Pražská „podpora“ bydlení: Stoprocentní zvýšení daně z nemovitosti

Názor
Trochu ve stínu mediálně vděčnějšího zákazu tradičního pražského novoročního ohňostroje zůstala minulý týden jiná zpráva, která však bude mít dopad na stovky tisíc domácností. Magistrát hlavního města chystá vyhlášku, která by zvýšila daň z nemovitosti rovnou o sto procent. Respektive umožní vedením jednotlivých městských částí až takové zdražení. Drtivá většina místních radnic s tím už počítá.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Místní politici po zvýšení daně z nemovitosti volají už dlouhá léta. Není se jim co divit, výnos jde přímo do rozpočtu jejich radnice, zvýšení daňového koeficientu jim tak může významně zlepšit hospodaření. Co už za povšimnutí stojí, je načasování tohoto kroku. Dochází k němu totiž v situaci, kdy ceny bydlení v Praze neustále rostou a vlastní byt se vzdaluje stále větší části obyvatel. Průměrná cena nového bytu dosáhla dříve neuvěřitelných sta tisíc korun za metr čtvereční a bohužel se nezdá, že by to měla být konečná meta.

Neúnosnost tohoto stavu si začali uvědomovat i politici, kteří před loňskými komunálními volbami slibovali zvýšení dostupnosti bydlení. Receptů na to je dost a mohou přinést i poměrně rychlé výsledky. Není hned nutné čekat na komplexní změnu stavebního zákona, což je běh na dlouho trať. Stačí si vzít menší cíle.

Relativně rychle lze připravit nové pozemky pro bytovou výstavbu a odblokovat dlouhodobě stavebními uzávěrami svázaná rozvojová území. V takovém případě by se na trh v rámci měsíců dostaly stovky nových cenově dostupnějších bytů, které nyní čekají zaseknuté v povolovacím procesu.

Místo toho ale lokální politici chtějí udělat pravý opak a dostupnost bydlení ještě zhoršit. Svým aktuálním rozhodnutím zvýšit daň z nemovitosti totiž jen přispějí k dalšímu růstu cen nemovitostí i zdražování nájemného. Pražanům tak nezbyde, než se po bydlení poohlédnout jinde. Se všemi negativními důsledky pro hlavní město z toho vyplývajícími.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Trestat majitele prázdných bytů vyšší daní je jen prvním krokem k jejich nucenému vyvlastnění

Zavřít reklamu ×
  1. …ano je to politické svinstvo, ale „majitel“ Ekospolu multimilionář pan Korec se bát o svojí práci nemusí i když daň poroste…stavět bude předražené byty Ekospol – stavět bude nadále….nebojte
    a jak jsem již mnohokrát poznamenal : tak jako jsme museli umět číst mezi řádky za bolševika, musíme umět mezi řádky číst i dnes

    • Nikdo jiný než developeři nebude v Praze bytové domy stavět. Ať už máte vůči jejich majitelům jakoukoliv averzi, jediný způsob jak snížit ceny nových bytů je podnikání developerů podpořit 🙂

    • Díky Ekospolu (v devadesátých letech si z pole udělali stavební parcely ale 20 let stavební odbor městské části Praha 6, požadoval po mně jako sousedu v lokalitě, vyčlenění veřejně přístupné zeleně /což je samozřejmě v pořádku u developera/ a magistrát „placnul“ na celou lokalitu tz.plovouci značku ZP) 20 let blokovali na tz. Alšově vyhlídce v MČ.Praha-Suchdol své sousedy, sice nechali zhotovit projekt s umístěním zeleně ale ten nenabil jako zrealizovány platnost.
      MČ Praha Suchdol, totálně selhala a dneska kdy EKOSPOL povolili napojení na kanalizační síť a Ekospol z vesela na svých pozemcích staví nám jeho sousedům stále na pozemcích „Starý Suchdol“ které máme stavební, provedené veškeré inženýrské sítě, postavit RD nemůžeme, páč plovoucí značka ZP je stále v územním plánu pro odbor výstavby platná a tím pádem výstavba (ale i například pře-parcelovani) nemožná, než začne platit nový územní plán !!!
      (a protože to spadá do samosprávy obcí ani ombudsman v Brně nepomohl, při stížnosti na úředníky a akorát na MMR České republiky poradili v roce 2012, požádat radu hl.m.Prahy o odstranění plovoucí značky ZP, ráda v roce 2012 přijal, schválila, doporučila … kolik že to je let??? ale furt plovoucí značka na pozemku je a platná…
      (můj a manžela pozemek je cca 1000 m2)
      Tak že děkuji developerské společnosti EKOSPOL + neschopnému starostovi MČ.Praha Suchdol Ing.Hejlovi.
      Ale daně, to budou chtít za stavební pozemek !!!
      Chce se mi napsat nasr…t !

  2. Tak já spíše vidím v daních velkou nekoncepčnost . Daň z nemovitostí je jen takový přívěsek z minulosti . Vše ostatní má v kompetenci vláda a je tu v principu tuhý centralismus . Všichni se podle dańového systému chovají a třeba já zaplatím na této dani méně než je roční poplatek z el. hodin. Někde jsem četl , že výběr a administrativa s tím stojí víc než se vybere. V současném systému tedy nemá smysl .
    Chodím třeba okolo prázdných domu co jsou v centru a desítky let jsou prázdné . Stejně tak u nás v bytovce jsou tři prázdné byty a nikdo je ani nepronajme . Majitelum prostě stačí že za posledních cca 15 let se hodnota zdvojnásobila . Což je dobrá investice a každý ví , že ceny klesat nebudou.
    Zajímavá situace je v americe . Tam jsou daně decentralizované . Obce mají daň z nemovitostí , stát daň z obratu a unie zbývající. Má to vícero efektu . Lidé tak nedrží prázdné nemovitosti a pronajímají je . Zároveň tím že je to hlavní příjem obcí , tak ty se snaží o rozvoj (to jim zajistí budoucí příjmy) . Naopak hromadění obecního majetku je jen o výdajích a tak spíše prodávají aby mohly danit a tím měly peníze na služby. Paradoxně tak jak jsem nedávno četl bydlení si pořizují amíci za tři roční platy a pruměrně má přes 220m2 . Je to dáno tím , že vlastně levně postavíte – nízká daň z obratu (jako u nás DPH) . A nebo koupíte – nulová daň z převodu .
    Tím , že jsou ty daně v americe takto adresné tak mají zároveň ještě další výsledek , a to že vlastně v každých volbách rozhodujete o dani (zda ji sníží nebo zvýší) . Nestane se to co u nás za Topolánka kdy se jedny daně sníží a druhé naopak zvednou . Prostě v obecních volbách rozhodujete o dani z nemovitostí , u státu o dani z obratu a v unijních podobně.
    Tím je dáno v principu to , že americká ekonomika je ze dvou třetin tažena domácí spotřebou (vysoká životní uroveň) . Naopak nemovitosti tam nejsou uložka na stáří , ale investuje se do akcíí, dluhopisu , což zase má pozitivní efekt na ekonomiku . V Evropě je to naopak – podniky jsou financovány bankami . Ty logicky střadatelum nemají zájem nějak zvedat uroky a podílet se na rustu ekonomiky.

  3. Krade kdo může. Nikoho nezajímá, kde na to mají brát ti, kteří nemají kde krást. Hrozné společenské vztahy, které světu vládnou. Proč zde mohla stavět bytová družstva? Proč zmizela? Proč zmizela jejich podpora? Musela se uvolnit cesta?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.