Piráti trvají na mimořádné dani už za letošek. Hrozí opětovný propad akcií a miliardové ztráty akcionářů

Názor
Piráti stále trvají na zavedení daně z mimořádného zisku uvalené už na letošní zisk. Ministr financí Zbyněk Stanjura přitom ve středu uvedl, že se kloní spíše k variantě daně vypočítávané až ze zisku příštího roku. Stanjurovo středeční prohlášení uklidnilo pražskou burzu, na které se obchoduje hned několik akciových titulů, na něž se daň má vztahovat.
Stanjurovo středeční prohlášení uklidnilo pražskou burzu, na které se obchoduje hned několik akciových titulů, na něž se má daň z mimořádných zisků vztahovat. Ilustrační foto: ODS

Akcie ČEZ do středečního ministrova „uklidnění“ vzrostly do pátečního ukončení obchodování o 11,3 procenta. Akcie Komerční banky za stejnou dobu přidaly 2,1 procenta a Erste Bank vzrostla o 0,3 procenta.

Piráti svoje prohlášení, že trvají na retroaktivitě daně z mimořádných zisků, zveřejnili v pátek odpoledne, takže už se nepromítlo do páteční burzovní seance v Praze. Pokud se však ministr Stanjura od tvrzení Pirátu přes víkend dostatečně nedistancuje, hrozí po pondělním otevření burzy opětovný citelný pokles uvedených titulů.

Piráti tvrdí, že v úterý se na retroaktivitě dohodli s dalšími koaličními stranami jednomyslně a že se příslušné schůzky účastnil i sám Stanjura. Vládní komunikace případné retroaktivity daně z mimořádných zisků je nešťastná.

Představitelé jednotlivých vládních stran totiž nekoordinovaně přichází s různými prohlášeními v tak zásadní záležitosti, která je kurzotvorné povahy.

PSALI JSME:
Daň z mimořádných zisků je ekonomický nesmysl

Zásadně tudíž zesilují nejistotu investorů ohledně podoby mimořádné daně, takže podlamují jejich důvěru v českou ekonomiku a její instituce. Mezi poškozenými jsou také samotní akcionáři dotčených firem, včetně akcionářů drobných.

Může dojít k dlouhodobému poklesu důvěru v tuzemský kapitálový trh, což má neblahé dopady do širší ekonomiky, včetně třeba i negativního vlivu na zaměstnanost. Zvláště jde-li i opatření s kurzotvorným dopadem, vládní politici by si věc měli vyříkat za zavřenými dveřmi a předstoupit před veřejnost až s oznámením finálního a definitivního rozhodnutí.

Během středečního obchodování na pražské burze ztratily tituly ČEZ, Komerční banka a Erste Bank, jež je matkou České spořitelny, dohromady zhruba 31 miliard korun ze své tržní hodnoty. Propad nastal právě v důsledku úterního oznámení Pirátů, jež ve středu dopoledne stvrdil lidovecký předseda Marian Jurečka, že mimořádná daň bude uvalována retroaktivně.

Pesimismus investorů, který obě oznámení vyvolala, rozptýlil až ministr Stanjura, svým uvedeným prohlášením ze středečního odpoledne.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuzemské banky by daly až 50 miliard na pomoc ekonomice výměnou za to, že na ně kabinet neuvalí válečnou daň

Zavřít reklamu ×
  1. Banka kde Kovanda pracuje zvedá 4 x odměny a 2x vrcholnym zamestnancům.Je videt že jim současná pro 99procent lidi neutěšná doba nahràvá ,takze jedni se raduji a jini …Pane Kovando plati pravidlo čí chleba již toho piseň spívej a Vy jste toho přikladem

  2. Banky vždy těží z neštěstí druhých- pro ně platí, že zisky jsou soukromé, případné ztráty sanuje stát- takže my všichni-jako už několikrát v minulosti. P.S. neštěstím jsou burzy- ovlivňují je jakési nálady trhu, tu nějaká vyjádření politiků , jako zde v tomto případě a nejvíce postižení bývají zase ti obyčejní lidé- např. ztrátou zaměstnání.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky zakončí rok nad šestiprocentní hranicí

Hypoteční sazby ani na konci letošního roku neprolomí šestiprocentní hranici a zůstanou těsně nad ní. Průměrná nabídková úroková sazba se podle Swiss Life Hypoindexu na začátku prosince dostala na 6,02 procenta, což …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.