Blíží se povinná výměna starých kotlů na uhlí

Statisíce domácností si musí ve svém domě do září 2022 vyměnit svůj starý kotel na tuhá paliva za ekologičtější vytápění. V Praze ovšem tento termín vyprší už letos na podzim. Kdo to nesplní, může dostat citelnou pokutu.
Lokální vytápění je jedním z největších ekologických problémů současnosti. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Staré kotle na tuhá paliva, které splňují podmínky pouze první a druhé emisí třídy, nebude možné od září 2022 pod hrozbou vysokých pokut provozovat. V praxi jde o kotle vyrobené do roku 2000, mnoho kotlů na tuhá paliva nízkých emisních tříd však bylo vyrobeno i po tomto datu.

Zákon o ochraně ovzduší ovšem umožnil obcím zakázat nevyhovující spalování uhlí či briket ještě dříve. A to nejen zmiňovaných kotlů, ale rovněž krbů, kamen nebo sporáků. Využila toho Praha, která neekologické spalování tuhých paliv zakazuje už letos v říjnu. Na výměnu starého kotle za nový je tak čím dál méně času.

Stovky tisíc kotlů

V hlavním městě se toto opatření týká stovek domácností, po celé republice je ovšem domů se starým kotlem mnohem více – expertní odhady uvádějí, že jich je zhruba 300 tisíc. Přesnější údaj by měla přinést až nová vlna povinných revizí.

PSALI JSME:
Špinavý vzduch v ČR: Tisíce mrtvých, miliardové ztráty

Podle odhadů dodavatelů a energetických firem se v současné době celkový převis poptávky po výměně kotle v domácnostech v jednotlivých krajích pohybuje přibližně okolo 1,5 miliardy korun. S výměnou starých kotlů pomáhají také Kotlíkové dotace. „Celkově počítáme, že se za všechny tři vlny kotlíkových dotací podaří vyměnit více než sto tisíc kotlů,“ uvedl Ondřej Charvát z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí.

Dotace na výměnu starých kotlů pokračují i letos. Ostatně krajské úřady žádosti o Kotlíkové dotace stále přijímají, i když jsou přidělené prostředky momentálně vyčerpány. To platí i pro Prahu, kde je výměna starých kotlů nejvíce aktuální.

Podle pražského magistrátu se může stát, že vzhledem ke změně systému příjmu žádostí v rámci třetího kola Kotlíkových dotací všichni zájemci peníze z různých důvodů nevyčerpají. „Nevyužité finanční prostředky by pak mohli využít další žadatelé v pořadí,“ konstatoval Tadeáš Provazník z tiskového odboru pražského magistrátu.

PSALI JSME:
Češi využívají kotlíkové dotace, aby se odpojili od tepláren. Vadí jim zdražování tepla

„Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR mají navíc připravenou koncepci, jak navýšit finanční prostředky, aby mohl být kladně vyřízen co možná největší počet žádostí,“ dodal Provazník.

Plyn místo uhlí?

Jako vhodná náhrada starého tepelného zdroje spalujícího uhlí se jeví plynový kondenzační kotel. Výhodou plynového vytápění je hlavně velice čistý a úsporný provoz. Moderní kondenzační kotle pracují s účinností až 108 procent, nevyžadují přikládání paliva a neznečišťují své okolí spalinami.

Plynové topení navíc nemusí být závislé na distribučních rozvodech plynu, které nejsou k dispozici všude. A nejde přitom jen o nějaké odlehlé venkovské oblasti. „Například v Praze, ale i v dalších českých městech je překvapivě nemálo lokalit, v nichž plynové rozvody nejsou,“ vysvětlil Jiří Karlík ze společnosti Primagas, která dodává zemní plyn i LPG. V takovém případě je možné využívat plyn z LPG zásobníku umístěného třeba na dvoře nebo na zahradě.

PSALI JSME:
Čím topit? Vítězí hnědé uhlí, ale…

„Zásobník na LPG, respektive propan, může být umístěn na povrchu pozemku, ale i pod zemí. Důležité je, že si zákazník nemusí zásobník kupovat a jeho pronájem je velmi levný, v podstatě symbolický. Ve srovnání s náklady za spotřebovaný plyn je tak prakticky zanedbatelný, přičemž celkové náklady na jednu kWh energie se tak mohou pohybovat okolo 2 korun,“ řekl Jiří Karlík.

Zahlcené montážní firmy

Domácnosti, které budou chtít vyměnit starý kotel za nový, budou nejspíš muset počítat s delšími dodacími lhůtami. Je to dáno nejen současnými opatřeními v souvislosti s pandemií koronaviru, ale také s obecným nedostatkem pracovních sil v oboru topenářství.

„V Česku je dlouhodobý nedostatek odborníků, kteří mohou nové kotle instalovat. A velmi vytížené jsou i všechny projekční a montážní firmy,“ upozornil Karlík. S blížícím se termínem zákazu provozu starých kotlů na tuhá paliva lze proto očekávat, že vytíženost montážních firem dále poroste a jejich dodací lhůty se ještě více prodlouží. Odborníci proto radí, že by majitelé starých kotlů nejen v Praze neměli s jejich výměnou příliš otálet.

PSALI JSME:
Cena palivového dříví loni dramaticky klesla. Krby či dřevokotle jsou pro domácnosti stále lákavější

Zavřít reklamu ×
 1. Kdyby to bylo dneska tak je to pozdě. Kolika lidem niči jejich úspory zdraví. Kvůli karanténě nosí roušky i po zahradě a potom přijde domu a naloží plný pec bordelem.
  Asi 300 m. je školka kde si děti hrají venku na zahradě nebo jsou procházce a potom se všichni diví že je tolik nemoci. Z komínu se kouří jak ze staré parní lokomotivy

  • Za mého mládí se takhle kouřilo z každé chalupy,po kolejích jezdily parní lokomotivy, na jaře se vypalovaly louky,hořlavé zbytky se pálily na otevřených ohních a přesto bylo menší procento nemocných s dýchacími problémy.Čím to asi je?

   • Máte pravdu. Je mi 61 roků,jinak to nebylo a u dveří mám vidle.Ať přijdou. Já jim předvedu brusel.

   • Bude to si myslím tim, jak se člověk odmalička vzdává městu a leze na venkov, tělo si na to zvykne a mě to taky nevadí

  • No, asi správná Čecha, co? A k obsahu – zdraví Vám ničí i Burešovo řepka, letadla, auta, lodě, sousedovo větry, americká a čínská ignorace ekologie, pěkně opečený buřtík na ohni, cigárko, alkohol a je toho ještě spoustu. Takže hurá na stromy.

 2. Účinost kotle 108% bez přidávání paliva? Zázrak fyziky,téměř perpetum mobile. V základech fyziky se praví, že výkon nemůže být vyšší než příkon. S takovými informacemi by měli jít na hrad, tam věří všemu.

  • vážený pane zkuste si vygúglit informace o účinnosti kondenzačního kotle a nebudete za truhlíka

   • Vážený pane,zkuste se zamyslet.Vy opravdu věříte,že zařízení dodáte 100% energie a ono odevzdá 108% ? Z čeho vezmete těch 8% navíc?Jestli-že to umíte,tak si to nechte patentovat a budete miliardář,protože jste právě vynalezl perpetum mobile.A jak vždycky tvrdím : fyzika se očůrat nedá. 🙂

    • Pane, poučte se nejdříve, než něco napíšete. Účinnost kotle 108% počítá s dokonalým využitím tepla spalin, se kterým se u klasických kotlů nepočítá, to je těch 8%. U běžného kotle jsou horké spaliny odvedeny do komína bez užitku.

    • Těch 100% je tepelná energie vyrobená obyčejným plynovým kotlem. A kondenzační kotel dokáže ještě ochladit odcházející spaliny. A toto teplo dodá do systému. Proto účinnost 108%.
     Skutečná bude někde kolem 90-95%.

     Ale 108% vypadá přeci tak krásně marketingově, že?

     • Pche , to nic není, v padesátých letech se plnil plán na 150 procent. Až bude mít kondenzační kotel účinnost 150 procent , jdu do něj. S pozdravem Kléma.

  • Dobrý den. Záleží jakým způsobem účinnost počítáte, připočítává se ještě energie z kondenzačního tepla, z pohledu fyziky s Vámi souhlasím. Nicméně za socializmu pracovali stachanovci i na 250 % a pokud si dobře vzpomínám i pan Vémola prohlásil, že trénuje na 200 %. Záleží na úhlu pohledu :-))))

  • Dobrý den. Z fyzikálního hlediska to možné není, nicméně u kondenzačních kotlů se připočítává energie z kondenzačního tepla. Nicméně stachanovci pracovali i na 250% a pan Vémola sdělil veřejnosti, že trénuje i na 200% :-)))). Jak vidíte, všechno je možné.

 3. Když mi stát sám kotel nechá vyměnit a zaplatí mi všechno i montáž nového, tak ať si ho vymění, já to dělat nebudu. Nemám prachy. A chci jedině takový kotel, ve kterém půjde pálit dříví, papíry apod. Nebudu furt platit popelnici.

 4. Vždyť je to nesmysl jak hrom !
  Ten kdo na to nemá tak co jako bude dělat ? Nebude topit ? To jsou hovna co jsme se dočkali za třicet let po revoluci ! Je to úplně stejné jak u aut………celá republika je jak chudý příbuzný, žijeme od výplaty k výplatě a oni si vymyslí nesmysl za nesmyslem, který ani nemá opodstatnění, jen někdo něco vymyslel !!!
  Dejte lidem výplaty jako na západě a budeme mít nové kotle, nová auta a budeme jako na západě.
  Do baráku nikoho nepustím a pokud mi sem někdo vleze, dostane lopatou ( srdcovkou, ta je těžší ) !

  • Víte , pokud by mě k výměně někdo nutil pod pokutou, tak zruším kotel a zavedu lokální topení v každé místnosti.Vytáhnu stará kamna.Na nový kotel tolik peněz nemám, nebo ať mi jej zaplatí.

 5. Pořád nějaká šikana daně a různé poplatky už toho začínám mít dost kde na to brát peníze když múj roční příjem duchodu je jako poslancuv za měsíc to je opravdu spravedlnost takže čau lidi už jsme v háji !!!!!!

 6. Pokrok asi nelze zastavit, deset let jsem topili dřevem. Než se člověk ohřeje, pětkrát vezme poleno do ruky, díky nechci. Nechali jsem instalovat kotel na pelety (bohužel plyn nemáme) a je to paráda. Žádné dřevo už nechci nikdy vidět. Cena za montáž včetně akumulační nádrže 175 tisíc, dotace 120. Vzhledem k tomu, že jsme dříve kombinovali topení kotlem na dřevo a elektrokotel (přeci jen přijít domů do zimy není to pravé ořechové a současně dochází neustále ke kolísání teplot) tak za dřevo 30 tisíc a el. energie 70. Dům o 250 metrech čtverečných. Úspora na elektřině první rok 50 tisíc, tedy cena doplatku kotle. Není co řešit.

  • To vaše 5x poleno do ruky…. A aspoň se člověk pohne, mě nedělá problém vstávat o pul 6 ráno, 6.20 jede vlak a já mezitim stihnu naložit a zatopit, že to hori 2 hodiny po odchodu a ve 4 odpoledna je doma pořád vlazna podlaha a 23,5° z 22

 7. Kotlíkové dotace či Zelená úsporám apod. jsou všechno akorát blamáží zinscenovanou pod tichým dohledem státu.
  Všechny v problematice přímo zainteresované firmy totiž důvěřivým zájemcům typicky po česku účtují vymyšlené částky. Záměr se pak zničehonic najednou dostává do úplně jiných finančních dimenzí, než jaké byly deklarované na začátku. I tady se v plném světle ukazuje, že co Čech, to zloděj a podvodník.

 8. Aha… Takže si všichni máme nejlépe dát tepelná čerpadla,nebo plynové kotle… A čekat, jak nám krásně ze dne na den zdraží elektřinu, nebo plyn… A doma budu sedět v dece né…??? Ani mě nehne… Mám kotel, ve kterém mohu topit čím chci… (Uhlí-podavá si sám, to samé štěpka) nebo hodím rošt a naláduju polena dříví a hlídá si to sám kotel.. Nejsem padlej na hlavu aby mi ročně prolítlo 30-40tisíc komínem… Takhle se vejdu do 10-15tis/rok… A to nemám novostavbu, ale rekonstruovaný dům o 230metrech čtverečních bez zateplení…

 9. Já topím plynem od roku 1993 a jezdím na plyn od roku 2000. Jsem spokojen,pro ekologii dělám maximum. Jediná chyba je ta,že jsem tu v okolí výjimka. Většina topí všelijakým odpadem a jezdí na naftu.Pak pláčou nad rakovinou.

  • Takže jeden z tech bláznů, inu dobrá.
   Odpad třidim, co se nedá vyřídit tak spálim, topim dřevem, deskama od barvy, nekdy tam do topenista upadne drevotriska. Ovzduší neřešim, su pro spalovny neviditriditelnyho a nebezpečnyho odpadu.
   Auto na naftu a benzín je mnohem lepší jak na plyn nebo nedej bože elektriku, fuj.

 10. Topím od sedmdesátých let akumulačními kamny, v koupelně si přitápím taky elektrikou a na záchodě tu zimu pár minut vydržím. Takže se mě článek netýká, ale obecně bude asi hodně lidí, kteří i při Kotlíkových dotacích peníze na nové vytápění mít nebudou, zvláště důchodci, jistě i je to bude stát desetitisíce. A především mě napadá – jde taky skutečně jen o ekologii nebo hlavně a především o tom, aby si někdo namastil kapsu?

  • Samozřejmě , že jeto byznys. Kšefty se musejí hejbat, firma musí z něčeho žít, a její majitel tuplem.

 11. Vše je to jen státní lumpárna a státní zlodějina, nikdo neporadí důchodci s asociálním židorežimním důchodem jak přežít.

 12. ,,Patnáct největších nákladních lodí znečišťuje ovzduší, jako 760 milionů aut“ , takže nejde o nic jiného, jen o to, jak vyrazit z lidí peníze, udržovat je v chudobě a za vše je kriminalizovat…udržovat lidi ve strachu byť v podobě nějakého viru…vir není smrtící, otravuje jen život rýmou chřipkou, ale zabiják to není, jak nám zde někdo presentuje….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Na co si dát pozor při nákupu nemovitosti v Itálii?

Řada Čechů se po krásném lyžování na italském manšestru spojeném s dobrým jídlem, pitím a atmosférou rozhodne pořídit si v italských Alpách rovnou apartmán. Podobně po letním koupání řada lidí zvažuje nákup domu v …

Jak se budou vyvíjet ceny bytů a nájmů?

Máme za sebou dekádu velmi dynamického růstu cen nemovitostí, kdy se například v Praze čtvereční metr bytu zdražil o 2,4násobek. To bylo podpořeno postupně zotavující se ekonomikou po recesi v roce 2008, pozitivními …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB