Plánujete modernizaci vašeho domu nebo stavíte nový? Nová zelená úsporám motivuje Čechy ke kvalitnějším renovacím

Průzkum
Zájem o energeticky úsporné renovace v Česku roste a na zvýšení jejich tempa a důkladnosti tlačí i klimatické závazky. Nejefektivněji renovacím pomáhají dobře nastavené podpůrné programy, které budou vzhledem k vyššímu důrazu na energetické úspory potřebovat více peněz. V další etapě Nové zelené úsporám (NZÚ), která odstartovala od října, tak nejspíš nebude 3,9 miliardy korun ročně stačit.
Nová etapa NZÚ bude zvýhodňovat kombinaci různých opatření, jako je zateplení a výměna oken, výměna zdroje vytápění či instalace systému řízeného větrání s rekuperací. Ilustrační foto: ALPH

Od října se rozběhla další etapa programu, která navázala na stávající Novou zelenou úsporám (NZÚ) a do roku 2030 rozdělí z evropských i národních zdrojů nejméně 39 miliard korun. Nová etapa přináší celou řadu novinek. Mezi nejzásadnější se řadí rozšíření podpory na bytové domy po celé ČR a sloučení s programem Dešťovka.

Nová etapa bude zvýhodňovat právě kombinaci různých opatření, jako je zateplení a výměna oken, výměna zdroje vytápění či instalace systému řízeného větrání s rekuperací.

Ale také zelené střechy, venkovní stínící techniky nebo podzemní nádrže na zachytávání dešťové vody, nebo pořízení fotovoltaiky na střechu či dobíjecí stanice pro elektromobil.

„Komplexní renovace dávají největší smysl díky celkovému zvýšení hodnoty nemovitosti, zlepšení jejího technického stavu i vzhledu, což jsou společně s úsporami energie hlavní důvody, proč se lidé pro rekonstrukci rozhodují,“ shrnula ředitelka Šance pro budovy Šárka Tomanová výsledky průzkumu, ve kterém odpovídalo 1 850 lidí.

Zveřejněná data vyplývají z průzkumu mezi příjemci podpory z NZÚ, který provedl profesní svaz šetrného stavebnictví Šance pro budovy pro Technologickou agenturu ČR. Lidé, kteří v uplynulých letech s pomocí dotace zateplovali dům, díky podmínkám čerpání často zvolili větší vrstvu izolantu nebo lepší okna (43 %), než pro jaké by se rozhodli bez dotace.

Častěji také využili služeb projektantů a energetických specialistů (31 %) nebo zkombinovali více různých opatření (25 %). Majitelé rodinných domů by podle průzkumu ocenili také možnost zvýhodněných úvěrů, které by jim umožnily získat na renovace více peněz. Vedle zateplení a výměny oken by si pak pořídili i fotovoltaiku s baterií, tepelné čerpadlo, stínící techniku nebo rekuperaci.

PSALI JSME:
Zateplené domy větrejte často, doporučují odborníci

Příjemci podpory renovaci podle průzkumu nejčastěji financují rekonstrukce z vlastních úspor (přes 70 %). Více než třetina lidí pak vlastní prostředky a dotaci doplnila hypotečním úvěrem se zástavou nemovitosti. „Dvě třetiny respondentů při renovaci zvažovaly realizaci alespoň jednoho opatření navíc nad rámec toho, co bylo realizováno,“ informovala Šárka Tomanová ze Šance pro budovy.

Od roku 2014 dotaci využilo více než 65 tisíc příjemců a bylo vyplaceno celkem deset miliard korun. Velký zájem o tuto dotaci pokračuje i nadále. V letošním roce byl zaznamenán 45% nárůst přijatých žádostí. „Tato čísla jasně dokazují, že program motivuje domácnosti k úsporným stavbám a zvyšuje zájem o obnovitelné zdroje energie,“ uvedl Karel Havlíček ze společnosti NWT.

Zrychlení a prohloubení energeticky úsporných renovací by Česku pomohlo i ke splnění klimatických cílů. Napříč různými typy budov by se tak daly celkové české emise skleníkových plynů snížit o 13 procent. Objem peněz v podpůrných programech bude ale třeba navýšit. Plánovaná alokace 3,9 miliardy korun ročně pro NZÚ proto podle Šance pro budovy nemusí stačit.

PSALI JSME:
Zelené střechy oteplování města nezastaví, pomůže jen dostatek nezastavěných ploch

Jen v minulém roce se v kategorii rodinných domů sešly žádosti za 3,7 miliardy korun. Nyní budou v rámci NZÚ vedle renovací a výstavby rodinných domů a pražských bytových domů dostávat podporu ještě mimopražské bytovky, které dříve spadaly do programu IROP. I ten loni zažil rekordní rok se žádostmi za více než čtyři miliardy korun.

„Na dotaci může dosáhnout prakticky kdokoliv. Například majitelům rodinných domů ušetří jak budoucí výdaje za energii a pitnou vodu, tak i náklady na vstupní investici. Zároveň dotace zhodnocuje samotnou nemovitost. Snižování nákladů na bydlení je v covidové době vítaným benefitem mezi všemi lidmi napříč generacemi,“ uvedl Havlíček.

Díky sloučení všech programů se celý proces velmi zjednoduší. Čerpat finance na opatření, která uspoří náklady za energie a pomůžou s adaptací na probíhající změny klimatu, tak budou moci majitelé rodinných i bytových domů. Čím více opatření žadatel zkombinuje, tím vyšší bonus získá. Tak se dá shrnout jednoduché pravidlo, kterým se řídí počítání bonusů.

PSALI JSME:
Blíží se povinná výměna starých kotlů na uhlí

Majitelé rodinných domů získají za každou kombinaci navrch deset tisíc, majitelé bytových domů dvacet tisíc korun. Bonusy se přitom mohou sčítat. Pokud například majitel rodinného domu dům zateplí a vymění kotel, získá za tuto kombinaci bonus 10 tisíc korun. Pokud navíc ještě instaluje fotovoltaiku a pořídí nádrž na dešťovou vodu, obdrží bonus ve výši 30 tisíc.

Krom bonusů za kombinace bude také možné získat bonus 20 tisíc navíc za kombinaci s kotlíkovými dotacemi. Vztahovat se bude na domácnosti s nižšími příjmy, které si požádají o dotaci na výměnu starého neekologického kotle z kotlíkových dotací. Tyto dotace se spustí nejpozději na začátku roku 2022, nicméně tento bonus bude podmíněný i zateplením domu s využitím dotace NZÚ.

Zažádat o dotaci na jakoukoliv část programu Nová zelená úsporám lze kdykoliv. Je jedno, jestli dům teprve budete stavět, stavba již probíhá, nebo je dům dokončený. Podmínkou však je, že se dotace musí týkat jednoho z podporovaných opatření programu. Podpora je poskytována formou jednorázové fixní dotace. Na dům s velmi nízkou energetickou náročností žadatel získá 300 tisíc korun, na dům, který využívá technologií obnovitelných zdrojů, dostane ještě o 150 tisíc korun více.

PSALI JSME:
Na zalévání a splachování dešťovou vodou stát přispěje desetitisíci korun. Ale ne všem

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB