
Vyplývá to z dat, které Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) poskytl pracovní portál JenPráce.cz, který nabízí více než 80 tisíc pracovních pozic. Mezi letošním prvním a druhým kvartálem dosáhl růst nástupních odměn u deseti nejžádanějších profesí devět až 42,5 procenta.
Nejvýraznějšího zlepšení dosáhly právě nástupní mzdy u konzultantů IT, kteří si v průměru polepšili o 20 745 korun. „Vysoká poptávka po konzultantech IT trvá od začátku roku a v tomto oboru sledujeme výrazný tlak na mzdy,“ řekla Anna Kevorkyan, CEO portálu JenPráce.cz. „Implementace nových technologii bude stále v popředí zájmu většiny firem,“ poznamenala Kevorkyan.
Manažerka současně neočekává, že by se situace v dalších měsících nějak výrazně měnila. Růst nástupních mezd nad deset procent zaznamenali ještě provozní manažeři (20,6 %), řezníci a uzenáři (19,1 %), finanční manažeři (18,5 %), klempíři (11,8 %) nebo cukráři (11,7, %). Velkou roli při změně zaměstnavatele hrají i nabízené benefity.
V letošních druhém čtvrtletí to byl příspěvek na stravování, který se tak vrátil do čela výhod pro zaměstnance, a to před dovolenou navíc a finančními bonusy a prémiemi (9,29 %). Ve druhém čtvrtletí se také zvýšil důraz na přátelské prostředí a firemní akce.
„V době nízké míry nezaměstnanosti mají lidé možnost volby zaměstnavatele. Klíčovým faktorem při jejich rozhodování může být například právě pracovní prostředí,“ upozornila Anna Kevorkyan z JenPráce.cz.
Ve druhém čtvrtletí letošního roku se na tomto portálu objevilo nejvíce pracovních nabídek pro Prahu (19,5 %). Následoval Jihomoravský (12,1 %) a Středočeský kraj (10,9 %). V oblasti brigád dominovala Praha s 27,4 procenta nabídek, Středočeský kraj nabízel 13 procent a Jihomoravský kraj 11,7 procenta.

„Brigádníci zachraňují v létě například gastronomii a cestovní ruch. Pozice, jako číšník, barman, pomocný pracovník v kuchyni nebo animátor, patří v letní sezóně k nejžádanějším brigádám,“ dodala Anna Kevorkyan.
Podle posledních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostla v letošním prvním kvartále průměrná hrubá měsíční nominální mzda meziročně o 6,7 procenta, reálně pak o 3,9 procenta. Medián mezd činil 38 385 korun. Údaje o růstu mezd ve druhém čtvrtletí zatím statistický úřad nezveřejnil.
„Průměrná reálná mzda vzrostla nominálně na 46 924 korun. Nejmenší meziroční nárůst jsme zaznamenali v odvětví těžby a dobývání a ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu,“ řekla Jitka Erhartová, vedoucí oddělení statistiky práce ČSÚ. „I tak je tam mzdová úroveň vysoko nad celkovým průměrem,“ dodala.