Platy jako v Německu? Fialovské „slibem nezarmoutíš“

V rámci oslav 17. listopadu by neměla zapadnout víra v lepší ekonomické zítřky pro ČR, která již několik let bojuje s poklesem reálných mezd a poměrně nízkým nebo žádným ekonomickým růstem.
Premiér Petr Fiala si řekl o hlasy voličů se slibem, že Česká republika ekonomicky dožene na úrovni platů našeho souseda Německo. Ilustrační foto: David Sedlecký – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=127027205
Premiér Petr Fiala si řekl o hlasy voličů se slibem, že Česká republika ekonomicky dožene na úrovni platů našeho souseda Německo. Ilustrační foto: David Sedlecký – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=127027205

Za této situace si premiér Petr Fiala řekl o hlasy voličů se slibem, že Česká republika ekonomicky dožene na úrovni platů našeho souseda Německo. Co by to pro ekonomiku znamenalo a jsou podobné sliby založené na reálném základu?

„Já potřebuji osm let a budeme mít platy jako v Německu a budeme mít univerzity ve špičce a špičkové firmy. A už nebudeme žádná montovna,“ řekl Fiala v České televizi s tím, že čtyři roky je málo.

V tu chvíli se řadě ekonomů musel přímo zatajit dech. Takto razantní růst životné úrovně by neměl oporu snad v žádné zemi v historii. Podobné věci trvají desítky let, proti tomu strategie ministerstva průmyslu a obchodu, aby ČR byla v roce 2040 mezi deseti nejlepšími ekonomikami EU, vypadá jako realistický plán.

Zaprvé si musíme definovat, jaké ekonomické prostředí je třeba, aby podobný růst mohl být doručen. Růst reálných mezd o desítky procent ročně je totiž často dlouhodobě těžko udržitelný.

Ekonomiky s vysokým růstem obvykle zažívají: Nízkou výchozí úroveň mezd (je snazší růst z nízké základny, pozn. aut.), rychlou modernizaci nebo industrializaci či se jedná o státy s velkými investicemi do produktivity (technologie).

S ničím podobným současná ČR rozhodně počítat nemůže. Namátkou vyjmenuji některé z problémů naší země. Reforma vzdělání je příliš pomalá a bude trvat, než se řádně implementuje, reforma stavebního zákona a jeho digitalizace uvízla na půl cesty, demografický vývoj je negativní…

Pro nás hospodářsky silné Německo se svým automobilovým průmyslem se již delší dobu potýká s výraznými problémy, o obecně nízké přidané hodnotě české hospodářství se toho pak napsalo již hodně. Na čem by se tedy ten růst ekonomiky o desítky procent měl zahájit, je mi tedy skutečně záhadou.

Za druhé, dosavadní vývoj a hospodářská data. V tomto směru data Eurostatu hovoří poměrně jasně. V roce 2000 pobíral bezdětný průměrně vydělávající Čech v čistém 17 procent sumy (eurový přepočet), kterou tehdy vydělávali Němci.

V loňském roce to již bylo 44 procent. Tímhle tempem bychom se tedy měli dostat na stejný výdělek zhruba kolem roku 2075. Ale radši zpátky do bližší budoucnosti. V příštím roce se očekává růst reálných mezd kolem čtyř procent, v roce 2026 pak o tři procenta.

Současný ekonomický model České republiky se vyčerpal a nepřináší podmínky pro dynamický ekonomický růst. Za čtyři roky bude těžké ekonomiku výrazněji přestavět.

Bez strukturálních reforem a investic do inovací a modernizace hrozí spíše stagnace mezd, zatímco inflace nadále snižuje jejich reálnou hodnotu. Sečteno a podtrženo, tohle z mého pohledu zrovna na velké dohánění nevypadá. Spíš to na mě působí jako takové Fialovské „slibem nezarmoutíš“.

Autor je hlavní ekonom společnosti Argos Capital
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB