Finance českých domácností: Jedny si peníze ukládají, ty druhé si je půjčují

Majetková a finanční situace českých domácností se v průběhu posledních dvou dekád celkově zlepšila, existují ale podstatné rozdíly mezi jednotlivými domácnostmi či jejich skupinami. Vyplývá to ze studie „Finanční chování domácností v ČR v teorii a praxi“, kterou pro Českou bankovní asociaci (ČBA) zpracovali odborníci z Vysoké školy ekonomické (VŠE).
Příznivý vývoj celkového objemu vkladů u bank zastírá rozdíly mezi domácnostmi. Foto: Pixabay

Po celé analyzované období – tedy roky 1993 až 2017 – převyšovaly vklady domácností jejich úvěry u bank. Ke konci loňského roku to bylo o 772 miliardy korun. Nejvíce peněz drží domácnosti na běžných a spořicích účtech, zatímco termínované vklady jsou zejména od poslední krize v závěru minulé dekády výrazně méně populární.

Nárůst prostředků na běžných účtech svědčí o přetrvávajícím konzervatismu části českých domácností a o tom, že si chtějí držet pohotovou finanční rezervu pro nenadálé potřeby.

„Nárůst objemu prostředků, držených na běžných a spořicích účtech v poslední dekádě, souvisí také s poklesem úrokových sazeb na termínovaných vkladech na rekordně nízké úrovně,“ vysvětluje docent Petr Teplý z Fakulty financí a účetnictví VŠE, jeden z autorů studie.

Jenže příznivý vývoj celkového objemu vkladů u bank zastírá rozdíly mezi domácnostmi. Lze totiž přepokládat, že jedna skupina domácností si peníze ukládá, zatímco druhá skupina domácností si je půjčuje.

Nemusí to platit ve 100 % případů, ale dá se očekávat, že to ve značné míře tak bude, konstatovala asociace ve své tiskové zprávě. „Z hlediska strukturálního pohledu může být tento ukazatel stabilní (jedni spoří a druzí si půjčují), ale přitom může docházet k předlužení určité skupiny domácností,“ upřesňuje docent Teplý.

Zdroj: ČBA s využitím údajů ČSÚ

Co na to statistici a statistiky

Na finanční situaci tuzemských domácností se v jednom ze svých letošních šetření zaměřil také Český statistický úřad (ČSÚ). Zjišťoval, zda má některý člen bankovní účet, či jak domácnosti pravidelně spoří. A zkoumal také zadlužení a schopnost splácet včas půjčky.

Schopnost ušetřit měsíčně nějakou částku uvedlo podle statistiků 67 % domácností. Tento podíl výrazně roste s výší příjmu a s přítomností druhé dospělé osoby v domácnosti. U domácností, které tvoří jen jedna dospělá osoba, ale tento podíl nepřesahuje dvě třetiny, přičemž mezi samoživitelkami s dětmi nedokáže našetřit měsíčně žádnou kladnou částku dokonce více než polovina, vysvětluje Michaela Jirková z ČSÚ. Podobně jsou na tom jednotlivci ve věku 65 a více let.

Poměr, kolik jsou schopny domácnosti našetřit vůči svým příjmům, je v průměru 10,6 %. Tato míra úspor je napříč všemi typy domácností víceméně stabilní, s růstem příjmů roste jen nepatrně a s přítomností dětí klesá jen mírně. Bez ohledu na výši příjmů a složení domácnosti si tedy každý typ domácnosti měsíčně průměrně odkládá do úspor přibližně jednu desetinu svých disponibilních příjmů.

PSALI JSME:
Jak české domácnosti vnímají svou finanční situaci?

Dluhové zatížení domácností roste

Podle mezinárodních srovnání je sice zadluženost českých domácností menší nebo dokonce výrazně menší, než je tomu v případě některých vyspělých ekonomik, avšak ekonomická vyspělost země je jen jedním z měřítek pro posouzení přiměřenosti této zadluženosti.

Roli hrají i další faktory, jako například tradice nájemního či vlastnického bydlení, hospodářská politika a s ní spojená úroveň zadlužení ostatních sektorů, rating země a z něj pramenící úroková míra u spotřebitelských úvěrů.

Nelze také přehlédnout, že roste dluhové zatížení domácností, tedy stav spotřebních úvěrů a úvěrů na bydlení v poměru ke mzdám a k platům. „Růst tohoto poměru z 0,14 (1997) na 1,02 (2017) signalizuje, že zadluženost pomáhala stimulovat ekonomický růst, ale prostor jejího dalšího růstu se postupně vyčerpává,“ říká druhý z autorů studie, profesor Martin Mandel z VŠE.

„Pro necelou třetinu domácností znamená zadlužení velkou zátěž, pro více než polovinu určitou zátěž a pouze pro každou dvanáctou domácnost – z těch, které tyto půjčky mají – nepředstavuje jejich splácení vůbec žádnou finanční zátěž,“ konstatuje Jirková z ČSÚ.

Poučení z krizového vývoje

Pohled na celkovou majetkovou situaci domácností ukazuje, že jako celek bohatnou a jejich čisté jmění se zvýšilo za posledních deset let o téměř dvě pětiny.

S příchodem krize před deseti lety některé domácnosti začaly přesouvat své prostředky do – dle jejich názoru – bezpečnějších aktiv jako jsou nemovitosti, půdy a cennosti.

Podíl bytových nemovitostí na hodnotě fixních aktiv se prakticky neměnil a držel se okolo 91 %, a to přes růst ceny nemovitostí. Rychle rostla finanční aktiva: Oběživo a vklady o 58 %, účasti a podíly v investičních fondech o 53 %, pojistné a penzijní rezervy o 67 %.

„Domácnosti se v posledních deseti letech naučily hledat možnosti, jak své prostředky lépe zhodnotit prostřednictvím investování do dlouhodobě výnosnějších finančních aktiv,“ vysvětluje Miroslav Zámečník, ekonomický analytik ČBA.

PSALI JSME:
Češi mají vysoký investiční apetit. Favoritem jsou akciové fondy

Ve finančních aktivech domácností vůbec nejrychleji rostlo držení dlouhodobých cenných papírů ze 17 miliard korun na 152 mld. Kč (tj. na bezmála devítinásobek). „Tento růst svědčí o rychle rostoucím zájmu domácností o institucionální dluhopisy tuzemských i nadnárodních společností,“ uzavírá docent Teplý.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Prudce zdražují dovolené a potraviny

Míra inflace v červenci překonala očekávání trhu i České národní banky (ČNB). Jak střední hodnota analytických odhadů, tak aktuální prognóza ČNB přepokládala meziroční inflaci čítající 2,7 procenta v meziročním …

Novinky v osobních financích: Dobré zprávy pro studenty

Přichystali jsme pro vás výběr ze zpráv, které nám bankovní domy poslali tento týden. S blížícím se koncem léta a začátkem dalšího školního roku nás v redakci zaujalo, že Česká spořitelna u dětského a studentského …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru