Kdo spořitelům nabízí víc než pět procent?

Zdá se, že banky přehodily výhybku a místo lovu na klienty nyní pořádají lovy na peníze. Očekávaný následek sedmiprocentní úrokové sazby poskytovaný komerčním bankám Českou národní bankou se na úročení spořicích účtů nijak zásadně neprojevil.
ČSOB zhodnotí vklad pěti procenty jen tehdy, když stejnou částku vloží klient do podílových fondů belgické banky KBC. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Větší bouřku způsobil na vázaných vkladech. I tady ale profitují z rozdílu sazby, kterou jim nabízí za vklad centrální banka a kterou komerční banky nabízejí klientům. Víc než pětiprocentní zhodnocení za relativně normálních podmínek na různých typech vázaných vkladů nyní nabízí pět bank.

Za nenormální podmínky lze považovat například roční vklad u Raiffeisenbank, která nabízí pět procent až od úložky deset milionů korun. Podobné je to u J&T Bank, která vábí na 5,5 procenta od půl milionu plus víc než milionu vloženého do podílových fondů (30 % vklad, 70 % investice).

PSALI JSME:
Největší síť rozhodila Raiffeisenbank

Nejinak je to u ČSOB, jež zhodnotí vklad pěti procenty jen tehdy, když stejnou částku vloží klient do podílových fondů belgické banky KBC. Zajímavěji se jeví UniCredit Bank, kde jde o kombinaci termínovaného vkladu a investic v povinném poměru 1:1. Potřebujete minimálně 60 tisíc korun, 30 tisíc jde na vklad a 30 tisíc a víc se investuje do podílových fondů Amundi.

Výnosy z prodeje podílových listů jsou v případě fyzických osob při držení podílových listů delším než tři roky navíc osvobozeny od daně z příjmu. A třešnička na dortu: Úroková sazba u šestiměsíčního vázaného vkladu je sedm procent! Ale je třeba mít na paměti, že to s jistotou bude vynášet jen polovina vložených peněz, takže jistých jen 3,5 procenta.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Air Bank otočila, už ji zajímají i lidé s půl milionem

Vklady do fondů mají kromě možného lepšího zhodnocení několik podstatných nevýhod. Peníze obvykle váží déle než jeden rok, výnos není předem známý ani jistý, investice není pojištěná a počítat je třeba se vstupními poplatky od 0,5 do tří procent.

To vše, na rozdíl od termínovaného vkladu, kde je výnos známý předem, nemá žádné další náklady a spadá pod pojištění až do výše 2,47 milionu korun. Nejlepší vázaný vklad z kategorie dostupných pro běžnou veřejnost nabízí na šest měsíců Banka Creditas s úrokem 5,2 procenta. Čistý výnos ze 100 tisíc korun činí 2210 korun.

PSALI JSME:
Pohled na úroky bank odzadu

S druhou nejpříznivější nabídkou čerstvě přišla Expobank s výnosem 5,11 procenta na šest měsíců. Je tu však povinnost minimálního vkladu 100 tisíc. U ročního vkladu je výnos 5,01 procenta. Nad pěti procenty se sazbou 5,08 procenta zůstává u ročního vkladu Trinity Bank, ale jen do 400 tisíc korun.

Rovných pět procent nabízí ještě Moneta Money Bank u vkladu na šest měsíců s minimální úložkou 40 tisíc korun a UniCredit Bank u vkladu na 12 měsíců s maximální úložkou 500 tisíc korun.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Penzisté si na výhodné spoření u Monety mohou nechat zajít chuť. S průměrným důchodem na bonusové podmínky nedosáhnou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region v červeném

Středoevropský region se v úterý topil v červených číslech. Nejvíce ztrácel maďarský forint (1,1 %). Dolehlo na něho snížení ratingového výhledu agenturou S&P ze stabilního na negativní. Ta ho spojila s riziky …

Vnější pozice Česka se dále zhoršuje

Už pět měsíců za sebou končí běžný účet platební bilance deficitem, který v červnu dokonce překročil 45 miliard korun. Od začátku roku se tak schodek vnější bilance země zvýšil na -86 miliard, zatímco za celý loňský …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB