Piráti „odpískali“ zpětnou daň. Akcie ČEZ citelně rostou

Názor
Akcie ČEZ ve středu po začátku obchodování na pražské burze zareagovaly zřetelně pozitivně na výsledek včerejšího podvečerního sněmovního jednání. Akcie energetické společnosti momentálně přidávají oproti úterní uzavírací hodnotě více než čtyři procenta.
Na pražské burze v úterý po začátku obchodování rostou také akcie bank, které jsou rovněž daní z mimořádných zisků dotčeny. Ilustrační foto: FAEI.cz

Svědčí jim zejména fakt, že Pirátská strana v úterý stáhla svůj požadavek na zavedení daně z mimořádných zisků platné zpětně už za letošní rok. Daň tak podle všeho bude platit až od roku 2023.

Na pražské burze v úterý po začátku obchodování rostou také akcie bank, které jsou rovněž daní z mimořádných zisků dotčeny. Přidávají – byť méně, než ČEZ – jak akcie Komerční banky, tak Erste Bank i Monety.

Burza tedy politikům zřetelně vzkazuje, že pokud už se vláda rozhodla daň z mimořádných zisků zavést, bude korektní, pokud tak učiní s účinností od příštího roku.

Retroaktivní zavádění daně podrývá důvěru investoru v tuzemský kapitálový trh a je vysoce sporné z právního hlediska. Česko by v důsledku takového kroku mohlo čelit řadě žalob či arbitráží. Retroaktivní zavedení daně je vysoce sporné také morálně.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Piráti trvají na mimořádné dani už za letošek. Hrozí opětovný propad akcií a miliardové ztráty akcionářů

Zavřít reklamu ×
  1. Skupina ČEZ v roce 2021 vydělala 9,9 mld. Kč, za první pololetí 2022 má čistý zisk 33,6 mld. Kč nechápu proč by tento mimořádný zisk nemohl být zdaněn 40% místo stávajících 19%.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Všechny oči se upírají na společnost Nvidia

Pro náladu na akciových trzích nejspíš v tomto okamžiku nejsou důležitější hospodářské výsledky než tržby společnosti Nvidia za čtvrté čtvrtletí fiskálního roku 2024 končící 31. lednem 2024. Ty byly zveřejněny ve …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB