Pesimismus spotřebitelů kulminuje

Názor
Další pokles důvěry v české ekonomice není s ohledem na situaci žádným překvapením. V hlavní roli zůstává příběh energetické drahoty a jeho dopadu na vývoj podnikatelské sféry i peněženky spotřebitelů.
Další pokles důvěry v české ekonomice není s ohledem na situaci žádným překvapením. Lidé se i nadále obávají inflace. Ilustrační foto: Pixabay.com

Rekordně negativní sentiment spotřebitelů – nejhorší za celou dobu sledování – proto primárně odráží nejenom obavy z dalšího směřování ekonomiky, ale především ze strachu o vlastní finanční situaci v následujících dvanácti měsících.

Jako mizernou ji navíc vnímají spotřebitelé mimochodem už nyní. Lidé se i nadále obávají inflace, čemuž odpovídají i přetrvávající vysoká inflační očekávání, nicméně současnou dobu za příznivou pro velké nákupy nepovažují.

U firem je situace jako tradičně diferencovanější. Kromě stavebnictví většina předpokládá, že jim nejbližší měsíce přinesou mírné zlepšení poptávky a ve službách budou kvůli tomu chtít nabírat i zaměstnance.

PSALI JSME:
Nový strašák českých domácností: Obavu z drahoty střídá strach z propouštění a nezaměstnanosti

Pro centrální banku zajímavá inflační očekávání firem zůstávají nadprůměrná, a kromě průmyslu se všude vlastně zvýšila. Statistický úřad doplnil pravidelný průzkum důvěry i o přehled bariér růstu pro jednotlivá odvětví či skupiny oborů, z nichž vyplývají zajímavé informace.

Třeba to, že průmysl – byť pod tlakem vysokých cen zatím, spíše než finanční problémy, trápí v posledním měsíci nedostatek materiálu. Současně ovšem začíná pociťovat i slabší poptávku a jeho třetí brzdou jsou už pak jen chybějící zaměstnanci.

V růstu stavebnictví naproti tomu brání především nedostatek pracovníků, což je dlouhodobý a už téměř tradiční problém, k němuž se v letošním roce přidal i nedostatek materiálu. Poptávka nebo finance výrazným limitem pro růst stavebnictví zatím až tak nejsou.

PSALI JSME:
Zdražování stavebních prací a materiálu nekončí, za rodinný domek letos zaplatíte o milion více

Velmi zajímavé jsou pak s ohledem na utlumenou ekonomiku čísla za služby. Tam totiž téměř dvě třetiny firem nevidí žádné překážky pro růst. Nemají zde problém ani s chybějícími zaměstnanci, ani s financemi. Skoro se chce říct, kéž by jim tento optimismus vydržel i nadále.

Celkově průzkumy odrážejí náladu ovlivňovanou cenami energií, nejistou poptávkou doma i v zahraničí. Zvlášť pesimističtí spotřebitelé budou nejspíše dál omezovat svoje výdaje za zbytné nákupy a služby, což se nepochybně odrazí na výsledcích maloobchodu i celkové spotřeby domácností.

Navzdory mírnému optimismu, který je vidět ve službách, však aktuální čísla z průzkumu dál zapadají do útlumového scénáře.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Další pokles důvěry v ekonomice

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny plynu v EU mohou na jaře dramaticky klesnout

Dle řady letošních jarních a letních prognóz měla Evropa v těchto dnech a týdnech mířit do nejhoršího stadia probíhající energetické krize. Nic takového se naštěstí nekoná. Tedy alespoň zatím. Burzovní cena plynu v …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB