Plošnému zlevňování hypoték již zřejmě odzvonilo

Zájem o hypotéky byl v Česku v srpnu opět rekordní. Průměrná výše hypotéky vzrostla na nové historické maximum, když se ve srovnání s červencem zvýšila o 46 396 korun a dosáhla hodnoty 2 791 673 koruny. Po červencovém mírném poklesu tak přišel opět růst. Potvrzuje se tak, že růst cen nemovitostí stále nepolevuje.
Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů klesá již pátý měsíc v řadě. Plošnému zlevňování hypoték ale již zřejmě odzvonilo. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex  se letošní srpen s objemem poskytnutých hypoték ve výši 19,173 miliardy korun, přestože banky ve srovnání s červencem poskytly o 2,5 miliardy korun úvěrů na bydlení méně, stal nejúspěšnějším osmým měsícem v historii indexu. Banky podle něj srpnu poskytly 6 868 hypoték.

Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů v srpnu klesala již pátý měsíc v řadě. „Zatímco v květnu a červnu klesala průměrná sazba ještě o devět bazických bodů, v srpnu poklesla již jen o čtyři bazické body na 2,11 procenta,“ říká specialista ze společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Na čísla Fincentrum Hypoindex má vliv stále se zvyšující hodnota nemovitostí. „Cena peněz na finančním trhu ale postupně roste a prostor pro další zlevňování hypoték se uzavírá. Banky navíc v nejistotě vyhlíží konec moratoria, které může znamenat nárůst počtu klientů, kteří nebudou schopni splácet hypotéky,“ podotýká Sýkora.

Podle něj vzhledem k rostoucí ceně zdrojů není pravděpodobné, že by sazby na podzim výrazněji klesaly. „Konkurenční boj může přesto přimět některé banky k dílčímu snížení hypotečních sazeb. Plošnému zlevňování hypoték již ale zřejmě odzvonilo,“ domnívá se Sýkora.

PSALI JSME:
Banky přestaly zlevňovat hypotéky. Bojí se podzimního růstu nezaměstnanosti a nesplácených úvěrů

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Poskytnutých úvěrů na bydlení v lednu ubylo

Pro zájemce o bydlení s nedostatkem vlastních peněz začal letošní rok pozitivně. Průměrná úroková sazba poklesla i v lednu a klesá tak už deset měsíců v řadě. Podle aktuálních dat ukazatele Fincentrum Hypoindex …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru