Pět procent. Nejvýkonnější akcií pražské burzy tohoto týdne je Avast

Názor
Hlavní index pražské burzy PX za celý týden moc neoslnil. Index dokázal uzavřít v zeleném pouze v úterý, kdy byla na globálních akciových trzích pozitivní nálada. Za tou stál americký Fed, který oznámil plán nákupu korporátních dluhopisů v objemu 750 miliard dolarů. K tomu byla zveřejněna i lepší makro data. Ostatní dny skončil v červených číslech. V týdenním zúčtování končí se ztrátou 0,3 %.
Nejvýkonnější akcií pražské burzy toho týdne je Avast. Foto: Avast

Za celý týden nebyly oznámeny žádné podstatné korporátní kurzotvorné zprávy. Avast bude od pondělí 22. června zařazen do hlavního indexu londýnské burzy FTSE100, takže investoři sledující tento index ke konci obchodní seance přehodnocovali svá portfolia.

Za celý týden si Avast připsal pět procent a stal se nejvýkonnější akcií toho týdne. Na druhém konci spektra skončilo CME (-5,7 %) a Erste Group (-4,7 %). Silný úterní růst byl bohužel více než eliminován propadem v ostatních dnech.

Akcie operátora O2 CR byly podpořeny schválením vyplacení emisního ážia akcionáři v distančním hlasování per rollam, které nahradilo fyzickou valnou hromadu. Za celý týden si O2 CR polepšilo o 3,3 procenta. V pátek skončil index PX prakticky beze změny. Nejlépe se vedlo O2 CR (3,5 %) Avastem (1,3 %). Erste (-1,7 %), PMČR (-1,5 %) a CME (-0,9 %) nejvíce zaostávaly.

PSALI JSME:
Akcionáři O2 schválili výnos 21 korun na akcii

Jediným obchodním dnem, kdy akcie na hlavním americkém akciovém indexu S&P500 mírně ztrácely, byla středa. To došlo ke korekci úterních zisků, kdy trhy reagovaly na zamýšlený nákup korporátních dluhopisů v objemu 750 miliard dolarů americkou centrální bankou (Fed) a na lepší makro data (maloobchodní tržby). Index S&P500 si za celý týden připíše zisk přes tři procenta. Technologický index NASDAQ posiloval všechny dny v týdnu.

V Evropě, měřené indexem STOXX Europe 600, akcie v pátek přidaly zhruba procento. V čele růstu stály tzv. utility a energetické společnosti, které posilovaly o téměř dvě procenta. Pouze sektor realit zaznamenal v pátek mírný pokles. V úterý, ve středu a v pátek index rostl, v pondělí a ve čtvrtek mírně ztrácel. Za celý týden dosáhl zhodnocení o téměř 4 %.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Investice v korunách přináší možnost diverzifikace, říká šéf pražské burzy

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Bitcoin opět jede na horské dráze

Spekulování na růst či pokles kryptoměn je jen pro otrlé jedince. Kryptoměnové burzy mají otevřeno 24 hodin denně po 7 dní v týdnu. Na takový režim nejsou klasičtí spekulanti zvyklí. Navíc kryptoměny mají …

Závod mezi počtem nakažených a vývojem vakcíny

Na začátku týdne zaznamenaly akciové trhy slušné zisky. Americký širokopásmový index S&P500 dokonce dosáhl v pondělí historického maxima. Následně z rekordu mírně slevil. Důvod je jednoduchý – prudký nárůst …

Peníze by měly vydělávat další peníze

Od vypuknutí koronavirové krize v České republice přibylo na účtech domácností 191,4 miliardy korun. O rostoucí úspory se lidé moc dobře nestarají. Většinou je nechávají na běžných či spořicích účtech. To je sice …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi zatím s vánočními nákupy otálejí

Analýza
Největší sezóna pro e-shopy je každoročně před Vánoci. Ani letos tomu nebude jinak – s tím rozdílem, že situace významně poznamenala vládní opatření kvůli onemocnění covid-19. Přepravní společnosti upozorňují, že pokud by nouzový stav trval až do Vánoc, poptávka po doručení domů bude oproti uplynulým letům enormní a nad limity navýšených kapacit většiny přepravních společností na tuzemském trhu.
Rolovat nahoru