Platforma ELIIT chce vzdělávat sportovce v přípravě na sportovní důchod

Sportovní důchod zůstává pro vrcholové sportovce obrovskou výzvou. To platí v Česku i ve světě, a to včetně špičkových soutěží, jako jsou americká NFL nebo NBA. Podle některých zdrojů například čtyři z pěti hráčů amerického fotbalu do pěti let po ukončení kariéry vyhlásí osobní bankrot respektive zažijí výrazné finanční problémy, v případě basketbalistů jde o dva ze tří. V Česku podobné statistiky chybí, vážnost situace nicméně potvrzují nejen nedávné tragické události.

Většina fotbalistů dnes například spoléhá na to, že je po skončení kariéry bude alespoň částečně živit fotbalové prostředí, vyplývá z průzkumu Foresite Marketing pro Hráčskou fotbalovou unii (HFU). Ve skutečnosti se ale prosadí jen někteří. „Je to těžké. Každý není Pavel Nedvěd, aby se stal viceprezidentem Juventusu,“ varuje Ondřej Herzán, který v Česku oblékal dres Českých Budějovic, v Itálii pak Lecce nebo Verony.

„Podobné je to v hokeji,“ doplňuje někdejší hráč Sparty a dalších extraligových klubů, dnes předseda České asociace hokejistů (CAIHP) Marek Černošek s tím, že stejně jako v případě fotbalistů navíc málokterý hokejista sofistikovaně investuje. „Střet s realitou, která přichází po hokejovém životě, tak často bývá tvrdý,“ potvrzuje Černošek.

CAIHP a HFU proto přicházejí s platformou ELIIT, jejímž primárním cílem je edukace v oblastech, které jsou z pohledu přípravy na život po sportovním životě klíčové. Konkrétně jde o daňové poradenství (odborným garantem je Deloitte), pojištění (HMI Sports), uplatnění se na trhu práce (mBlue, předvýběr.cz, Develor) a investice (Save & Capital). „Další služby případně doplníme na základě poptávky od hráčů,“ říká projektový manažer Jakub Hyspecký s poukazem na již probíhající konzultace.

Jak při příležitosti oficiálního představení platformy připomínají zástupci asociací fotbalových a hokejových hráčů, zmíněné problémy a výzvy se týkají vrcholových sportovců napříč odvětvími. I proto služby ELIIT a aktivní zapojení nabízejí dalším sportovním subjektům. Mezi zájemci již je Česká basketbalová hráčská asociace a přibývají další sportovní kluby a sdružení.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.