
Podle údajů Českého statistického úřadu žije v českých domácnostech více než 1,1 milionu lidí se zdravotním postižením starších patnácti let. O mnohé z těchto lidí pečují doma jejich rodinní příbuzní, případně další blízcí. Těchto „pečujících laiků“ je už více než půl milionu a jejich počet kvůli stárnutí české populace rok od roku narůstá.
Pečující jsou většinou ženy středního nebo vyššího věku, které se mnohdy ještě stará o své nezletilé děti. „Vžívá se tedy označení „sendvičová generace“, což jsou právě lidé středního věku pečující o své ještě nesamostatné děti a současně již také o nemohoucí, stářím scházející rodiče.,“ vysvětluje hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.
„Pečující se nejvíce potýkají s nedostatkem pobytových a odlehčovacích služeb. Přitom právě možnost na chvíli se vzdálit z domu, udělat si dovolenou nebo si aspoň pár hodin pořádně odpočinout je pro pečující naprosto zásadní, protože únava a vyčerpání patří k největším rizikům dlouhodobé péče,“ říká Ivo Mareš, projektový manažer Diakonie ČCE, která je jedním z nejvýznamnějších poskytovatelů sociálních služeb v České republice.
Podle Kovandy obětavost a vytížení vede „sendvičovou generaci“ často k vlastnímu vyhoření, ztrátě zaměstnání nebo rozpadu vlastní rodiny. Výdaje státu na péči o dlouhodobě nemocného pacienta v domácím prostředí přitom představují zhruba sedm miliard korun ročně, jak vyplývá z údajů Diakonie ČCE. „To znamená, že stát průměrně hradí pečujícímu laikovi kolem 14 tisíc korun ročně, měsíčně nějakých 1200 korun,“ vypočítává Kovanda a dodává, že jde o velice nízkou sumu.
Sami „pečující laici“ si podle něj často ani neuvědomují, že mají nárok na příspěvek na péči, případně se zdráhají o něj zažádat. Nejčastěji se tak tito pečující připravují o tisíce korun měsíčně, u řady z nich však jde o i více než deset tisíc korun. „Pravdou také je, že úřady postupují při přiznávání příspěvku často velmi zdlouhavě a nepřívětivě, což žadatele odradí,“ říká Kovanda. Vzhledem k tomu, oč vše mnozí zástupci „sendvičové generace“ svojí péči o blízké přicházejí, jde o podle něj o velmi nízkou sumu.
Diakonie ČCE v rámci projektu „Pečuj doma“ v červnu spustila nový webový portál pro laické pečující s unikátním vyhledávačem služeb. Portál bude pomáhat lidem, kteří se starají o své blízké. Pečující, jak uvedla Diakonie ČCE, by také uvítali lepší integraci zdravotní a sociální péče, kvalitnější komunikaci s úřady a pravidelné vzdělávání, kde by se mohli například seznámit s novými kompenzačními pomůckami, hygienickými pomůckami a přípravky ke zkvalitnění nebo ulehčení péče.
Aktivitám na podporu neformálních pečujících se Diakonie v rámci projektu „Pečuj doma“ systematicky věnuje již sedm let. Od roku 2013 jich podpořila přes devět tisíc. Součástí bezplatného komplexu služeb jsou vzdělávací kurzy, poradenství, publikace nebo bezplatná linka pro pečující 800 915 915. Všechny aktivity jsou vzájemně provázány, aby podpora pečujících byla co nejúčinnější.