Pětina Čechů si nemůže finančně dovolit ani týdenní dovolenou jednou ročně

Týdenní dovolenou si v Česku nemůže finančně dovolit 18,7 procenta lidí. Vyplývá to z údajů, které za loňský rok nově zveřejnil Český statistický úřad. Na první poslech je pětina osob, co nemají ani na týdenní dovolenou, vysoké číslo. Ovšem příznivý je nepochybně alespoň trend. A také mezinárodní srovnání. 
Pětina Čechů si nemůže finančně dovolit ani týdenní dovolenou jednou ročně. Ilustrační foto: Pixabay.com

Potěší totiž alespoň to, že v ČR je podíl obyvatel, kteří si týdenní dovolenou dovolit nemohou, v rámci EU znatelně podprůměrný. Navíc setrvale klesá. Předloni poprvé v historii sledování od roku 2005 činil méně než dvacet procent, přesně 19,7 procenta. Ještě v roce 2012 tento podíl v ČR představoval 43,5 procenta a stejně jako v letech 2010 a 2011 převyšoval průměrný údaj za celou Evropskou unii.

Od roku 2013 už však ČR vykazuje soustavně nižší podíl obyvatel, kteří si dovolenou nemohou finančně dovolit, než v průměru země EU. Pokles podílu však v ČR i obecně v EU nyní zbrzdí dopady koronavirové krize.

V rámci celé EU si nemůže dovolit ani jednu týdenní dovolenou mimo domov ročně zhruba třicet procent obyvatel. Vyplývá to z loňských údajů Eurostatu.

Pozitivní je, že dlouhodobým trendem je pokles tohoto podílu, který ještě v roce 2010 činil 39 procent. Nejde přitom nutně jen o zahraniční dovolenou, nýbrž i tu vnitrozemskou.

V ČR si týdenní dovolenou může dovolit větší podíl obyvatel, i než v zemích jako Francie, Belgie, Irsko, Španělsko, Portugalsko či Itálie. Dlouhodobě si mohou Češi snáze dopřát dovolenou také než Slováci.

Ze zemí EU si největší podíl obyvatel, a sice zhruba 90 procent, může dovolenou dovolit zaplatit ve Švédsku. Naopak nejhůře jsou na tom lidé v Rumunsku. To je jediná země EU, kde si týdenní dovolenou ani jednou ročně stále nemůže dopřát více než polovina populace.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 3
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    Na dovolené jsem byl naposledy před rokem 1989…Od té doby nelze z almužny našetřit! Všechny peníze padnou na inkaso,jídlo,provoz auta a údržbu starého domu.Za minulého režimu naše rodina koupila 2 nové auta(Š100 a Favorit).V kapitalismu je to nemyslitelné našetřit na nové auto,maximálně nějakou ojetinu do 40000 kč.To mám velké štěstí že umím na autě opravit všechno tak i starou ojetinu dokážu udržet v provozu a také připravit na úspěšné prijítí na STK.Mnoho kamarádů tuto možnost nemá a musí brát auta na splátky nebo neustále kupovat pojízdné auta na dojetí a brzo kupovat další.Tady jeden soused už má během 5 let tak šesté auto,protože má obě ruce levé a všechno brzo zničí.

      • Pe Petr

        Jen se směj.Pak skočíš někde do vody nebo spadneš na motorce a budeš do konce života akorát mrkat. Mě se tohle aspoň nemůže stát. Na motorku nemám a na dovolenou k vodě nejezdím.Letos jedu na maltu.ANO,s malým m,protože budu dělat omítky…….

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB