Zateplené domy větrejte často, doporučují odborníci

Rozhovor
Během topné sezóny představují náklady na energie více než pětinu rozpočtu průměrné české domácnosti. Podle Pavla Zemene, předsedy Sdružení EPS ČR, je suché a teplé počasí nejvhodnějším obdobím pro zateplování. „Tropickým horkům je ale lepší se vyhnout,“ říká v rozhovoru pro portál FAEI.cz předseda organizace, která si klade za cíl podporovat a koordinovat společný vývoj aplikací z pěnového polystyrenu.
Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR. Foto: Archív

Je zateplení domu opravdu nutné? Nestačí jen utěsnit okna?
Chcete-li skutečně ušetřit, zlepšit tepelný komfort bydlení, tedy např. zrovnoměrnit teplotu v místnostech, zachovat teplo v zimě a naopak se v létě uchránit od veder, je zateplení nejjednodušší a nejúčinnější řešení.
Pouhé utěsnění oken sice o něco sníží nadměrný a nežádoucí únik tepla, ale bez pravidelného větrání může vézt k nezdravému vnitřnímu prostředí. Pokles výměny vzduchu v obytné místnosti pod polovinu jejího objemu za hodinu a v trvale neobývané místnosti pod třetinu jejího objemu za hodinu může nadměrně zvýšit koncentraci škodlivin v bytech a tím i rizika alergií a dalších zdravotních obtíží.

Kolik lze zateplením ušetřit?
Zateplením lze průměrně ušetřit okolo poloviny výdajů na energie, v extrémních případech u velmi starých domů i 70 %. Jednorázovou investicí do zateplení se trvale sníží spotřeba energie především na vytápění.

PSALI JSME:
Alergie trápí každého třetího Čecha. Je to daň za vyšší kvalitu života?

A na kolik to přijde?
Konkrétní cena se odvíjí od velikosti zateplené plochy i typu a tloušťky materiálu. Samotný izolant v případě pěnového polystyrenu tvoří jen asi deset procent z celkové ceny stavebních úprav. Návratnost investice při použití kvalitního pěnového polystyrenu podle odborníků činí jen okolo sedmi let pro zemní plyn a pět let pro akumulační elektrickou energii.

Existují nějaké dotace na zateplení? Jak je lze získat?
Prostředky na energeticky úsporné renovace budov, primárně na zateplování, lze čerpat například z programů Nová zelená úsporám (NZÚ) či Kotlíkové dotace, ale i z řady dalších. Žádat o dotaci lze v jakékoliv fázi zateplení: Před stavbou, v jejím průběhu, ale i po jejím dokončení. Je ale třeba doložit všechny faktury. Podle výše dosažených úspor lze získat zpět až polovinu nákladů.

Který izolační materiál zvolit?
Pro své izolační schopnosti, pevnost ale i lehkost materiálu je v České republice nejoblíbenějším zateplovacím materiálem pěnový polystyren. Používá se proto při aplikacích, kde je výhodou menší měrná hmotnost při vyšší pevnosti a nižší nasákavosti, tedy na fasádách, podlahách a plochých střechách. Na fasádách českých domů zaujímá dokonce 70% podíl. Jeho velkou devizou je i jeho velmi dobrá recyklovatelnost.
Druhým u nás nejčastěji využívaným izolantem je minerální vlna, která se používá k izolaci šikmých střech, příček a provětrávaných fasád. Nevýhodou je její dvojnásobně vyšší cena a zvýšené nároky při aplikaci na fasádu. Výhodou je ale vyšší požární odolnost.

PSALI JSME:
Na výběr nemáme: Zelený diktát z Bruselu zdraží byty i domy a sníží kvalitu bydlení

A jaká je doporučená tloušťka izolace?
S ohledem na předpokládaný vývoj cen energií v budoucích letech se dnes odborníci shodují na tloušťce 14–16 cm, pro maximální efekt doporučují i 20 cm izolace. Standardní dům se zatepluje tloušťkou okolo 15 cm, nízkoenergetický 25 cm a pasivní 30 cm pěnového polystyrenu. Případně lze použit o něco tenčí šedý pěnový polystyren. Izolační desky tohoto typu jsou grafitovým izolantem nové generace se zvýšeným izolačním účinkem.

Proč se někdy po zateplení tvoří v domech plísně?
Problémů v takovém případě může být více – zateplovací práce, které si lidé dělají svépomocí, mohou mít řadu nedostatků a skrytých vad, jako jsou třeba tepelné mosty. Ty vznikají v kritických místech, kde uniká teplo z domu ven. Neodborně provedené izolace zároveň často nemívají správné tloušťky polystyrenu.
Pro zateplování stěn o tloušťce 30–50 mm je minimální doporučená tloušťka 12–16 cm. V takovém případě už rosný bod bezpečně zůstává v izolantu a nezpůsobuje další problémy. Plísně vznikají tak, když se nadměrná relativní vlhkost sráží na chladném vnitřním povrchu obvodové konstrukce. Vlhkost v bytě můžeme snížit pravidelným intenzivním větráním – alespoň jednou za tři hodiny na dvě minuty a udržováním přiměřené teploty vnitřní strany obvodové konstrukce, čemuž napomáhá právě zateplení.

PSALI JSME:
Koupili vymalovaný domek na hypotéku. Zplesnivěl tak, že i podlaha hřeje

Jak dlouho trvají zateplovací stavební práce?
Zateplení trvá podle složitosti zakázky a v závislosti na klimatických podmínkách asi dva až tři týdny. Je však třeba počítat s přípravnými pracemi, jako je vytvoření projektové dokumentace, angažování stavební firmy, nákup izolantu apod.
Ideálním obdobím je suché a teplé počasí, protože izolační materiály snadno zasychají, což minimalizuje riziko nehod zateplovacího systému, jejichž následné odstranění výrazně zvyšuje rozpočet na zateplení.
Nejvhodnějším obdobím pro zateplení jakéhokoli objektu jsou měsíce, kdy teploty neklesnou pod 5 °C a nepřekročí hodnotu 30 °C. Velká horka nejsou pro zateplování ideální, neboť materiál bude při nanášení fasády zasychat příliš rychle.

Je nutný stavební dozor?
Přestože stavební firmy jsou pro tento typ prací proškolené a certifikované, i ony jsou omylné. Aby se předešlo možným pochybením a následným reklamacím, průběžný stavební dozor ručí za to, že vše proběhne tak, jak má. Sehnat se dá do deseti tisíc korun, záleží na počtu návštěv na stavbě.

Jak dlouho zateplení vydrží?
Při správné aplikaci je pěnový polystyren vysoce stabilní a jeho prokazatelná životnost je více než padesát let, s předpokladem 100 až 200 let při zachování všech vlastností.

PSALI JSME:
„Na zateplení domů dáme letos dvě miliardy,“ říká šéf fondu životního prostředí Petr Valdman

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru