
Jednou z nich je poslat na běžný účet každý měsíc minimálně 20 tisíc korun a druhou nejmíň pětkrát zaplatit kartou. To znamená mít část vkladu na běžném účtu se sazbou 0,01 procenta. Při nesplnění podmínek je úročení v tomto pásmu 3,5 procenta.
Plné kliček je i spoření mBank. Nabízí rovných pět procent pro dosavadní i nové klienty. Má však komplikované podmínky v tom, že i tady je třeba mít neúročený běžný účet. Úrok pět procent platí jen do 100 tisíc korun.
Při překročení této hranice spadne úročení celého zůstatku, tedy i s částí do 100 tisíc na prakticky nulovou sazbu 0,01 procenta. Je však možné mít takových účtů osm. A uhlídat na nich, aby nepřesáhly 100 tisíc korun, což se při plném vytížení účtů připsáním úroků automaticky stane. Pro některé nátury napínavá hra.
A tak dál nejvíc, 5,5 procenta, dává UniCredit Bank, byť v rámci náborové akce jen novým klientům. Těm stávajícím musí stačit 2,5 procenta. Úrok se vztahuje na vklady do milionu korun a banka ho garantuje do konce června 2023.
Pro manipulaci s úsporami je třeba peníze přesunout na neúročené konto, které banka automaticky zřizuje i s platební kartou VISA. Internetové bankovnictví je povinné.
Zcela bez podmínek a pásmových omezení tak zůstává na českém bankovním poli opuštěna Expobank se sazbou 4,61 procenta na běžném účtu, který je paradoxně absolutní jedničkou pro vyšší vklady.