Pětina Čechů žije od výplaty k výplatě

Asi pětina Čechů žije od výplaty k výplatě. Na konci měsíce jim zbydou dva tisíce korun, nebo ještě méně, a dvanáct procent lidí si stranou neodkládá vůbec žádné peníze. Vyplynulo to z průzkumu Češi a finance, který na konci roku 2018 uskutečnila Sberbank. Banka však neuvedla, na jak velkém vzorku populace bylo šetření provedeno.
Zhruba pětina Čechů žije od výplaty k výplatě. Na konci měsíce jim zbydou dva tisíce korun. Foto: Pixabay

Průzkum ukázal, že záznamy o rodinném rozpočtu nějakým způsobem vede 70 % Čechů.

Mít jasný přehled o výdajích však nemusí být vždy snadné, obzvlášť v případě, máte-li účty u více bank, kreditní kartu a k tomu i nějaké peníze v hotovosti.

Řešením může být, když si své výdaje budete evidovat – ať už na papíře, v počítači nebo v mobilu.

Najdete-li ve svých záznamech opakující se výdaje za věci a služby, které váš rozpočet zbytečně zatěžují, jako jsou nákupy v drogerii či návštěvy restaurací, můžete do budoucna zkusit tyto útraty omezit.

Když díky rozpočtu vidíte, kolik vám měsíčně zbývá, můžete začít šetřit automaticky. Nastavte si trvalý příkaz a přebytečné finance ihned po výplatě posílejte někam, kde je nemůžete tak snadno utratit – např. na spořicí účet. Anebo je investujte do podílových fondů, kde je to dnes možné už od několika set korun měsíčně. Průzkum ukázal, že pravidelně investuje 15 % lidí, nejčastěji těch s vyššími příjmy.

PSALI JSME:
Jak české domácnosti vnímají svou finanční situaci?

A co na to statistici a jejich statistiky?

Na finanční situaci tuzemských domácností se v jednom ze svých loňských šetření zaměřil také Český statistický úřad (ČSÚ). Kromě jiného zjišťoval, zda a jak domácnosti spoří. Schopnost ušetřit měsíčně nějakou částku uvedlo podle statistiků 67 % domácností.

„Tento podíl výrazně roste s výší příjmu a s přítomností druhé dospělé osoby v domácnosti. U domácností, které tvoří jen jedna dospělá osoba, ale tento podíl nepřesahuje dvě třetiny, přičemž mezi samoživitelkami s dětmi nedokáže našetřit měsíčně žádnou kladnou částku dokonce více než polovina,“ vysvětlila Michaela Jirková z ČSÚ. Podobně jsou na tom jednotlivci ve věku 65 a více let.

Na čerstvá data ČSÚ za celý rok 2018 se odvolává i ekonom Lukáš Kovanda: „Přibližně každý jedenáctý Čech byl loni ohrožen příjmovou chudobou. To je o něco více než předloni. V roce 2017 mělo čistý příjem pod hranicí příjmové chudoby 9,1 procenta Čechů, loni to už bylo 9,6 procenta.“

PSALI JSME:
Finance českých domácností: Jedny si peníze ukládají, ty druhé si je půjčují

  1. ..hmm…hmm… životní úroveň obyvatel ČR se zvyšuje, již 5tina žije od výplaty k výplatě..značný to posun v žebříčku životní úrovně…již to není od výplaty k půjčce či od půjčky k půjčce….máme tedy být na co hrdí…

  2. Když náš vláda okráda na daních tak se vůbec nedivím banda zloděju stále něco slibují ale to co lidé opravdu chtějí to nikdo neřeší proto nechodím k volbám asi 10 let nemá to smysl někoho volit každý tam jen krade a okráda lidi téhle země nic víc nic mín.

  3. Kolik lidí jste oslovili? A je to od “výplaty”, to znamená, že ti lidé pracují a dostávají výplatu své mzdy nebo svého platu? I když ti, kteří mají plat, ti jsou na tom lépe, než ti, kteří dostávají výplatu mzdy, potažmo minimální mzdy anebo dokonce jen části minimální mzdy. Podnikatelé jsou novodobí otrokáři. Platí jen to, co ze zákona musí. Zaměstnanci sféry, která spadá do rozpočtových nebo příspěvkových organizací nebo do organizací státu, ti jsou na tom znatelně lépe. Tam platí právní normy o platech, tabulky podle praxe, vzdělání a profesní úrovně. Bohužel, na malé obci, kde např. prodavačka chce být zaměstnána, je vedoucí prodejny – zatím nebudu firmu jmenovat – vydělává hrubého cca 16 tisíc, zodpovídá za provoz, za případné manko – které nezpůsobí sama, ale co ji někteří zákazníci rozkradou, po zdanění a zákonných odvodech má asi 12 tisíc čistého, aby uhradila své životní náklady a (protože je to zatím mladá žena) mohla si koupit oblečení (jídlem šetří, nejí maso, jen levnou zeleninu a nudle), tak má ještě vedlejší pracovní poměr, kde roznáší jídlo v jedné restauraci.

  4. No to je docela smutné. Vina je však na obou stranách. Jak na straně politiků, kteří na národ vždy kašlali tak na straně zaměstnanců, kteří se bojí vzít osud do svých rukou a jít si hledat lépe placenou práci.

  5. Ano, před třemi roky jsem vzal osud do svých rukou … Lépe placená práce je třicet km od mého bydliště. Doprava mne už stojí 2000.- Kč měsíčně (neustále zdražují). Jelikož v místě bydliště najdu práci jen v průměru za max. 14. až 15.000 čistého, přesto se svým platem 17. až 18.000 čistého (plat se mi během tří roků nezměnil) moc nevýskám. Ráno vstávám v pět a doma jsem v 19.00 hod. Rodinný život téměř neexistuje. Takže Jarku s takovými radami jdi … Vše se posralo příchodem kapitalismu do Čech

  6. Tak nevím. Nějak se mi to nezdá. Restaurace jsou plné,zájezdy vyprodané,a auta se kupují o 106. Divné.

  7. Předpokládám, že tím míníte důchodce, protože ti v produktívním věku, když mají málo, tak si najdou nějakou lepší práci či brigádu, což jsme dělali i za bolševika!

  8. Bohužel žijeme v absurdistánu kde začínají důchodci mít větší důchods než zaměstnanec plat.Již nyní znám v okolí dost důchodkyň,které berou 16000 kč a od nového roku se bude přidávat zas 900 kč.Prostě absurdistán jak vyšije.Dělník je v tomto státě sprosté slovo a taky se všichni teda hlavně politici a zaměstnavatelé k němu tak chovají.

    • Důchodcům nic nezávidím. Protože jednou jím také budu. Ale souhlasím s tím, že firmy zaměstnance okrádají. V inzerátu ve kterém hledají zaměstnance do obchodu nabízejí plat 16.000 Kč – 25.000 Kč. Když se o místo začnete ucházet tak vám dají podepsat smlouvu na 11.500 hrubého. Tyto peníze jsou jediné jisté. Ty další peníze si máte možnost vydělat za prodej výrobků a služeb k nim. Když chodí do prodejny málo lidí ( lidi nemají peníze a do kamenných obchodů chodí zřídka, nakupují raději ve slevách na internetu )což potvrdili zaměstnanci, nic nevydělají. Průměrný čistý plat mají maximálně kolem 14000 Kč. Na tuto prodejnu je určeno pět až šest zaměstnanců, nyní tam dělají jen dva. V průběhu roku se tam vystřídaly dvě desítky zaměstnanců. Vydrželi jen zkušební dobu … Nemá smysl nadávat na důchodce, když tuto situaci zavinily vlády pod vedením ODS. Kázali vodu a pili víno.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Měsíční úspory Čechů rostou

Jak byste si počínali, kdyby se vám navýšil měsíční příjem o 20 000 korun? Pakliže byste většinu peněz uspořili a vložili je na účet penzijního spoření, resp. na stavební spoření či depozitní účet v bance, a zároveň …

Nízké úrokové sazby ničí důchodové systémy

Průběžné důchodové systémy se dlouhá léta jevily jako méně efektivní než fondové systémy. Extrémně nízké úrokové sazby to však mění. Důchodové fondy v mnohých případech snižují kupní sílu úspor. Lidé by se při …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru