Platba daně z nemovitostí klepe na dveře. Ale co když složenka nepřijde?

Poradna
Přiznání k dani z nemovitých věcí se letos mělo podat do 1. dubna, a to v případě, že jste loni koupili, vystavěli, zdědili, nebo přestavěli nějakou nemovitost. Pokud nemovitost vlastníte delší dobu a daňové přiznání jste v minulosti už podali, během května by vám do schránky měla přijít složenka s konkrétní výší daně z nemovitosti. Anebo do datové schránky, pokud ji máte.
Pokud vlastníte nemovitosti spadající pod vícero finančních úřadů, dostanete složenku mezi posledními. Ilustrační foto: FAEI.cz

„Na celém formuláři modrého daňového přiznání je příjemná jedna věc – podáváte ho jednou, a když v dalších letech nic nepřikoupíte, nepřistavíte, nezdědíte, budete jen platit. Vyplňovat papíry už nebude nutné,“ říká Markéta Szotkowská, daňová specialistka společnosti V4 Group.

Méně příjemné však podle ní je, že když jste majitelem několika nemovitostí v různých krajích, budete podávat hned několik přiznání – a to vždy v příslušném kraji. „Daň z nemovitých věcí pro rok 2021 platí i majitelé nemovitosti, kteří v prvních měsících letošního roku svoji nemovitost pozbyli, a naopak ji neplatí vlastnící, kteří ji teprve během letošního roku nabyli,“ vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Daň z nemovitých věcí pro letošek rok platí ten, kdo je zapsaný v katastru jako majitel nemovitosti k 1. lednu letošního roku. Případný prodej nemovitosti během roku již na platbu daně z nemovitých věcí pro letošní rok nemá vliv. Daň se platí vždy pro celý rok, neplatí se v poměrné výši podle počtu měsíců vlastnictví nemovitosti.

Výše daně se mění podle koeficientů

Szotkowská také upozorňuje, že rozhodně neplatí, že kdo vlastní nemovitost několik let, platí každý rok stejně vysokou daň z nemovitých věcí. Důležitý pro výpočet konečné částky je totiž koeficient, který stanovují zastupitelé jednotlivých obcí.

Letos tak budou více platit například majitelé nemovitostí ve Slavkově a Strakonicích či v části Havlíčkova Brodu a Prostějova. V případě, že chcete dohledat, jaké koeficienty se vztahují na vaše nemovitosti, najdete je podle parcelních čísel v kalkulačce ministerstva financí.

PSALI JSME:
Pražská „podpora“ bydlení: Stoprocentní zvýšení daně z nemovitosti

„Pokud dojde ke změně koeficientů ovlivňujících výpočet daně z nemovitých věcí, není třeba podávat nové daňové přiznání, částku daně automaticky přepočítá finanční úřad,“ doplňuje Gabriela Ivanco.

Nemovitost jste darovali? Informujte finanční úřad

Jestliže jste prodali či darovali nemovitost a v daném kraji vám žádná jiná nezbyla, nebudete podávat žádné „nulové“ přiznání. Musíte ale místně příslušnému finančnímu úřadu oznámit, že jste nemovitost prodali.

Není na to žádný formulář, stačí napsat zprávu „volnou formou“. „Úřad za prohřešek pokuty nevystavuje, ale rozhodně je vhodné jej o této skutečnosti informovat,“ doporučuje Szotkowská.

Pokud nemovitost prodáte, avšak v příslušném kraji vám ještě nějaká zbývá, jste povinni podat daňové přiznání, v němž tuto změnu zohledníte. Daň je možné přiznat podáním řádného daňového přiznání, nebo dílčího daňového přiznání.

PSALI JSME:
Vyznáte se v daních při prodeji nemovitosti?

„V řádném daňovém přiznání zohledníte všechny nemovité věci, které v daném kraji vlastníte ke stavu k 1. lednu příslušného roku, v dílčím promítnete pouze nastalé změny,“ vysvětluje Szotkowská.

Co když složenka nepřijde?

Vlastníci nemovitosti, u kterých se během loňského roku nic nezměnilo, očekávají v průběhu května složenku s výší daně z nemovitých věcí. Může se stát, že ale složenka nepřijde.

„Případné neobdržení poštovní poukázky do schránky samozřejmě není důvodem pro neplacení daně z nemovitých věcí, proto je třeba si pohlídat řádné a včasné zaplacení této daně,“ říká Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Daň z nemovitých věcí se platí na finančním úřadu dle lokality příslušné nemovitosti, a nikoliv dle bydliště daňového poplatníka. „Daňoví poplatníci s více nemovitostmi v odlišných krajích tedy obdrží současně více poštovních poukázek pro úhradu daně,“ vysvětluje Ivanco.

PSALI JSME:
Na květnovou daň z nemovitosti vás obvykle upozorní složenka

S úhradou daně lze posečkat

„Poplatníci daně z nemovitých věcí nedostávají složenky najednou. Pořadí záleží na tom, v jakých lokalitách nemovitosti mají. Pokud například vlastní nemovitosti spadající pod vícero finančních úřadů, dostanou složenku mezi posledními,“ doplňuje Markéta Szotkowská.

A pokud ji neobdržíte ani ke konci května, kontaktujte územní pracoviště místně příslušného finančního úřadu. Tak zjistíte přesnou výši daně, kterou máte zaplatit.

Kvůli mimořádné situaci lze daň, která nepřevýší 5 000 korun, uhradit bez sankce v podobě úroku z prodlení až do konce roku 2021.

„Poplatníci, kteří se dostali do finančních potíží a nemají na úhradu daně, však musí podat na příslušný finanční úřad žádost o posečkání daně a žádost o prominutí souvisejících úroků,“ uzavírá Gabriela Ivanco.

PSALI JSME:
Radujete se z nového bytu? Čeká vás nepříjemná povinnost

Zavřít reklamu ×
  1. Když nepřijde složenka, tak občan musí i tak zaplatit. Pokud nezaplatí, tak mu seberou vše co má. Na to máme přece ty exekutory, ne?

    • Ve stručnosti k dani. Finanční správa píše při složence dva termíny do kdy musíte zaplatit a nelze se dopátrat, který platí. V dopise u složenky uvádějí splatnost do 31. 5. a dále v textu uvádějí zaplatit do 31. 12. 2021 nepřevýší-li daň částku 5000 kč bez sankcí. Nelze se dopátrat co vlastně chce Finanční správa Praha a MF ČR.

      • Doplňuji!
        Nikde se při složence neuvádí, že musíte žádat o tzv. posečkání, prominutí! Polovičaté informování FS dle výše z článku. Podobně dopadli starší, nemocní lidé měnící staré kotle za nové „Zelená …“! Musí dodat potvrzení z „Výkupu“ na své jméno. Výkup se potvrzuje dovozci. Potom starší, nemocný člověk nemá šanci dostat dotaci. Už tu bylo nejen v těchto případech, zákony, prováděcí předpisy, úředníci apod. navzájem si odporují!
        Znění uvedené v rámečku při složence!
        Vzhledem k mimořádné situaci upozorňujeme, že u daně nebo splátky daně, která nepřevýší částku 5000 Kč, postačí bez sankce v podobě úroku z prodlení uhradit daň do 31. 12. 2021.
        „Babo raď“!

        • Přidávám.
          Byl jsem na úřadě. O posečkání placení neví i o prominutí atd. dle vašeho článku, také lépe podávejte informace. Obyčejný člověk se nemůže dopátrat. Mnozí advokáti si na jedné věci odporují a nejvyšší taktéž. Komu potom věřit?!
          Udělejte si všechny ministerstva s parlamentem, senátem, vládou, úřady atd. pořádek v zákonech apod. Vyrábíte paskvily a před Vánocemi si přidáváte desetitisíce na platech a náhradách. Pro důchodce, matky, táty samoživitele, poctivě pracující peníze a dobrého slova od voleb 1990 nemáte.
          Zbytečně rozčilujete a bu… občany. Udělejte si pořádek napřed u sebe i s různými „neziskovkami apod. na objednávku“. Viz zprávy na netu. Aby nebylo hůř nejen po volbách.
          Ještě, že jsem na sklonku života!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.