Pět procent. Nejvýkonnější akcií pražské burzy tohoto týdne je Avast

Názor
Hlavní index pražské burzy PX za celý týden moc neoslnil. Index dokázal uzavřít v zeleném pouze v úterý, kdy byla na globálních akciových trzích pozitivní nálada. Za tou stál americký Fed, který oznámil plán nákupu korporátních dluhopisů v objemu 750 miliard dolarů. K tomu byla zveřejněna i lepší makro data. Ostatní dny skončil v červených číslech. V týdenním zúčtování končí se ztrátou 0,3 %.
Nejvýkonnější akcií pražské burzy toho týdne je Avast. Foto: Avast

Za celý týden nebyly oznámeny žádné podstatné korporátní kurzotvorné zprávy. Avast bude od pondělí 22. června zařazen do hlavního indexu londýnské burzy FTSE100, takže investoři sledující tento index ke konci obchodní seance přehodnocovali svá portfolia.

Za celý týden si Avast připsal pět procent a stal se nejvýkonnější akcií toho týdne. Na druhém konci spektra skončilo CME (-5,7 %) a Erste Group (-4,7 %). Silný úterní růst byl bohužel více než eliminován propadem v ostatních dnech.

Akcie operátora O2 CR byly podpořeny schválením vyplacení emisního ážia akcionáři v distančním hlasování per rollam, které nahradilo fyzickou valnou hromadu. Za celý týden si O2 CR polepšilo o 3,3 procenta. V pátek skončil index PX prakticky beze změny. Nejlépe se vedlo O2 CR (3,5 %) Avastem (1,3 %). Erste (-1,7 %), PMČR (-1,5 %) a CME (-0,9 %) nejvíce zaostávaly.

PSALI JSME:
Akcionáři O2 schválili výnos 21 korun na akcii

Jediným obchodním dnem, kdy akcie na hlavním americkém akciovém indexu S&P500 mírně ztrácely, byla středa. To došlo ke korekci úterních zisků, kdy trhy reagovaly na zamýšlený nákup korporátních dluhopisů v objemu 750 miliard dolarů americkou centrální bankou (Fed) a na lepší makro data (maloobchodní tržby). Index S&P500 si za celý týden připíše zisk přes tři procenta. Technologický index NASDAQ posiloval všechny dny v týdnu.

V Evropě, měřené indexem STOXX Europe 600, akcie v pátek přidaly zhruba procento. V čele růstu stály tzv. utility a energetické společnosti, které posilovaly o téměř dvě procenta. Pouze sektor realit zaznamenal v pátek mírný pokles. V úterý, ve středu a v pátek index rostl, v pondělí a ve čtvrtek mírně ztrácel. Za celý týden dosáhl zhodnocení o téměř 4 %.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Investice v korunách přináší možnost diverzifikace, říká šéf pražské burzy

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Sněhová vločka rozehřála akciové trhy

Snowflake (v češtině sněhová vločka – pozn. red.) je první samostatná firma specializovaná na cloudovou infrastrukturu. Všichni tři velcí hráči (Google Cloud, AWS a Azure) totiž ve skutečnosti spadají pod větší …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Stočený tachometr Čechům nevadí. Chtějí slevu a podléhají emocím

Průzkum
Opravdu to českým řidičům tak vadí? Pro většinu motoristů není stočený tachometr důvodem k tomu, aby se poohlédla po jiném autě. Kupující ale v takovém případě požadují slevu. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Cebia, která už téměř tři desítky let pomáhá motoristům bojovat proti nekalým praktikám při prodeji použitých vozů.
Rolovat nahoru