Kdo spořitelům nabízí víc než pět procent?

Zdá se, že banky přehodily výhybku a místo lovu na klienty nyní pořádají lovy na peníze. Očekávaný následek sedmiprocentní úrokové sazby poskytovaný komerčním bankám Českou národní bankou se na úročení spořicích účtů nijak zásadně neprojevil.
ČSOB zhodnotí vklad pěti procenty jen tehdy, když stejnou částku vloží klient do podílových fondů belgické banky KBC. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Větší bouřku způsobil na vázaných vkladech. I tady ale profitují z rozdílu sazby, kterou jim nabízí za vklad centrální banka a kterou komerční banky nabízejí klientům. Víc než pětiprocentní zhodnocení za relativně normálních podmínek na různých typech vázaných vkladů nyní nabízí pět bank.

Za nenormální podmínky lze považovat například roční vklad u Raiffeisenbank, která nabízí pět procent až od úložky deset milionů korun. Podobné je to u J&T Bank, která vábí na 5,5 procenta od půl milionu plus víc než milionu vloženého do podílových fondů (30 % vklad, 70 % investice).

PSALI JSME:
Největší síť rozhodila Raiffeisenbank

Nejinak je to u ČSOB, jež zhodnotí vklad pěti procenty jen tehdy, když stejnou částku vloží klient do podílových fondů belgické banky KBC. Zajímavěji se jeví UniCredit Bank, kde jde o kombinaci termínovaného vkladu a investic v povinném poměru 1:1. Potřebujete minimálně 60 tisíc korun, 30 tisíc jde na vklad a 30 tisíc a víc se investuje do podílových fondů Amundi.

Výnosy z prodeje podílových listů jsou v případě fyzických osob při držení podílových listů delším než tři roky navíc osvobozeny od daně z příjmu. A třešnička na dortu: Úroková sazba u šestiměsíčního vázaného vkladu je sedm procent! Ale je třeba mít na paměti, že to s jistotou bude vynášet jen polovina vložených peněz, takže jistých jen 3,5 procenta.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Air Bank otočila, už ji zajímají i lidé s půl milionem

Vklady do fondů mají kromě možného lepšího zhodnocení několik podstatných nevýhod. Peníze obvykle váží déle než jeden rok, výnos není předem známý ani jistý, investice není pojištěná a počítat je třeba se vstupními poplatky od 0,5 do tří procent.

To vše, na rozdíl od termínovaného vkladu, kde je výnos známý předem, nemá žádné další náklady a spadá pod pojištění až do výše 2,47 milionu korun. Nejlepší vázaný vklad z kategorie dostupných pro běžnou veřejnost nabízí na šest měsíců Banka Creditas s úrokem 5,2 procenta. Čistý výnos ze 100 tisíc korun činí 2210 korun.

PSALI JSME:
Pohled na úroky bank odzadu

S druhou nejpříznivější nabídkou čerstvě přišla Expobank s výnosem 5,11 procenta na šest měsíců. Je tu však povinnost minimálního vkladu 100 tisíc. U ročního vkladu je výnos 5,01 procenta. Nad pěti procenty se sazbou 5,08 procenta zůstává u ročního vkladu Trinity Bank, ale jen do 400 tisíc korun.

Rovných pět procent nabízí ještě Moneta Money Bank u vkladu na šest měsíců s minimální úložkou 40 tisíc korun a UniCredit Bank u vkladu na 12 měsíců s maximální úložkou 500 tisíc korun.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Penzisté si na výhodné spoření u Monety mohou nechat zajít chuť. S průměrným důchodem na bonusové podmínky nedosáhnou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad Češi se začali více zajímat o hypotéky v eurech. Ty oproti korunové hypotéce nabízí výhodnější úrokovou sazbu, ale zdaleka nejsou tak výhodné, jak se na první pohled může …

Americký dolar výrazně oslabil

Americký dolar ve čtvrtek výrazně oslabil. K euru ztratil zhruba jedno procento své hodnoty a dostal se k 1,05 USD/EUR. Dolarové sazby svým poklesem reagovaly na rostoucí sázky finančních trhů na zvolnění tempa …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nešťastné a neveselé. Každý desátý Čech nemá peníze na vánoční dárky

Průzkum
Bezmála desetina Čechů letos nebude kupovat žádné vánoční dárky, protože na ně nemají dost peněz. Ukázal to průzkum pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Z odpovědí také vyplynulo, že mnozí lidé nakupují dárky s výrazným předstihem. Výsledky průzkumu má redakce FAEI.cz k dispozici.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …