Peníze znehodnotí strach. Centrální banky je budou vyrábět ještě horlivěji

Strach a rostoucí počet pacientů virem, který se sice většinou chová jako chřipka, ale zatím na něho není očkování, může výrazně znehodnotit peníze. Vyplývá to z výhledu Saxo Bank a dalších analytiků. Centrální banky i před dobou koronavirovou vyráběly stále další a další peníze, aby prodloužili růst na dluh, a teď to jen umocní.
Peníze znehodnotí strach. Centrální banky je budou vyrábět ještě horlivěji. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Je třeba počítat s tím, že se počet nakažených novým virem bude zvyšovat. Reakce Čechů na tuto situaci je ale nepřiměřená,“ soudí analytik Saxo Bank Martin Sklenář. Jedním dechem však připouští, že „případná pandemie, neschopnost vyvinou účinnou vakcínu, může vést k neúměrnému navyšování cen a zvýšení inflace“.

Ve svém výhledu označuje lidi, kteří si nakoupili více jídla domů, nepřímo za panikáře, jenže přesně to, co sám naznačuje, tedy že potraviny mohou rapidně zdražit, cítí i většina lidí.

Teď jde o to, že centrální banky vyráběly od stolu stále více peněz a budou ještě více. „Pomoc vlád a centrálních bank postiženým ekonomikám rozhodně neřeší vše. Nižší úrokové sazby dokážou pravděpodobně jen tlumit druhotné negativní dopady epidemie na finanční systém. Těžko však počítat s tím, že levnější peníze přebijí karanténní opatření a v postižených oblastech jednoduše obnoví poptávku. To centrální banky nedokážou. I proto zůstanou zatím pro řadu investorů klíčová čísla o vývoji počtu nových nakažených a rychlosti šíření epidemie,“ vysvětluje analytik Patria Finance Jan Bureš.

PSALI JSME:
Zvítězí tiskárny peněz nad zákeřným virem?

Hlavní obavou zůstává globální paralýza poptávky po některých službách. „Nejistota však minimálně v nejbližších týdnech zůstane vysoká a je pravděpodobné, že trhy ještě budou pokračovat v divoké jízdě po horské dráze,“ dodal Bureš.

Podle analytika Raiffeisenbank Luboše Růžičky se tuzemská ekonomika nachází v sestupné fázi hospodářského cyklu. Vyhlídky do budoucna vidí nejisté, „když se situace na trzích našich hlavních obchodních partnerů zatím nelepší, navíc lze očekávat, že hospodářský růst na počátku letošního roku bude negativně ovlivněn dopady epidemie koronaviru“:

Právě obavy ze znehodnocení peněz vyhánějí nahoru poptávku mimo jiné po zlatu. „Proč jde zlato nahoru? Je mnohem snazší vytisknout jeden bilion dolarů, než kdy bude možné vyprodukovat jeden bilion dolarů ve zlatých prutech,“ cituje šéfa fondu US Global Investors Franka E. Holmse server zlato.cz.

PSALI JSME:
Trhy teď sází na masivní zásah centrálních bank, jinak hrozí kvůli koronaviru jejich kolaps

×
  1. Tak ať už rovnou začnou tisknout bankovky se 7mi cifernejma částkama, protože až to rupne, půjdou si střadatelé za celoživotní úspory koupit šišku salámu.

  2. neskutečné výmluvy na cokoliv.
    Pravda je jedna, banky tisknou peníze, jak USA, tak EU, i ČNB a protože peníze nemají žádnou vlastní hodnotu tak poptávka=nabídka se srovná, peněz je prostě moc a stále přibývají, tudíž musí ztrácet hodnotu a to bez ohledu na koronavirus, to se jen hledá výmluva, my tiskli prachy, ale korona….
    co může způsobit koronavirus….. lidi si konečně všimnou jak moc je peněz a proti tomu málo ostatního a pak se kyvadlo vrátí… a přeběhne na druhou stranu a to bude rachot

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pomáhat Nadaci Terezy Maxové dětem nás baví, říká Radek Sedlář

Rozhovor
Letošní už šestý ročník charitativní akce Nadace Terezy Maxové dětem Hýbejte se s Tearibearem dostalo i kvůli koronaviru novou podobu. Místo běhání či chůze na jednom vybraném místě se mohou zájemci, kteří chtějí pohybem pomoci znevýhodněným dětem, zapojit do projektu kdekoli – stačí si jen stáhnout aplikaci Strava a zaregistrovat se na webu tearibear.cz.
Rolovat nahoru