Paušální daň využívá podle ankety asociace jen jeden z deseti živnostníků. Podle ministerstva jde celkem o 100 tisíc podnikatelů z více než milionu

Průzkum
Přestože paušální daň považují živnostníci za správný a vstřícný krok, využívá ji pouze deset procent z nich. Vyplývá to z ankety, kterou pro Asociaci malých a středních podnikatelů a živnostníků ČR (AMSP ČR) uskutečnila agentura IPSOS na vzorku 700 osob samostatně výdělečně činných (OSVČ).
Výsledky ankety AMSP ČR mezi sedmi sty respondenty se až neuvěřitelně blíží realitě. Podle lednových informací ministerstva financí bude letos daně a odvody paušálně platit až 100 tisíc živnostníků. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z ankety vyplynulo, že živnostníci nevyužívají paušální daň většinou proto, že se jim nevyplatí, nebo nesplňují podmínky, za nichž je možné do tohoto režimu vstoupit. „Od počátku fungování paušální daně, tedy od roku 2022, využívá tuto možnost pouze sedm procent OSVČ, letos v lednu se přidala další tři procenta,“ informoval redakci FAEI.cz Josef Jaroš, předseda představenstva AMSP ČR.

„Že se jim paušální daň nevyplatí, odpovědělo 44 procent dotazovaných, nesplnění podmínek pro vstup do tohoto režimu označilo jako důvod pro to, že ji nevyužívají, 39 procent živnostníků. To je důvod k razantním úpravám chybně a komplikovaně nastavených podmínek ze strany státu,“ doplnila členka představenstva asociace a její generální ředitelka Eva Svobodová.

Dalších osm procent účastníků ankety, kteří možnost paušální daně nevyužívají, o ní „nemá dostatek informací“. Že jde o správnou myšlenku, je přesvědčeno 42 procent živnostníků, měla ale podle jejich názoru být nastavena se vstřícnějšími parametry – například bez stanovení pásem.

PSALI JSME:
Proč řemeslníci netruchlí, že paušální daň není nic pro ně

Výsledky ankety AMSP ČR mezi sedmi sty respondenty se až neuvěřitelně blíží realitě. Podle lednových informací ministerstva financí bude letos daně a odvody paušálně platit až 100 tisíc živnostníků. Ke dni 13. ledna 2023 Finanční správa evidovala 31 500 nových oznámení o vstupu do paušálního režimu daně z příjmů na rok 2023.

Hranice příjmů pro přihlášení k paušální dani se pro příští rok zvýšila z jednoho milionu korun ročně na dva v souvislosti se souběžným zvýšením limitu pro plátcovství DPH. „Zavedla se proto tři paušální pásma odvozená primárně od výše příjmů a sekundárně od výdajového paušálu poplatníka. V každém zvoleném pásmu platí živnostník rozdílně vysokou paušální zálohu,“ vysvětlilo ministerstvo.

Celkový počet OSVČ v Česku loni podle oficiálních statistik přesáhl počet jeden milion sto tisíc. Primárně jako OSVČ v tuzemsku působí cca 630 tisíc podnikatelů (hlavní zdroj příjmu, pozn. red.), dalších 440 tisíc lidí má podnikání pod hlavičkou OSVČ jako vedlejší zdroj příjmů.

PSALI JSME:
Navýšení limitu paušální daně přiláká dalších zhruba 50 tisíc živnostníků

V prvním pásmu odpovídajícím loňské paušální dani, které si mohou zvolit všechny OSVČ s ročními příjmy do jednoho milionu korun a stejně tak OSVČ s ročními příjmy do 1,5 mil. Kč a uplatnitelným 80% nebo 60% výdajovým paušálem a OSVČ s ročními příjmy do dvou milionů korun a uplatnitelným 80% výdajovým paušálem, bude měsíční záloha činit 6 208 korun. Daň z příjmů činí 100 Kč.

Druhé pásmo je určeno zejména pro OSVČ s ročními příjmy do 1,5 milionu korun, které se z důvodu 40% výdajového paušálu nevešly do prvního pásma, a také pro osoby samostatně výdělečně činné s ročními příjmy do dvou milionů korun s uplatnitelným 60procentním výdajovým paušálem.

Třetí pásmo je pak určeno pro ostatní OSVČ s ročními příjmy do dvou milionů korun, které se kvůli uplatnitelnému 40% výdajovému paušálu nevešly do nižšího pásma. Ve druhém pásmu budou OSVČ hradit fixní paušální zálohy ve výši 16 000 korun měsíčně, ve třetím pásmu pak o deset tisíc korun měsíčně více (26 000 Kč).

PSALI JSME:
Legislativní změny v roce 2023 (2.): Změna paušální daně

Zavřít reklamu ×
  1. je blbost to porovnávat se všemi OSVČ, protože z principu paušální daně ji nemohou využívat lidi na vedlejší činnost…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Podpora rozvoje elektromobility pro podnikatele

Skupina ČEZ, která provozuje nejrozšířenější síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily a zajišťuje mj. kompletní servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů podepsala, spolu se společností ČSOB …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB