Pětina Čechů si nemůže finančně dovolit ani týdenní dovolenou jednou ročně

Týdenní dovolenou si v Česku nemůže finančně dovolit 18,7 procenta lidí. Vyplývá to z údajů, které za loňský rok nově zveřejnil Český statistický úřad. Na první poslech je pětina osob, co nemají ani na týdenní dovolenou, vysoké číslo. Ovšem příznivý je nepochybně alespoň trend. A také mezinárodní srovnání. 
Pětina Čechů si nemůže finančně dovolit ani týdenní dovolenou jednou ročně. Ilustrační foto: Pixabay.com

Potěší totiž alespoň to, že v ČR je podíl obyvatel, kteří si týdenní dovolenou dovolit nemohou, v rámci EU znatelně podprůměrný. Navíc setrvale klesá. Předloni poprvé v historii sledování od roku 2005 činil méně než dvacet procent, přesně 19,7 procenta. Ještě v roce 2012 tento podíl v ČR představoval 43,5 procenta a stejně jako v letech 2010 a 2011 převyšoval průměrný údaj za celou Evropskou unii.

Od roku 2013 už však ČR vykazuje soustavně nižší podíl obyvatel, kteří si dovolenou nemohou finančně dovolit, než v průměru země EU. Pokles podílu však v ČR i obecně v EU nyní zbrzdí dopady koronavirové krize.

V rámci celé EU si nemůže dovolit ani jednu týdenní dovolenou mimo domov ročně zhruba třicet procent obyvatel. Vyplývá to z loňských údajů Eurostatu.

PSALI JSME:
Češi jsou turisticky zdatní. V Evropě jsme třetí, plyne z dat Eurostatu

Pozitivní je, že dlouhodobým trendem je pokles tohoto podílu, který ještě v roce 2010 činil 39 procent. Nejde přitom nutně jen o zahraniční dovolenou, nýbrž i tu vnitrozemskou.

V ČR si týdenní dovolenou může dovolit větší podíl obyvatel, i než v zemích jako Francie, Belgie, Irsko, Španělsko, Portugalsko či Itálie. Dlouhodobě si mohou Češi snáze dopřát dovolenou také než Slováci.

Ze zemí EU si největší podíl obyvatel, a sice zhruba 90 procent, může dovolenou dovolit zaplatit ve Švédsku. Naopak nejhůře jsou na tom lidé v Rumunsku. To je jediná země EU, kde si týdenní dovolenou ani jednou ročně stále nemůže dopřát více než polovina populace.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Na dovolenou nejezdí čtvrtina Čechů. Naopak každý pátý ji letos zvládne u moře i na chalupě

Zavřít reklamu ×
  1. Na dovolené jsem byl naposledy před rokem 1989…Od té doby nelze z almužny našetřit! Všechny peníze padnou na inkaso,jídlo,provoz auta a údržbu starého domu.Za minulého režimu naše rodina koupila 2 nové auta(Š100 a Favorit).V kapitalismu je to nemyslitelné našetřit na nové auto,maximálně nějakou ojetinu do 40000 kč.To mám velké štěstí že umím na autě opravit všechno tak i starou ojetinu dokážu udržet v provozu a také připravit na úspěšné prijítí na STK.Mnoho kamarádů tuto možnost nemá a musí brát auta na splátky nebo neustále kupovat pojízdné auta na dojetí a brzo kupovat další.Tady jeden soused už má během 5 let tak šesté auto,protože má obě ruce levé a všechno brzo zničí.

      • Jen se směj.Pak skočíš někde do vody nebo spadneš na motorce a budeš do konce života akorát mrkat. Mě se tohle aspoň nemůže stát. Na motorku nemám a na dovolenou k vodě nejezdím.Letos jedu na maltu.ANO,s malým m,protože budu dělat omítky…….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Kupujete zájezd k moři? Neradujte se předčasně!

Konečně můžeme k moři! Naše velké těšení se ale během pár hodin změnilo v užaslé pohledy a nevěřícná gesta. Už jsme totiž během covidové pandemie pozapomněli, jak je to s kvalitou služeb u nás a jak daleko chybí …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru