjmových profesí či příležitostných živností. To je škoda.“

Asociace se prostřednictvím své místopředsedkyně Pavla Břečková v souvislosti s diskusemi o paušální dani důrazně ohradila „proti ohranému a nepříliš chytrému srovnávání zdanění OSVČ a zaměstnanců“. Podle Břečkové spolu nemají prakticky nic společného – u OSVČ je to zajišťování práce, nehrazená dovolená, nehrazená nemocenská, bez nároku na OČR, odvody bez ohledu na to, zda vydělává či nikoli, a zejména ručení celým svým majetkem.

„Opravdu nerozumím, kde vidí paní ministryně Maláčová paralelu. Srovnávání těchto dvou skupin plátců daně připomíná bezmyšlenkovitý kafemlejnek,“ rýpla si Břečková do sociálnědemokratické političky. Připomeňme, že letos v únoru ministryně v televizním pořadu Interview ČT24 vyjádřila k plánované reformě důchodového systému, kde mj. uvedla, že živnostníci, kteří platí a odvádějí pojistné několikanásobně menší, než zaměstnanci, nedosáhnou ani na nultý pilíř plánovaného nového důchodového systému.

PSALI JSME:
Asociace se ostře ohradila vůči vyjádření ministryně Maláčové na adresu živnostníků

Zavřít reklamu ×
  1. Při měsíční tržbě 66000 zaplatit daň 5700 + nájem +jednoho zaměstnance tak pak musíte jít večer ještě dělat uklízečku na ministerstvo financí

  2. Chybí zdůraznit to, co prioritně ohrožuje živnostníky samoživitele – jim i jejich dětem je upíráno právo na životní minimum, což pro ně může být naprosto likvidační. A chybí pravda o tzv. fiktivních příjmech, kdy se těm nejmenším soukromníkům započítává příjem, který nemají ani náhodou. Co je na tom spravedlivého a co kdyby se něco podobného uplatnilo u zaměstnanců ? – Nepředstavitelné.
    A když už paní Maláčová srovnává, kolik kdo platí na sociální a zdravotní POJIŠTĚNÍ, ať předloží, co kdo z takového pojištění má ! Zaměstnanci na co si vzpomenou a soukromníci tak leda velký kulový ! Nikdo rozumný se nepojišťuje u instituce, do které bude jen cpát peníze a těžit z ní budou jiní, privilegovaní.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.